LONDÝN. Vyplýva to z rozsiahlej dlhoročnej štúdie tímu britských výskumníkov, informovala agentúra AP.
Vedci takmer štyri desaťročia študovali vyše 17.000 detí narodených v 70. rokoch 20. storočia. Dospeli pritom k zaujímavej spojitosti medzi konzumáciou sladkostí a násilnou trestnou činnosťou.
Až 69 percent detí, ktoré ako desaťročné denne jedli cukríky a čokoládu, sa do 34. roku života dostalo do väzenia za násilný delikt.
V skúmanej vzorke, ktorá nebola v dospelosti trestne stíhaná, priznalo dennú konzumáciu sladkostí v detskom veku len 42 percent respondentov.
Vedci zdôrazňujú, že problém prirodzene nespočíva v samotných sladkostiach.
"Nejde o to, že by boli sladkosti samé o sebe zlé. Je to skôr spojené s tým, ako deti robia rozhodnutia," uviedol jeden z autorov štúdie Simon Moore z univerzity v Cardiffe. "Nemôžeme z toho viniť cukríky."
Mnohí rodičia totiž pravidelne "podplácajú" deti cukríkmi a čokoládami, aby ich motivovali k dobrému správaniu. Deti sa preto nenaučia odkladať uspokojovanie svojich potrieb, čo môže viesť k impulzívnemu a násilnému správaniu.
Podľa vedcov ide o komplexnú tému, ktorá vyžaduje ďalšie overovanie. Štúdia vyšla v októbrovom vydaní odborného časopisu British Journal of Psychiatry.