SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Guitar Hero 5 - gitara bez strún

Social gaming poznáme v mnohých podobách a hranie na gitaru (elektrickú alebo basovú) či trieskanie do bubnov a spievanie je zábava pomerne moderná, u mladých (minimálne duchom) ľudí obľúbená a pokým holdujete skôr rockovým skladbám ako elektronickej hudb

Ďalší a ďalší diel hrania na gitaru bez strún je náročnejší na hodnotenie, pretože recenzent v zúfalej snahe neopakovať sa rozmýšľa nad návratom k starému štýlu písania recenzií a chce viesť schizofrenický rozhovor. Alebo okopíruje text z predošlého dielu, zamení Guitar Hero X na Guitar Hero Y, prihodí politicky nekorektný vtip a dúfa, že si to nik nevšimne. Napriek tomu je hranie na plastovú gitaru zábavné.

e (pre vás tu bude onedlho DJ Hero), je o zábavu postarané. Môžete sa tváriť akokoľvek kyslo, poskakovanie s plastovou gitarou je zábava a kto si niečo podobné skúsil – hoc aj na nejakom hudobnom festivale, spomeňme na Žákovic, abstinenčné príznaky a snaha ešte-ešte-ešte si to skúsiť sa prejavila okamžite - nemá sa čo k téme vyjadrovať. Proste to funguje a má to jednoduché princípy, tak prečo nie?


Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

Možno preto, že písať znovu o tom, že je dôležité sa triafať do farebných krúžkov je nosením vlastnej partnerky na diskotéku. Dreva do lesa. Proste princíp poznáte, už to videli, tak v čom je tento diel odlišný od štvrtého World Tour, datadiskov ako Aerosmith alebo Metallica? Úprimne, novinky tu síce sú, dokonca niektoré sú fajn, takže si poviete, že super nápad, presne toto mi tu chýbalo, ale o čosi výhodnejšie by bolo tieto novinky vypustiť vo forme patchu. Alebo bonusového vylepšenia za pár drobných.

Pri Party Mode dostanete možnosť rýchleho hrania skladby, ktorá vám príde na um a nájdete ju v playliste. Konečne niekoho napadlo, že nikoho z nás nebaví odomykať si desiatky skladieb, aby sme si zahrali tú, ktorá nás na obale hry upútala. Je tu aj tá možnosť a volá sa Kariéra (pre postup musíte zahrať skladby na daný počet hviezdičiek a podobne), ale to veľká novinka nie je. Výhodou v Kariére je, že nemusíte hrať skladbu za skladbou, ale máte vždy na výber čím zabrnkáte na nervy susedom, pretože skladby sa odomykajú na viacerých koncertných miestach. Ale o tom reč nebude. Všetko je rýchlejšie a presne to hre chýbalo. Party Mode slúži prevažne ku kooperatívnemu hraniu a to doznalo taktiež niekoľko zmien: nie je tu obmedzujúci počet záchrany slabšieho a chybujúceho hráča, nemusíte mať klasickú zostavu skupiny, ale je umožnené hranie štyroch gitaristov alebo dvoch bubeníkov a dvoch gitaristov. Hranie na basovú gitaru, ktoré nie je vždy až tak lukratívne, je tak odstránené pre tých, ktoré k nemu neinklinujú, prípadne nie je po ruke žiadny normálny spevák. Čo je, pri všetkej úcte k vášmu bliakaniu, neskutočne náročné.

Takže to všetko odsýpa a je super, že ak sa vám zapáči skladba, ktorá práve hrá v pozadí, stlačíte tlačidlo a už ste na pódiu, už sa ide hrať. Žiadne hľadanie, žiadne teraz toto a teraz toto odkliknúť. Zostava vlastného playlistu konečne nie je obmedzená na 6 piesní. Chcete si spraviť hodinový koncert? Nie je problém, jednoducho si skladby naklikáte a ide sa na to. To je výborné, sú to skvelé zmeny a po štvrtom World Tour, ktoré vlastne prinieslo len okopírované hranie na viacero nástrojov z Rock Bandu, máme pred sebou príjemnú zmenu. Spomenúť sa oplatí vylepšená tvorba vlastných skladieb, ale to je neskutočne individuálna ponuka v menu, ktorú možno otvoríte raz, „sám doma kevinovsky“ začnete kričať a už sa k tomu nevrátite.

