Astronauti z raketoplánu Atlantis dokončili poslednú servisnú misiu, venovanú oprave a modernizácii Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Vydržať by mal najmenej do roku 2014. Potom zhorí v atmosfére.
BRATISLAVA. „Gratulujeme k bezchybnej práci. Je prekrásne vidieť Hubbla, najslávnejší vedecký prístroj všetkých čias, zmodernizovaný a pripravený na akciu. Ďakujeme vám všetkým," povedal posádke raketoplánu Atlantis Dan Burbank z letového strediska NASA v Houstone.
Jeho slová zazneli hneď po tom, čo posádka raketoplánu začala strácať opravený Hubblov ďalekohľad z dohľadu.
Továreň v kozme
Už takmer legendárny teleskop možno prirovnať k malej výkonnej továrni, vyrobenej ľuďmi. Slúži na výskum oveľa väčšej, kozmickej továrne „vyrobenej" veľkým treskom.
Známa fráza Bolo tam práce ako na kostole sa môže pokojne zmodernizovať na povzdych Bolo tam práce ako na „habláku".
Presvedčila sa o tom časť posádky raketoplánu Atlantis pri lete STS-125 v zložení Megan McArthurová, ovládajúca robotické rameno, v ktorom bol ďalekohľad upevnený, John Grunsfeld, Andrew Feustel a Mike Massimino.
Najvýznamnejšia misia
Štyria opravári strávili desiatky hodín pri piatich výstupoch do kozmu pri namáhavom a nebezpečnom manévrovaní s ťažkými škatuľami a v boji so stovkami skrutiek.
Postarali sa o doteraz najvýznamnejšiu servisnú misiu k Hubblovmu ďalekohľadu, ktorá značne predĺži jeho životnosť a vylepší parametre; pravda, ak nerátame hneď prvý servis, ktorý výrazne vylepšil výkon vtedy nového ďalekohľadu, ktorý krúži na obežnej dráhe okolo Zeme už od roku 1990.
Vďaka terajším opravám a vylepšeniam má ďalekohľad vydržať na obežnej dráhe vo funkčnom stave aspoň päť rokov, no všetci, ktorí milujú kozmos, dúfajú, že to bude dlhšie.
Iba stručný prehľad toho, čo astronauti pri piatich výstupoch urobili, by zabral celý článok. Vyberáme: vybavili teleskop novou kamerou, novým spektrografom (optický prístroj, známy ako lovec čiernych dier, ktorý rozkladá svetlo alebo iný druh žiarenia na spektrum), namontovali nové gyroskopy (prístroje so zotrvačníkom na udržiavanie smeru), slnečné batérie, zameriavací senzor, izolačné panely a počítač, ktorý riadi a rozdeľuje dáta z vedeckých prístrojov.
Poslednou položkou na dlhom zozname bola inštalácia koncového uzla na budúce spojenie ďalekohľadu s umelou družicou, ktorá ho na konci životnosti navedie do atmosféry.
Je tu aj Planck a Herschel
V polovici mája sa vydali na obežnú dráhu dvaja noví kozmickí výskumníci.
Prvým je Herschel, najvýkonnejší ďalekohľad na orbite v infračervenom spektre s priemerom zrkadla 3,5 metra.
Druhým je Planck, ktorý bude s pomocou mikrovlnného žiarenia skúmať reliktné (zvyškové) žiarenie pochádzajúce z prvých momentov veľkého tresku.