BRATISLAVA. Na októbrovej oblohe večer ešte stále uvidíme súhvezdia Pastier, Severná koruna, Herkules aj obrazec Hadonosa vľavo od nich.
Po niekoľkých hodinách ich nahradia nedávne letné nebeské ozdoby: presunie sa Labuť a Lýra, klesne aj Kasiopeja. Ich miesta obsadia Perzeus a Povozník.
Počas noci môžeme sledovať zvieratníkové súhvezdia: na juhu kulminujú Kozorožec, Vodnár a Ryby. Pegas a Andromeda spoločne vypĺňajú oblasť medzi zenitom a ekliptikou. O polnoci vrcholí Veľryba, za ňou (rieka) Eridanus.
Nadránom je nad východným obzorom množstvo zimných súhvezdí: v plnej kráse Býk, Blíženci, Orión, pod ním Zajac, vľavo nenápadný Jednorožec a ozaj malý Malý pes.
Pod ním nájdeme výrazný obrazec typického zimného súhvezdia Veľký pes a najjasnejšiu hviezdu oblohy Sírius.
Rak a Lev sú už vysoko a Hydru pod nimi uvidíme pred svitaním. Veľký voz dokrúžil nad severným obzorom a smelo sa dvíha už nad severovýchodom.
Stolový vrch nad Kapským Mestom neďaleko Mysu dobrej nádeje na južnom cípe Afriky je pojmom. Rozprávajú o ňom námornícke legendy, spomína sa v literatúre.
BRATISLAVA. Stolový vrch je nenápadné súhvezdie blízko južného nebeského pólu. U nás ho teda nemôžeme vidieť.
Obsahuje iba slabé hviezdy, jasnosťou nepresahujú 5. magnitúdu (hviezdnu veľkosť).
Cez hranicu so susediacim súhvezdím Mečiar doň presahuje Veľký Magellanov mrak, ktorý je jediným nápadným a pútavým objektom tohto súhvezdia.
Názov Stolový vrch zaviedol francúzsky astronóm Nicolas Louis de Lacaille v polovici 18. storočia. Je z rodiny súhvezdí, ktoré do hviezdnych máp zakreslil po pozorovaní južnej oblohy z Kapského Mesta.
Veľký Magellanov mrak (blízka satelitná galaxia Mliečnej cesty) na oblohe vraj znázorňuje v nakreslenom obrazci skutočné mraky často zahaľujúce náhorné plató Stolového vrchu.
Našim futbalistom však teraz želáme, aby budúci rok videli v Juhoafrickej republike oba vrchy na vlastné oči a bez mráčika.