Prečo aj, veď tu máme 85 skladieb. Dokonca je možné po zadaní špeciálneho kódu na zadnej strane manuálu World Tour (a srabáckom zaplatení špeciálnymi bodmi) si stiahnuť skladby z predošlého dielu. Nie však všetky, počet je obmedzený a tu to niekto nedotiahol do konca, takže môžete mať doma krabíc s Guitar Herom niekoľko, ak si chcete zahrať, musíte ako šialení prehadzovať disky. Ale 85 songov. Číslo pekné a určite sa tešíme viac ako pri slabučkom Aerosmith, no zároveň to znamená jednu nemilú vec: tvorcovia chceli obsiahnuť v hre čo najviac rozmanitej hudby. Áno, každý si tu nájde niečo, ale znamená to, že toho niečoho bude možno trochu menej, než by bolo vhodné. Skladby si obľúbite, o tom sa nedá pochybovať, len výsledné percento oproti tým, ktoré by ste radi vymenili, bude možno vyššie, než by niekto na marketingovom oddelení Activisionu čakal. Dobre, 85 je číslo vysoké a zrejme o to niekomu išlo.

A čo ďalej? Novinky sme vyčerpali, zoznam piesní nájdete pod článkom, tak už len čosi k interfacu, frflaniu a obtiažnosti. Znovu sa to na začiatku i na konci načítava neskutočne dlho, znovu treba prečkať unavujúce animácie pred začatím skladby, znovu sú niekedy animácie pohybu interaktívnych postavičiek neadekvátne práve hranej pasáži. A znovu niekedy nebrnkáte na gitare tak, ako by sa podľa tónov vlastne malo a pôsobí to rušivo. Navyše je v niektorých momentoch hlasitosť niektorých nástrojov úplne v pozadí, takže hoci hráte nenápadné sólo na gitare, vlastne nič nepočujete a len stláčate gombíky. Milé a rockeri by sa už prostredníkom oháňali. Bez toho by to zrejme nešlo. Obtiažnosť oproti fenomenálne náročnej trojke sa drží v nižších polohách, ale v niektorých prípadoch bude potrebné tvrdé učenie sa, učenie sa a učenie sa. Je to však prístupné pre mainstream, takže si svoju obtiažnosť nájde každý.

Prečo frflanie? Activision chcel hviezdy a tak tu máme Shirley Manson (Garbage), Johnyho Casha alebo Kurta Cobaina. Je to fajn, no je nepochopiteľné a v posledne uvedenom prípade aj pošpinením legendy, keď si túto persónu môžete nastaviť ako avatara v profile (alebo avatar môže i hrať) alebo hráte s dotyčnou osobou aj skladby iné, než v skutočnosti nahrala. Cash s Public Enemy vôbec nevyzerá smiešne a budete zhrození, no v niektorých prípadoch vyvoláva kombinácia Cobain + Duran Duran alebo Gorillaz či Rammstein skôr dávenie a nutnosť aplikácie výplachu žalúdka. S týmto sa teda marketingoví špecialisti do čierneho netrafili, hoci sa hviezdy na seba podobajú. Bežných ľudí tieto hudobné ikony (Shirley síce nie, ale zato je pekná a žije, takže sa to neráta) neoslovia a fanúšikov minimálne nahnevajú a reálne ich pošlú do miest, kam by rád každý chlap.

Výsledné hodnotenie je nadpriemerné. Či sa však oplatí do toho ísť, treba spomenúť známu formulku. Dole je zoznam skladieb, ak sa vám bude 20 pesničiek páčiť, niekoľko ďalších si istotne obľúbite a možno dokonca vytuhnete pri rozkošnom Beckovi (nie tom tenistovi). Noviniek tu zopár je a ak ich reálne máte šancu využiť, choďte do toho, je to predsa Guitar Hero. Pre váhajúcich je každá rada dobrá a pre Guitar Hero neznalých je najlepšie začať posledným dielom. Čiže týmto. Proste ďalšie Guitar Hero, tentoraz aj príjemné zmeny, no je ich len za hrsť a sú také maličké, že ich niekedy nevidno, ale sú tu. Nabudúce však – o rok – hra bude musieť prísť s čímkoľvek novátorským alebo upustiť od modelu predaja diskov a sústrediť sa skôr, ako to robí Rock Band, na digitálny predaj skladieb.

