SME

Konferencia TED: Ako zmeniť svet za osemnásť minút

Myšlienky, ktoré môžu zmeniť svet – to je motto prestížnej konferencie TED, ktorá sa koná každý rok v Kalifornii.

(Zdroj: JURVETSON/FLICKR.COM)

BRATISLAVA.Švédsky vedec Hans Rosling, jedna z najväčších hviezd predchádzajúcich ročníkov konferencie TED, je zároveň jeden z mála, kto na nej niekedy účastníkom vo veľkom ukazoval grafy.

Tieto sú však špeciálne: ukazujú akoby v napínavom športovom prenose, ako sa v priebehu rokov menil náš svet. Bodka reprezentujúca Čínu na plátne zbesilo poskakuje pomedzi Britániu a USA a nakoniec sa spolu s ostatnými bodkami stretne v ľavom rohu. Rosling to ako športový komentátor lámanou angličtinou komentuje.

Presné štatistiky nemusia byť nudné, tvrdí Rosling, sú ale to jediné z histórie, o čo sa môžeme reálne oprieť.

Jeho program Trendalyzer, ktorý suché štatistiky dokáže premeniť na zaujímavý film o našom živote, od neho potom, čo ho predstavil na TED-e, kúpil Google. A video s jeho prednáškou si pozrelo skoro dvestotisíc ľudí po celom svete.

Jeho myšlienka sa šíri. Presne tak ako všetky ostatné myšlienky, ktoré každoročne odznievajú na prestížnej konferencii TED (Technológia, zábava a dizajn). Tá tohtoročná sa minulý týždeň odohrala na Long Beach v Kalifornii.

Počítač ako šiesty zmysel

Pattie Maes z Massachusettského technologického inštitútu tento rok prvýkrát svetu ukázal zariadenie, ktoré môže v budúcnosti pre človeka znamenať to, čo nazývame „šiestym zmyslom“.

V obchode chytí do ruky výrobok a v tom momente sa priamo na jeho povrchu rozsvieti informácia o jeho zložení. V kníhkupectve pri takom istom úkone pribudne informácia o popularite knihy. A keď si podáva ruku s priateľom, priamo na jeho telo sa premieta adresa jeho weblogu. „Toto považujem za najkontroverznejšiu funkciu,“ smeje sa Maes na svojom zariadení.

Pozostáva z dvoch náprstkov, kamery, ktorá sníma okolie a premietačky, ktorá dokáže premeniť na plátno akýkoľvek povrch. Okrem využitia dát z internetu vie počítač v momente akúkoľvek stenu premeniť na maliarske plátno alebo poznámkový blok. Všetky funkcie Maes ovláda iba gestikulovaním rúk.

Koniec rakoviny?

Robotik David Hanson na konferencii predviedol robotickú repliku hlavy Alberta Einsteina, ktorá dokáže čítať výrazy ľudskej tváre a odpovedať na ne svojou mimikou. Ed Ulbrich z firmy Digital Domain zase ukazoval, akým spôsobom 155 najlepších grafikov a vývojárov dva roky pracovalo na tvári Brada Pitta vo filme Podivný prípad Benjamina Buttona, ktorý sa narodí ako starec a väčšiu časť filmu musí vyzerať o niekoľko desiatok rokov starší, než je v skutočnosti.

Želania víťazov

Víťazi TED Prize majú okrem slávy a stotisíc dolárov možnosť predniesť celej planéte svoje želania – „dostatočne veľké na to, aby zmenili svet“.

Oceánografička Sylvia Earleová, bojovníčka za vytvorenie podobných morských rezervácií, aké majú pralesy, si želala, aby svet využil všetky dostupné možnosti „na záchranu a obnovu oceánu, modrého srdca planéty“.


Ocenenie získal aj Jill Tarter zo spoločnosti SETI, ktorá sa zameriava na hľadanie mimozemského inteligentného života pomocou hardvérového výkonu počítačov po celom svete. Prial by si, aby raz „každý pozemšťan pomohol pri výskume vesmíru“.

José Abreu, venezuelský ekonóm a hudobník by chcel pomocou hudby pomôcť mladým v rozvojových krajinách.

Len osemnásť minút, ktoré sú vyhradené pre jednu prednášku, mali rečníci aj na oveľa vážnejšie témy. Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates osobne predniesol sugestívnu reč o kríze zdravotnej starostlivosti vo svete a v jednom momente svojho prejavu nechal do sály vypustiť roj komárov.

Demonštroval tak stále akútnu dôležitosť boja proti malárii. Lovec vírusov Nathan Wolfe, šéf organizácie Global Viral Forecasting Initiative predpovedal, že o päť až desať rokov bude možné zabrániť množstvu prípadov rakoviny očkovaním. „O päť až desať rokov zistíme, že niektoré formy rakoviny majú vírusový pôvod,“ tvrdí Wolfe a dodáva, že vďaka tomu budeme môcť vzniku týchto foriem rakoviny predísť očkovaním.

Nezaťažujte nás ekonomickou krízou

Počas piatich dní si návštevníci konferencie vypočuli všeličo, skoro vôbec sa však nehovorilo o ekonomickej kríze. „Účastníci TED vnímajú krízu a ekonomické problémy, ale úlohou tohto fóra je poskytovať víziu, hľadieť ponad súčasnosť do budúcnosti,“ povedal Martin Pazzani, podnikateľ a výkonný riaditeľ firmy Bluestone Partners z Beverly Hills. „Fórum TED nám umožňuje objaviť strategické príležitosti v dlhodobejšej perspektíve, nie riešenia na zajtrajšie problémy.“ „Technika nás z toho dostane,“ mávol nad krízou rukou James Phillips, šéf Pinnacle Investments, investičnej firmy z Arkansasu, ktorá aj naďalej pokračuje v rizikovom financovaní.

Že sa nehovorilo o ekonomike, nakoniec ocenili aj diváci. „Kto už by chcel počúvať ekonómov, ako nám hovoria, čo už aj tak vieme?“ citoval server Wired.com jedného z účastníkov. „Prišiel som sem počúvať o nových myšlienkach.“

Autor: tu, trn

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu