SME

V dátových okuliaroch budete môcť klikať - očami

Premietanie údajov a obrazov zvnútra na sklá okuliarov bolo najprv možné len v sci-fi a špionážnych románoch či filmoch. Neskôr vstúpili do reality ako bežné vybavenie stíhacích pilotov či konštruktérov.

Nové interaktívne dátové okuliare z Nemecka zobrazujú informácie a reagujú na príkazy.Nové interaktívne dátové okuliare z Nemecka zobrazujú informácie a reagujú na príkazy. (Zdroj: Fraunhofer IPMS)

Premietanie údajov a obrazov zvnútra na sklá okuliarov bolo najprv možné len v sci-fi a špionážnych románoch či filmoch. Neskôr vstúpili do reality ako bežné vybavenie stíhacích pilotov, konštruktérov a ďalších profesií - vrátane spomenutých špiónov. Vždy však ako jednocestné, bez možnosti príjemcu ovplyvňovať obsah. To už ďalej neplatí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dátové okuliare sa dosiaľ používali v dvoch základných režimoch: Buď nositeľa prenášali do virtuálneho sveta, ako konštruktérov, návrhárov a nadšencov počítačových hier, alebo mu dodávali informácie o svete v blízkom okolí, keď mal ruky zaneprázdnené, ako piloti.

SkryťVypnúť reklamu

Jednocestnosť nestačí

Vždy však poskytovali dáta jednocestne - k užívateľovi, ktorý ich jednoducho bral na vedomie a prispôsoboval tomu svoje konanie. Prichádzajúce dáta priebežne neovplyvňoval. Hoci sa vyskytli viaceré pokusy dátové okuliare predsa len zinteraktívniť, všetky stroskotali.

Výsledky totiž boli málo pôsobivé. Najmä s ohľadom na prax. Príčiny? Krútili sa okolo technických problémov (príliš ťažké alebo rozmerné súčiastky), problémov s ovládaním (celková ergonomická nevýhodnosť) a napokon financií (vysoká obstarávacia cena).

Oko namiesto myši

„S týmito prekážkami sme sa teraz vysporiadali," povedal Michael Scholles z Fraunhoferovho ústavu pre fotonické mikrosystémy (IPMS) v Drážďanoch. „Chceli sme urobiť tieto okuliare obojcestnými a interaktívnymi, aby sa otvorili nové oblasti využitia," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci z IPMS vyvinuli dátové okuliare, ktoré zahŕňajú sledovanie očných pohybov. Má to obrovskú výhodu, lebo takto možno aktívne ovplyvniť zloženie a vyberať si z prichádzajúcich dát - buď presunutím pohľadu, alebo upretým pohľadom na špecifické body displeja.

Netreba nijaké iné pointačné zariadenie - myš, touchpad, joystick a podobne. Užívateľ takto zobrazuje položky v ponuke, roluje v nej hore dole a posúva jednotlivé obrazové prvky.

Má to všetko, čo treba

Sledovač očných pohybov a reprodukcia obrazu sú integrované v čipe typu CMOS s rozmermi iba 19,3 krát 17 milimetrov. Na prototype nových dátových okuliarov je umiestnený zvnútra postrannej časti rámu, teda pri spánku hlavy nositeľa.

Obraz z mikrodispleja sa napokon premieta na sietnicu nositeľa okuliarov, spojených trebárs s PDA. Nositeľ ho vníma akoby zo vzdialenosti cca jedného metra. Samozrejme, obraz musí prežiariť svetlo prostredia, aby bol jasne viditeľný voči meniacim sa kontrastným pozadiam.

SkryťVypnúť reklamu

Fraunhoferovský tím preto pri konštrukcii nových dátových okuliarov využil organické svetelné diódy (OLED), čím získal zvlášť vysoko svietivé mikrodispleje. Výsledný produkt splnil zadané kritériá: je malý, nízkohmotný, ľahko vyrobiteľný a najmä lacný.

A na čo to bude?

Kde poslúži? Okrem v úvode spomenutého najmä v priemysle a v medicíne. V prvej sfére napríklad umožní stavebným inžinierom riadiť činnosť strojov „s okom" na plánoch, či servisným technikom postupovať podľa inštalačných a iných príručiek, v druhej napríklad operujúcim chirurgom monitorovať životné funkcie pacienta a podľa potreby konzultovať špecifické diagnostické snímky.

Dodajme, že Fraunhoferova spoločnosť je špičková veľká vedecko-výskumná sieť v Nemecku, kde je však takých viacero. V jej 58 ústavoch pôsobí vyše 12-tisíc vedcov a technikov.

SkryťVypnúť reklamu

Zameriava sa najmä na aplikovaný výskum, základný majú - pravdaže, popri univerzitách - v „rezorte" zasa najmä ústavy Spoločnosti Maxa Plancka. Tretinu nákladov Fraunfoferovej spoločnosti kryje spolková a krajinské vlády, zvyšok kontrakty s rôznymi verejnými a komerčnými subjektmi a výnosy patentových práv.

Hlavný zdroj: Komuniké Fraunhofer Gesellschaft z 8. júna 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 358
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 189
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 892
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 114
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 789
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 908
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 518
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 381
SkryťZatvoriť reklamu