Zoznam skladieb
3 Doors Down - Kryptonite
A Perfect Circle - Judith
AFI - Medicate
Arctic Monkeys - Brianstorm
Attack! Attack! UK - You And Me
Band Of Horses - Cigarettes, Wedding Bands
Beastie Boys - Gratitude
Beck - Gamma Ray
Billy Idol - Dancing With Myself
Billy Squier - Lonely Is The Night
Blink-182 - The Rock Show
Blur - Song 2
Bob Dylan - All Along The Watchtower
Bon Jovi - You Give Love A Bad Name
Brand New - Sowing Season (Yeah)
The Bronx - Six Days A Week
Bush - Comedown
Children Of Bodom - Done With Everything, Die For Nothing
Coldplay - In My Place
Darker My Love - Blue Day
Darkest Hour - Demon(s)
David Bowie - Fame
Deep Purple - Woman From Tokyo (’99 Remix)
The Derek Trucks Band - Younk Funk
Dire Straits - Sultans Of Swing
The Duke Spirit - Send A Little Love Token
Duran Duran - Hungry Like The Wolf
Eagles Of Death Metal - Wannabe In L.A.
Elliott Smith - L.A.
Elton John - Saturday Night’s Alright (For Fighting)
Face To Face - Disconnected
Garbage - Only Happy When It Rains
Gorillaz - Feel Good Inc.
Gov’t Mule - Streamline Woman
Grand Funk Railroad - We’re An American Band
Iggy Pop - Lust For Life (Live)
Iron Maiden - 2 Minutes To Midnight
Jeff Beck - Scatterbrain (Live)
Jimmy Eat World - Bleed American
John Mellencamp - Hurts So Good
Johnny Cash - Ring Of Fire
Kaiser Chiefs - Never Miss A Beat
The Killers - All The Pretty Faces
King Crimson - 21st Century Schizoid Man
Kings Of Leon - Sex On Fire
Kiss - Shout It Out Loud
Love and Rockets - Mirror People
Megadeth - Sweating Bullets
Mötley Crüe - Looks That Kill
Muse - Plug In Baby
My Morning Jacket - One Big Holiday
Nirvana - Lithium (Live)
Nirvana - Smells Like Teen Spirit
No Doubt - Ex-Girlfriend
Peter Frampton - Do You Feel Like We Do? (Live)
The Police - So Lonely
Public Enemy Featuring Zakk Wylde - Bring the Noise 20XX
Queen & David Bowie - Under Pressure
Queens Of The Stone Age - Make It Wit Chu
The Raconteurs - Steady As She Goes
Rammstein – Du Hast
The Rolling Stones - Sympathy For The Devil
Rose Hill Drive - Sneak Out
Rush - The Spirit Of Radio (Live)
Santana - No One To Depend On (Live)
Scars On Broadway - They Say
Screaming Trees - Nearly Lost You
Smashing Pumpkins - Bullet With Butterfly Wings
Sonic Youth - Incinerate
Spacehog - In The Meantime
Stevie Wonder - Superstition
Sublime - What I Got
Sunny Day Real Estate - Seven
The Sword - Maiden, Mother & Crone
T. Rex - 20th Century Boy
Thin Lizzy - Jailbreak
Thrice - Deadbolt
Tom Petty - Runnin’ Down A Dream
Tom Petty & The Heartbreakers - American Girl
TV On The Radio - Wolf Like Me
Vampire Weekend - A-Punk
Weezer - Why Bother?
The White Stripes - Blue Orchid
Wild Cherry - Play That Funky Music
Wolfmother - Back Round

Zoznam stiahnuteľných skladieb
"Prodigal Son" (Live 1969) The Rolling Stones
"You Gotta Move" (Live 1969) The Rolling Stones
"Under My Thumb" (Live 1969) The Rolling Stones
"I'm Free" (Live 1969) The Rolling Stones
"(I Can't Get No) Satisfaction" (Live 1969) The Rolling Stones
"100 Little Curses" Street Sweeper Social Club
"Fight! Smash! Win!" Street Sweeper Social Club
"Somewhere in the World It's Midnight" Street Sweeper Social Club
"Beautiful Thieves" AFI
"Girl's Not Grey" AFI
"Missing Frame" AFI
"Munich" Editors
"The Geeks Were Right" Faint
"Dull Life" Yeah
"Mexicola" Queens of the Stone Age
"Avon" Queens of the Stone Age
"How to Handle a Rope" Queens of the Stone Age
"The Stroke" Billy Squier
"Everybody Wants You" Billy Squier
"When She Comes to Me" Billy Squier
"Pilgrim" Wolfmother
"California Queen" Wolfmother
"Cosmic Egg" Wolfmother
"Freeze Frame" The J. Geils Band
"Show Me the Way" (Live) Peter Frampton
"Lay It on the Line" Triumph
"Gor-Gor" GWAR
"The Beautiful People" Marilyn Manson
"Astro Zombies" The Misfits

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstup do jaskyne Hučivá diera.

Výskum zverejnil časopis Antiquity.


11 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 17. aug
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug
SkryťZatvoriť reklamu