SME

Dúšok zo vzduchu

Presne to umožní nová technológia vyťažovania vzdušnej vlhkosti. Funkčná od továrenského meradla až po individuálne systémy pre cestovateľov v prostrediach, kde vzduch napriek púštnemu či polopúštnemu rázu krajiny obsahuje veľa vody.

Možná podoba vežových technických zariadení v továrni na získavanie pitnej vody zo vzdušnej vlhkosti podľa projektovej štúdie.Možná podoba vežových technických zariadení v továrni na získavanie pitnej vody zo vzdušnej vlhkosti podľa projektovej štúdie. (Zdroj: Logos Innovationen)

Žiť zo vzduchu, v zmysle jedenia, ako znie veľmi cynická rada pre ľudí v nešťastí, sa nedá. A nedá sa to - žiaľ - ani z lásky. Čoskoro ale bude možné aspoň sa zo vzduchu napiť. Ľahšie a efektívnejšie ako dosiaľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecký úspech

Unikátnu technológiu vyvinuli výskumníci z Fraunhoferovho inštitútu pre techniku rozhraní a biotechnológie (IGB) v Stuttgarte (Nemecko) a firmy Logos Innovationen.

(Fraunhoferova spoločnosť je jedna z niekoľkých veľkých vedecko-výskumných sietí v Nemecku, ako určitá čiastková analógia našej SAV. Má 58 ústavov a vyše 12-tisíc pracovníkov. Zaoberá sa najmä aplikovaným výskumom, na rozdiel od Spoločnosti Maxa Plancka, primárne určenej pre základný výskum. Fraunfoferovu spoločnosť z tretiny financujú spolková vláda a vlády spolkových krajín, z dvoch tretín kontrakty s verejnou sférou a priemyslom.)

SkryťVypnúť reklamu

Projekt viedol Siegfried Egner z IGB. Autonómny systém využíva obnoviteľné energetické zdroje, konkrétne slnečné kolektory a fotočlánky. Nevyžaduje teda pripojenie na centrálnu rozvodnú sieť a preto je vhodný aj pre rozvojové krajiny a všeobecne do voľnej prírody - pre komunity, skupiny i jednotlivcov.

Do soľanky a zasa von

Základom je hygroskopická - teda priťahujúca z okolia vodu - hustá soľanka, ktorá pohlcuje vlhkosť zo vzduchu, ako steká vežovým zariadením. Soľanka s prídavkom vody zo vzduchu sa napokon nasaje do nádrže umiestenej niekoľko metrov pod terénom, ktorej objem tvorí z väčšej časti vákuum.

Tepelná energia zo slnečných kolektorov soľanku zriedenú vzdušnou vodou zohreje. Vákuum v nádrži znižuje bod varu voči jeho hodnote pri normálnom atmosférickom tlaku. (Veľmi dobre to poznajú všetci horolezci či iní návštevníci vysokých hôr - čaj na takých miestach zovrie pri teplote hlboko pod 100 stupňami Celzia.)

SkryťVypnúť reklamu

Odparená sladká voda sa kondenzuje a riadene steká kolmým potrubím, ktoré celkom vypĺňa, aby skončila v zbernej nádrži. Tlak vyvolaný tiažou jej stĺpca v potrubí medzitým udržiava vákuum v podzemnej nádrži, takže systém nevyžaduje špeciálnu vákuovú pumpu.

Samoudržiavajúci sa kolobeh

Odparením vzdušnej vody opäť zahustená soľanka sa potom odvádza čerpadlom poháňaných elektrinou zo slnečných článkov na vrch veže a kolobeh sa začína znovu. Sladkú vodu v zbernej nádrži možno chuťovo upraviť respektíve doplniť potrebné dezinfekčné či zdraviu-prospešné látky bežnými práškovými prostriedkami.

Fraunhoferovskí vedci už s kolegami z Logosu laboratórne vyskúšali súhru dvoch zložiek systému - pohlcovania vzdušnej vlhkosti soľankou a vákuového odparovania. Pripravujú demonštračné zariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Táto koncepcia je vhodná pre rôzne veľkosti predmetných zariadení. Možno si predstaviť aj osobné systémy pre jednotlivých ľudí, alebo pre celé hotely," povedal Siegfried Egner.

Na svete sú mnohé púštne či polopúštne oblasti, kde je dôsledkom špecifickej meteorológie v ovzduší paradoxne veľa vody. Napríklad v Negevskej púšti v Izraeli: priemerná ročná relatívna vlhkosť tam dosahuje 64 percent. To zodpovedá približne 11,5 mililitrom vody v každom jednom metri kubickom vzduchu.

Hlavný zdroj: Komuniké Fraunhofer-Gesellschaft z 5. júna 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťZatvoriť reklamu