SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Kvety v budovách pohlcujú nebezpečné chemikálie

Izbové kvety nie sú iba na okrasu. Dokážu totiž zo vzduchu odstrániť látky, ktorým inak každoročne padne za obeť množstvo ľudí.

Brečtan popínavý.Brečtan popínavý. (Zdroj: WIKIMEDIA)

BRATISLAVA. V časopise HortScience to napísal Stanley Kays z Georgijskej univerzity v Athens (USA) s kolegami. Zamerali sa na tzv. prchavé organické látky a fytoremediáciu, schopnosť rastlín viazať tieto látky z bezprostredného okolia.

Ich výskyt znižuje kvalitu vzduchu vo vnútri budov. Jednak obytných, jednak kancelárskych, obchodných stredísk a iných, kde sa sústreďuje veľa ľudí. Predstavuje to veľký problém, lebo občania ekonomicky rozvinutých krajín trávia v budovách až vyše 90 percent času. V niektorých oblastiach týchto krajín dokonca vzduch vo vnútri budov býva až 12-krát znečistenejší ako vonku.

Nebezpečné chemikálie

Zdrojmi znečistenia sú často používané chemikálie ako farbivá, laky, lepidlá a rozpúšťadlá, čistiace prostriedky, spreje, nábytok, odevy, stavebné materiály, ba aj voda z kohútika. Osobitnú kapitolu tvoria spomenuté prchavé organické látky. Najrozšírenejšie sú benzén, xylén, hexán, heptán, oktán, dekán, trichlóroetylén a metylchlorid. Spôsobujú akútne i chronické ochorenia. Od obyčajnej nevoľnosti cez astmu a iné dýchacie poruchy až po neurologické, reprodukčné a vývojové poruchy a napokon rakovinu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2002 uverejnila správu, podľa ktorej sú tieto látky v pozadí úmrtí vyše 1,6 milióna ľudí ročne.

Rastliny zvyšujú výkonnosť

Stanley Kays s kolegami preveril schopnosti 28 druhov ozdobných rastlín, ktoré sa bežne pestujú vo vnútri budov, odstraňovať zo vzduchu päť prchavých organických látok: benzén, trichlóroetylén, toluén, oktán a alfa-pinén. Vedci najskôr rastliny 8 týždňov pestovali v tienenom prostredí, ktoré ich chránilo pred priveľkým teplom, svetlom a suchom. Následne ich premiestnili do vnútra budov, kde sa 12 týždňov aklimatizovali. Až potom začali s meraniami v utesnených komorách.

Najväčšie množstvá všetkých piatich prchavých organických látok pohlcovali brečtan popínavý (Hedera helix), hoja vosková či mäsová resp. voskovka mäsová (Hoya carbosa), asparágus z druhu Asparagus densiflorus a napokon Hemigraphis alternata. Pri štyroch látkach podala špičkový výkon tradeskantia z druhu Tradescantia pallida.Najväčšie množstvá všetkých piatich prchavých organických látok pohlcovali brečtan popínavý (Hedera helix),

Izbové rastliny všeobecne nielen zlepšujú naše fyzické zdravie, ako ukázal i tento výskum, ale aj psychické napríklad znižujú stres a zvyšujú výkonnosť.

Hlavný zdroj: Komuniké American Society for Horticultural Science zo 4. novembra 2009. Pre TASR Zdeněk Urban

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu