PARÍŽ. vého znečistenia. "Okysľovanie oceánov spôsobí rozsiahlu koróziu koralových útesov a dramatické zmeny v biodiverzite našich oceánov a bude mať zásadný vplyv na výrobu potravín a živobytie miliónov ľudí," uviedlo v spoločnom vyhlásení 70 akadémií vied.
Výzvu zverejnili na úvod 12-dňových rokovaní v nemeckom Bonne pod záštitou Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách (UNFCCC). Rokovania UNFCCC sú zamerané na zjednotenie postojov 192 zúčastnených strán k dosiahnutiu dohody v Kodani, ktorá stanoví plány znižovania emisií skleníkových plynov do polovice storočia.
"Všetci vedia, že rastúca koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére vedie ku klimatickým zmenám," uviedol v tlačovom vyhlásení prezident Britskej kráľovskej spoločnosti Martin Rees. Ako však zdôraznil, "je tu aj ďalší environmentálny efekt, okysľovanie oceánu, ktoré zatiaľ nemá veľkú politickú pozornosť."
Rees uviedol, že "ak sa globálne emisie neznížia najmenej o 50 percent do roku 2050 a potom ešte viac, budeme čeliť podmorskej katastrofe s nezvratnými zmenami v zložení našej morskej biodiverzity." Dôsledky budú celosvetové, ohrozená bude potravinová bezpečnosť, zníži sa ochrana pobrežia a trpieť budú lokálne ekonomiky, najmenej schopné to znášať. "Kodaň sa musí zaoberať touto veľmi reálnou a vážnou hrozbou."