MYS CANAVERAL, BRATISLAVA. Pozor na vesmírny odpad. Keď sa vo februári na orbite zrazili ruský a americký satelit, bolo to len ďalším dôkazom, že na obežnej dráhe Zeme začína byť plno. Zrážka vyprodukovala množstvo vesmírnych úlomkov, ktoré ohrozovali ďalšie zariadenia.
Nedávno sa musela Medzinárodná vesmírna stanica ISS uhýbať práve takémuto krúžiacemu šrotu. Kozmonauti sa dokonca pripravovali na evakuáciu.
Posledná oprava pred dôchodkom
Práve vesmírny odpad najviac ohrozuje misiu amerických astronautov z raketoplánu Atlantis, ktorá je po štyroch výstupoch v otvorenom vesmíre takmer na konci. „Užívame a vychutnávame si tento moment," citovali svetové agentúry manažéra projektu Prestona Burcha.
Astronautom sa podarilo opraviť devätnásťročný Hubblov vesmírny teleskop tak, aby vydržal ešte ďalších päť rokov. Potom má NASA pripraveného nástupcu, ešte výkonnejší ďalekohľad Jamesa Webba.
Nebezpečné odpadky
Hubblov teleskop krúži na nízkej orbite, vo výške približne 560 kilometrov nad povrchom Zeme. Podľa NASA sa práve v tejto oblasti nachádza najviac zvyškov po kolíziách rôznych vesmírnych satelitov i už neužitočných častí vesmírnych rakiet. Okrem vesmírneho odpadu si však astronauti musia dávať pozor aj na vlastné ruky. Potenciálnym nebezpečenstvom môže vo vesmíre byť aj obyčajná skrutka, ktorú by sa nepodarilo zachytiť.
V nedeľu mali astronauti vystúpiť do otvoreného vesmíru štvrtýkrát. NASA počas pravdepodobne poslednej kozmickej údržby ďalekohľadu naplánovala päť výstupov. Vesmírne prechádzky trvali asi šesť a pol hodiny. Počas prvej astronauti vymenili kameru teleskopu, nová by astronómom mala priniesť väčšie rozlíšenie a čistejšie snímky kozmu.
Riskantná operácia, kde chyba stojí život
V piatok, počas skoro osemhodinového výstupu, vybavili kozmonauti teleskop stabilizačnými gyroskopmi a novou batériou. Išlo o najdôležitejšiu časť celej jedenásťdňovej misie.
O deň neskôr astronauti John Grunsfeld a Andrew Feustel nainštalovali nový spektrograf. Ten loví čierne diery. Pôvodný dostal Hubblov teleskop v roku 1997, no od roku 2004 bol nefunkčný. Pre Feustela je vesmírna misia úplne prvou a sám nie je klasický astronóm - astronaut, ale vyštudovaný geológ. Výstup dvojice astronautov bol riskantný. Manipulovali s objektmi, ktoré mali ostré hrany a pri poškodení skafandrov by im hrozila smrť.
Rozmazané fotografie
NASA tvrdí, že už po treťom výstupe bolo jasné, že oprava ďalekohľadu prebehla úspešne. Teleskop považuje za opravený. Americký úrad však priznal, že sobotná oprava nedopadla ideálne. Napriek pôvodným predpokladom sa nepodarilo oživiť kanál s vysokým rozlíšením kamery.
Hubblov teleskop mal s tým problém už po vypustení v roku 1990. Počas testovacej prevádzky vtedy vedci zistili, že na Zem posiela rozmazané obrázky. Chyba stála stovky miliónov dolárov.
V roku 1993 preto nasledovala prvá opravárenská misia na teleskop, astronauti mu pridali 16 šošoviek, ktoré korigovali jeho snímanie. Obrázky boli zrazu ostré. Hubble následne mohol potvrdiť, že vek vesmíru je asi 13,7 miliardy rokov.