SME

Usvedčení. Vďaka technológiám

Facebook chcel ukryť tajnú dohodu s firmou, ktorá ho žalovala. Zabudol však zabezpečiť svoj dokument a tak sme sa z neho dozvedeli aj to, čo sme nikdy nemali.

Vo všetkom, čo vytvárame na počítači, po sebe zanechávame svoj tieň.Vo všetkom, čo vytvárame na počítači, po sebe zanechávame svoj tieň. (Zdroj: OSINAREF/FLICKR.COM)

Marka Zuckerberga, zakladateľa sociálnej siete Facebook v roku 2004 zažalovali jeho bývalí spolužiaci z Harvardu. Tvrdili, že im ukradol nápad na vytvorenie sociálnej siete ako aj časť zdrojových kódov. Niekoľko rokov trvajúci súdny spor sa minulý týždeň skončil mimosúdnym vyrovnaním. Aj keď chceli obe strany utajiť, čo bolo jeho obsahom, nakoniec sa to svet dozvedel.

Sporné časti zmluvy totiž právnici zo zmluvy priamo nevymazali, ale len v programe Adobe Acrobat prekryli bielym pozadím. Postačilo prekopírovať text ukrytý pod dokumentom.

Michael Liedtke, reportér agentúry Associated Press tak bol schopný spolu s ďalšími detailami o transakcii priniesť informáciu, že Zuckerberg bude musieť nakoniec svojim bývalým priateľom dohromady 65 miliónov dolárov.

Usvedčujúce fotografie

To, čo zažil minulý týždeň Zuckerberg, sa stalo v roku 2005 aj americkej armáde, keď na utajenie záverov vyšetrovania úmrtia talianskej občianky v Iraku použila čierny obdĺžnik. A tiež New York Times v roku 2000, keď v jednom z dokumentov chceli ukryť osobné údaje zainteresovaných.

Nemusíte však byť neskúsený používateľ, aby ste sa dopustili podobnej chyby. Hacker "0x80", ktorý sa venoval útokom na serveri pomocou siete zavírovaných počítačov poskytol Washington Post vo februári 2006 interview.

Redakcia chcela jeho identitu utajiť, ponúkla preto fotografiu zobrazujúcu iba časť jeho tváre. Zabudla však na tzv. "metainformácie", v ktorých možno nájsť množstvo informácii o okolnostiach vytvorenia fotky. Polícii tak pátranie po mladíkovi určite značne uľahčila: kým v článku mladík spomína, že žije v malom mestečku v strednej Amerike, vďaka fotke sa všetci dozvedeli, že je to mestečko Roland v Oklahome, ktoré má iba tritisíc obyvateľov. Ktorý z nich je "0x80"? To už nie je také ťažké zistiť.

Internetová fotografia v roku 2007 usvedčila aj jedného z najhľadanejších kanadských pedofilov. Svoju podobizeň sám zverejnil na internete, tvár si však zamaskoval jednoduchým efektom v programe Photoshop. Z nej nebolo ťažké vyextrahovať pôvodnú fotku. Interpol následne osobu vypátral a zatkol.

Prezradí vás aj vaša IP adresa

V roku 2003 obišiel slovenský internet spam ponúkajúci inzerciu na najväčšom internetovom serveri Zoznam.sk. Pracovník spoločnosti Albertina Data, ktorá služby inzercie sprostredkovávala tvrdil, že nevyžiadanú poštu odoslal vírus v počítačoch jeho klientov.

"Nemôžem za to, že niektorý z našich klientov má v databáze váš e-mail," napísal spamer do diskusie pod článkom na serveri Disk.sk. Usvedčila ho však IP adresa počítača, z ktorého ho odoslal. Bola zhodná s tou, z ktorej používateľom odišiel spam. Firma v reakcii na usvedčujúce informácie pracovníka potrestala pokutou.

Technológie obnažujú naše chyby

Prečo sa podobné prípady vôbec udiali? Lebo zabúdame, že digitálne dokumenty nie sú papier - že okrem toho, čo je viditeľné, obsahujú aj množstvo informácii, ktoré na prvý pohľad nevidieť, myslí si Samia Rauf špecialista spoločnosti Workshare, ktorá venuje zabezpečeniu dokumentov.

Množstvo informácii o nás obsahujú fotografie, dokumenty Microsoft Wordu, ale aj to, čo píšeme anonymne na internet. Podľa Raufa až deväťdesiat percent ľudí vôbec nevie, čo všetko si o nich pamätá jeden wordovský súbor. Okrem mena, adresy, a detailov o editovaní dokumentu to môžu byť často ešte dôvernejšie informácie. "Počul som príbeh o jednej právnickej firme, ktorá stratila svojich klientov pretože v dokumentoch ponechala zapnutú funkciu sledovania zmien," povedal v rozhovore pre Cnet News.

Ako sa podobným prípadom vyhnúť? Skúste pred publikovaním akéhokoľvek dokumentu aspoň sekundu rozmýšľať, či neexistuje nič, čo by z neho niekto mohol neskôr použiť proti vám.

Ako sa naozaj ukryť

Potrebujete sa naozaj ukryť? Alebo vymazať informácie, ktoré by niekomu mohli uškodiť? Skúste pri publikovaní dokumentov, alebo fotografií myslieť na niektorú z týchto rád.

Ako vymazať informácie z Wordu

V nastaveniach programu nájdite záložku "Zabezpečenie" a zaškrtnite možnosť "Pri uložení z dokumentu vymazať osobné údaje"

Ako vymazať tváre z fotiek

Ak potrebujete z fotografie vymazať tváre, radšej vsaďte na klasiku - bežné rozpixelizovanie, alebo priamo prekrytie obdĺžnikom. Rôzne umelecké efekty môžu byť spätne vypátrateľné. Čím menej pixelov z pôvodnej časti fotky, tým lepšie.

Ako zničiť metainformácie z fotografie

Použite niektorý z programov, ktoré vymažú kompletné meta informácie z fotografií. V denníku SME vám napríklad odporúčame DietJpeg.

Ako ukryť citlivé informácie v PDF

V žiadnom prípade nepoužívajte klasické prekrytie obdĺžnikom. Program Adobe Acrobat obsahuje priamu funkciu "redaction", ktorá pôvodné informácie z dokumentu navždy vymaže. Klasický obdĺžnik by ich len prekryl. Na pozadí by sa však dali stále prečítať.

Tomáš Ulej
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu