SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Diplom zadarmo a online

Izraelský podnikateľ zakladá prvú univerzitu, ktorá bude fungovať len na webe a od študentov nebude vyžadovať školné. Prihlásiť sa môžu aj Slováci.

V budúcnosti bude možno na vysokoškolský diplom stačiť chuť učiť sa, počítač a internet.V budúcnosti bude možno na vysokoškolský diplom stačiť chuť učiť sa, počítač a internet. (Zdroj: ČTK/AP)

BRATISLAVA, PASADENA. Mnohé zahraničné vysoké školy sa webu otvárajú stále viac a viac. Taký Oxford ponúka napríklad online kurz histórie alebo anglickej literatúry. Iné, zväčša menšie americké vysoké školy ponúkajú zase diaľkové online štúdium celých odborov.

Veľkou nevýhodou pri tomto type výuky je jej cena. Nádejného študenta vyjde škola na niekoľko tisíc dolárov alebo libier. Školy z administratívneho hľadiska nevidia rozdiel medzi klasickým a virtuálnym študentom.

Univerzita školné nechce

Už na jeseň má svoje virtuálne brány otvoriť prvá online univerzita, ktorá nebude od študentov žiadať školné.
Zakladá ju izraelský podnikateľ Shai Reshef, ktorý má niekoľkoročné skúsenosti s predávaním vedomostí na webe.

Momentálne šéfuje komunitnému webu Cramster.com, ktorý na internete pomáha študentom pri ich domácich úlohách. V minulosti vlastnil projekt, z ktorého sa vyvinula prvá európska online univerzita, ktorá funguje pod Univerzitou v Liverpoole. Univerzita ľudí (UoP), ako Reshef školu pomenoval, bude prijímať študentov z celého sveta, teda aj zo Slovenska. Na jeseň otvorí zatiaľ len dva štvorročné bakalárske odbory. Informatiku a obchodný manažment.

Zadarmo? Nie tak celkom

Reshef síce tvrdí, že univerzita nebude vyžadovať školné, bez istých poplatkov sa to však nezaobíde. Uchádzač bude musieť zaplatiť vstupný poplatok 15 - 50 dolárov a za koncosemestrálny test 10 - 100 dolárov.

Študent z každého štátu bude platiť inú sumu. Podľa toho, ako je jeho krajina ekonomicky silná. Abby Bermanová z UoP zatiaľ SME nevedela povedať, koľko budú za testy platiť Slováci a či sumu nahor posunie členstvo v Európskej únii, alebo HDP krajiny.

Jediným poplatkom budú teda testy. Ušetriť sa však bude dať nie len na neexistujúcom internáte, ale aj na literatúre. Už dnes si študenti viacerých slovenských škôl vzájomne vypomáhajú tak, že si medzi sebou vymieňajú zdigitalizované alebo prefotené verzie skrípt, či častí povinnej literatúry.

UoP chce mať všetko na webe. Aj povinnú a odporúčanú literatúru. Odpadnú tým poplatky za učebnice. Svoje by o tom určite vedeli povedať slovenskí študenti medicíny, čo za jeden zväzok učebnice anatómie zaplatia v kníhkupectve aj 50 eur.

Podmienkou je len internet a angličtina

Záujemcovia o štúdium na UoP musia mať pripojenie na internet, doklad o ukončení strednej školy, a keďže vyučovacím jazykom bude angličtina, dosiahnuť aj istý počet bodov v anglickom TOEFL teste.
Ten sa dá za poplatok asi sto eur absolvovať vo väčších slovenských mestách.

Napriek tomu, že UoP je online univerzita, kópiu maturity a TOEFL testu bude treba poslať poštou do kalifornskej Pasadeny, kde škola oficiálne sídli. Bermanová zatiaľ nevedela povedať, či bude treba poslať preloženú, alebo notársky overenú kópiu maturity.

Čo treba na štúdium

  • doklad o skončení strednej školy
  • slušnú angličtinu - minimálne 61 zo 120 bodov v internetovom TOEFL teste
  • pripojenie na internet

Od apríla by mali začať naberať

Účasť na výuke chce škola zabezpečiť povinnou účasťou na webových komunitných fórach jednotlivých predmetov a týždennými úlohami.

Univerzita zatiaľ nemá akreditáciu. Chce o ňu zažiadať hneď, keď to bude možné. Pravdepodobne v Spojených štátoch. Vysokoškolských pedagógov ešte stále hľadá.

Má čas do septembra, vtedy sa otvoria prvé kurzy. Prihlásiť sa bude dať od apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Umelecké vyobrazenie aktívneho Marsu.

Červená planéta nie je mŕtva.


2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Počet ľudí na Zemi dosiahol osem miliárd.


a 1 ďalší 19 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 3. dec

Každomesačné rozhovorové vydanie podcastu Zoom.


a 1 ďalší 3. dec
SkryťZatvoriť reklamu