SME

Našli sa „chýbajúce" uhľovodíky

Vedci vysvetlili „chýbajúce zdroje" dvoch plynných uhľovodíkov v ovzduší - etánu a propánu. Zistili, že dosiaľ sa správne nezaratúvali prírodné prieduchy, cez ktoré tieto zdroje unikajú spod zeme.

Uhľovodíkový prieduch - janardagský večný oheň v Azerbajdžane.Uhľovodíkový prieduch - janardagský večný oheň v Azerbajdžane. (Zdroj: L. INNOCENZI, INGV)

BRATISLAVA. Plynné uhľovodíky, etán a propán, v atmosfére prispievajú k fotochemickému znečisteniu a tvorbe ozónu.

Zo známych zdrojov do atmosféry každý rok pribúda 9,57, respektíve 9,61 teragramu etánu a propánu (teragram je bilión gramov čiže milión ton.) Lenže ak sa má vysvetliť obsah etánu v ovzduší, malo by ho ročne pribúdať 15 teragramov, teda o polovicu viac. Podobne je to s propánom.
Zoznam zdrojov je teda očividne neúplný.

Etán aj propán sprevádzajú aj prírodné úniky metánu, hlavnej zložky zemného plynu.
Dvaja talianski bádatelia určili príspevok spomenutých uhľovodíkov z týchto dosiaľ nezarátaných zdrojov. Preskúmali ich vzdušné obsahy na 238 miestach sveta.

Zistili, že najmenej 17 percent „chýbajúceho" etánu a 10 percent „chýbajúceho" propánu možno vysvetliť práve únikmi uhľovodíkov spod zemského povrchu.

Na svete je vo vyše 80 krajinách asi desaťtisíc prírodných prieduchov s emisiami uhľovodíkov. Tento faktor treba plne zohľadniť v klimatologických modeloch.

V časopise Science to napísali Giuseppe Etiope z Národného geofyzikálneho a vulkanologického ústavu v Ríme a Paolo Ciccioli z Ústavu chemickej metodológie CNR (obdoba našej SAV) v Monterotondo Scalo.


Známe zdroje etánu a propánu
  • biogénne (0,8 a 1,3)*
  • oceány (0,78 a 1,06)
  • antropogénne (5,7 a 6,51)
  • vypaľovanie lesov a saván (2,29 a 0,41)

*v zátvorke sú čísla pre etán a propán v teragramoch za rok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu