Wolfram, najväčší počítačový mozog sveta, možno zmení spôsob, akým prichádzame k informáciám. Možno vám bude skôr pripomínať palubný počítač zo scifi seriálov, ktorého ste sa mohli ľudskou rečou opýtať na čokoľvek a on našiel odpoveď. Alebo nekonečne veľkú encyklopédiu. Či bezodnú databázu všetkých faktov sveta, ktoré sa dajú zistiť, vypočítať, určiť a zapísať. No nikdy ste nič také reálne nemohli používať. Až doteraz.
V noci z piatka na sobotu prišla na svet stránka Wolfram (wolframalfa.com), ktorá možno celkom zmení spôsob, akým na webe hľadáme informácie.
Do jednoduchého okienka napíšte ľudskou rečou, čo vás zaujíma. Napríklad: ako pripravím 20 gramov kyseliny sírovej? Koľko ľudí žije na svete? Alebo pokojne aj zložitejšie: aká bola teplota v Bratislave v deň, keď umrel Ján Pavol II.?
Stránka rozanalyzuje vašu otázku, vytiahne z databázy odpoveď a zobrazí vám výsledok: 2. apríla 2005, keď zomrel pápež, bolo v Bratislave 8 °C.
Stephen Wolfram, britský vedec a matematik, nevytvoril ďalší vyhľadávač, ktorý ľuďom ponúka výsledky vyhľadávania vo webových stránkach. Iba zhromaždil desať biliónov informácií, štatistík a údajov a tiež výkonné počítače, ktoré ich vedia spracovať, skombinovať a ponúknuť ako graf, údaj či fakt.
Pokojne sa ho môžete opýtať, kedy vyjde v Bratislave slnko budúci rok vo februári, alebo mu zadať zložitý matematický príklad. A použite pritom klasickú ľudskú reč. Wolfram sa zamyslí a prinesie výsledok. Jediná nevýhoda je, že zatiaľ si rozumie len s angličtinou.