BRATISLAVA. Súčasný stav financovania výskumných aktivít na Slovensku je alarmujúci. Uvádza sa to v uznesení Akademického senátu (AS) bratislavskej Univerzity Komenského k problematike financovania vedy na UK a vysokých školách SR.
"Stav financovania ohrozuje existenciu základného výskumu. S výnimkou podpory infraštruktúry výskumu zo štrukturálnych fondov prestávajú fungovať grantové schémy na podporu výskumnej činnosti," píše sa ďalej vo výpise z uznesenia z 20. mája, ktorý TASR poskytol Karol Mičieta, predseda Akademického senátu UK.
Senát napríklad kritizuje, že Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) už druhý rok nevyhlásila všeobecnú výzvu na podávanie žiadostí o financovanie projektov výskumu a vývoja. "Špičkové výskumné kolektívy, ktorých projekty skončili minulý rok alebo končia v tomto roku, ako aj všetky, ktoré majú nový excelentný zámer, nemajú možnosť uchádzať sa o primeranú podporu," konštatoval senát.
Nezastupiteľnú úlohu má v podpore vedy v sektore verejných VŠ plniť agentúra VEGA, tá má však podľa senátu ukončiť svoju činnosť do dvoch rokov. Podľa AS úplne vypadla aj časť podpory projektov medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce, pôvodne zabezpečovaná z kapitoly VŠ.
"Vzniknutá situácia znižuje potenciál SR v medzinárodnej vedeckej spolupráci a poškodzuje meno SR v medzinárodnom spoločenstve," píše sa v uznesení. Tento stav žiada senát napraviť od vlády SR, ako aj Ministerstva školstva SR. Žiada "razantné kroky na nápravu stavu a zmenu nezdravých trendov vo financovaní vedy a techniky na Slovensku".
V rámci tohtoročného rozpočtu Ministerstvo školstva SR dostalo na podporu vedy a výskumu približne 19,9-26,5 milióna eur (600-800 miliónov Sk).
Šéf rezortu školstva Ján Mikolaj už dávnejšie pripustil, že vedecko-výskumná základňa nie je na Slovensku pružná ani dynamická.
V apríli schválil parlament zákon o stimuloch pre výskum a vývoj. Ním chce minister Mikolaj finančne podporovať tých podnikateľov, ktorí sa rozhodnú investovať do vedy a výskumu. Rezort školstva bude podľa tohto zákona rozhodovať o smerovaní štátnych stimulov pre vedu a výskum do výšky dva milióny eur (60,3 milióna Sk). Väčšie dotácie bude odobrovať vláda.