SME

Počítačové vírusy ožili. V galérii

Ako vyzerá počítačový vírus, spamová správa alebo vnútorné orgány vášho operačného systému?

Počítačová tvár zostavená z vášho bloguPočítačová tvár zostavená z vášho blogu (Zdroj: FOTO – ALEX DRAGULESCU)

BRATISLAVA. Ten svet sa môže javiť ako celkom abstraktný. Počítačový vírus nemôžeme vidieť pod mikroskopom a zaručene nemá žiadne tykadlá, rozmnožovacie ústrojenstvo či DNA. Za počítačovým programom je množstvo zdrojového kódu, no žiadne reálne telo, ktoré by ste mohli vidieť tak ako živočíchy alebo rastliny.

Čo ak však vezmeme všetky jeho prejavy smerom navonok - spôsob, akým je napísaný, ako sa rozmnožuje a šíri, čo všetko vykonáva a ako sa snaží prežiť, a pokúsime sa to premeniť do takej podoby, aby sme ho predsa len mohli pozorovať v trojdimenzionálnom svete?

Vírusy ako reálne stvorenia

Alex Dragulescu, net-artový umelec a zamestnanec Massachussetského technologického inštitútu to dokázal. Jeho výstava zostavená z obrazov rôznych malwarov (škodlivé kódy), internetových červov, trójskych koňov či dokonca e-mailového spamu, phishingových útokov alebo programov slúžiacich na odchytávanie stlačených klávesov na počítači s veľkým úspechom obchádza galérie v Európe aj USA.

Niektoré škodlivé kódy vyzerajú ako huby, lišajníky, iné ako zvláštne mikróby pripomínajúce chrípku. Každý je celkom iný: špeciálny program, ktorý ich kreslí, berie do úvahy spôsob, akým vírus funguje, tzv. API funkcie, ktoré volá, pri spame napríklad aj výrazové prostriedky, ktoré využíva na zmätenie ľudí. V iných odtieňoch farieb kreslí trójske kone, vírusy či nevyžiadané e-maily.

Na algoritme premieňajúcom rôzne internetové červy na reálne stvorenia pracoval Dragulescu niekoľko rokov, teraz je jeho zbierka súčasťou projektu „Know your enemy“ (Spoznaj svojho nepriateľa) antivírusovej spoločnosti Symantec. Obrázky najnovších vírusov firma aktualizuje na stránke http://www.messagelabs.com/threats/.

Dragulescu pracuje aj na ďalších projektoch, ktoré premieňajú abstraktný svet počítačov do vizuálnej podoby: projekt Blogbot, ktorý prerába blogové príspevky na vizuálne komiksové príbehy, napríklad vyhral v roku 2005 cenu IBM New Media Award.

Počítačové umenie

Počítačový svet začal postupne tvoriť svoje vlastné vizuálne i slovné umenie, často označované spojením „net art“, ktoré teoretici umenia spájajú s príchodom moderných informačných technológií a internetu. Okrem počítačových hier, webových videí či čiastočne počítačmi generovaných obrazov sem patria špecifické žánre „digitálnej poézie“. Jednou z najrozšírenejších je napríklad spamová poézia, označovaná „spoetry“ alebo „spoems“.

Umelci v nej využívajú slovnú zásobu spamu a vytvárajú z nej básne. Vznikla v roku 2000, keď časopis SatireWire vypísal prvú súťaž pre autorov inšpirovaných spamom. Zatiaľ jedným z najúspešnejších autorov spamovej poézie je anglický básnik a spisovateľ Ben Myers, ktorý v roku 2007 vydal prvú Antológiu spamovej poézie a v roku 2008 aj svoju vlastnú básnicku zbierku „Spam: Email Inspired Poems “.

Ako vyzerajú vírusy

Vírus Parite

Tento vírus rozšírený najmä v roku 2001 vlastne iba pomáha ostatným vírusom. Ako zobrazuje obrázok – najskôr sa omotá okolo stanice a potom umožní príchod ďalších škodlivých kódov. Najskôr sa do počítača dostane jeho variant A, ktorý iba pridá na harddisk knižnicu slúžiacu na jeho bežanie, funkcionalitu systému potom ovplyvní variant B.


© Alex Dragulescu a Julian Hodgson

Keylogger Ghost

Ako ukradnúť používateľské heslá k e–mailu, bankovému účtu či sledovať aktivitu konkrétneho používateľa? Útočníkom často pomáhajú tzv. „keylogger“ aplikácie, ktoré odchytávajú a zaznamenávajú stlačené klávesy na počítači, robia snímky obrazovky, zaznamenávajú navštívené stránky a podobne. Aplikácia Ghost zobrazená naľavo patrí medzi najrozšírenejšie.


© Alex Dragulescu a Julian Hodgson

Trójsky kôň CUTWAIL

Trojský kôň CUTWAIL je jedna z najrozšírenejších infiltrácií, ktoré premenia počítač infokovaného na stanicu vykonávajúcu príkazy útočníka. Odhaduje sa, že v jeho sieti je v súčasnosti jeden milión počítačov. Tie sú schopné bez vedomia vlastníka na diaľku plniť úlohy – napríklad napadnúť webovú stránku alebo šíriť spam.


© Alex Dragulescu a Julian Hodgson

Červ Netsky

Červ Netsky, ktorý sa prvýkrát objavil vo februári 2004, dnes predstavuje celú rodinu vírusov, ktoré ohrozujú internet. Jeho variant P patril skoro dva roky medzi najrozšírenejšie vírusy. Netsky sa šíri väčšinou pomocou e–mailov s infikovanými prílohami, ktoré rozposiela na všetky adresy získané z napadnutého počítača. Autor vírusu už bol zatknutý.


© Alex Dragulescu a Julian Hodgson

Cítite sa na webe stratení? Použite mapu

Ako by ste nakreslili internet? A ako by ste nakreslili jeho mapu?

Japonská organizácia Information Architects pracuje každý rok na projekte, ktorý mapuje náš život na webe: najdôležitejšie webové stránky, internetové osobnosti a projekty zakresľuje ako mapu, ktorá vám pomôže zorientovať sa v pavučine webu.

Tú tohtoročnú vyrobili tak, že do reálnej mapy tokijskeho metra postupne podľa dôležitosti a súvislostí zakreslili 333 najdôležitejších webov a 111 najvplyvnejších ľudí svetového internetu. Trinásť liniek metra predstavuje rôzne oblasti: aplikácie, reklamu, zábavu, zdieľanie dát či spravodajské weby.

Podľa vzoru Japoncov už vznikla aj slovenská mapa webu; kedže náš internet je malý, ako predloha pokojne poslúžila mapa bratislavskej MHD.

Je v nej linka zábavy, ale napríklad aj štátnych webov a nechýba rozsiahla časť venovaná slovenským blogom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu