Londýn 2. apríla (TASR) - Škótsky vynálezca James Watt (1736-1819), ktorého parný stroj odštartoval priemyselnú revolúciu, bol možno podvodník. Historici sa domnievajú, že Watt asi ako 20-ročný vyrábal flauty a predával ich pod menom známeho parížskeho výrobcu Thomasa Lota, napísal časopis New Scientist.
Že falošné Lotove flauty naozaj existovali, je zrejmé zo svedectva virtuózneho flautistu Richarda Rockstra. Tomu sa v roku 1890 dostala do rúk údajne flauta z Lotovej dielne, avšak s otrasným zvukom. Flauta mohla byť dielom Watta: V pozostalosti škótskeho inžiniera sa totiž našla falošná Lotova pečiatka.
Watt sa naučil v Londýne remeslu jemného mechanika. Najprv vyrábal matematické prístroje, potom prešiel k lukratívnejšej produkcii hudobných nástrojov. V 60. a 70. rokoch 18. storočia vyrábal a predával gitary, husle a dychové nástroje, hlavne flauty.
Ani tie mu však nevynášali toľko, aby mohol slušne žiť, preto tvrdil, že jeho flauty vyrobil Thomas Lot. Hranie na flautu bolo v tom čase v Európe módne a zámožní ľudia platili za tieto nástroje vysoké sumy.