SME

Päť rokov Facebooku

Sociálna sieť Facebook nám dala kontakt s ľuďmi na diaľku a vzala súkromie a voľný čas.

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku. Koľko mu vydrží úsmev na tvári?Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku. Koľko mu vydrží úsmev na tvári? (Zdroj: TASR)

Presne pred piatimi rokmi o takomto čase nemusel študent Mark Zuckerberg z Harvardovej univerzity odznova vymýšľať internet spájajúci počítače na celom svete, elektronickú poštu umožňujúcu posielať si na diaľku správy ani čet a webovú zoznamku.

Musel však vyriešiť problém, ako všetky tieto služby namiešať dohromady tak, aby jeho stránku chcel využívať každý.

A najmä zohnať tých prvých ľudí, ktorí na jeho zatiaľ mŕtvy web pozvú svojich priateľov a tak spustia lavínu.

Podarilo sa mu to. Päť rokov po tom, čo založil svoju stránku, má Facebook viac ako 140 miliónov používateľov, ktorí doň každý deň píšu o svojom živote. Nadväzujú virtuálne vzťahy, spájajú sa do skupín podľa záľub a sledujú, čo sa deje v živote tých druhých.

Facebook ako choroba

Milióny používateľov a prakticky neobmedzené možnosti, ako ho využívať, urobili z Facebooku nielen miesto, kde sa môžete stretnúť s priateľmi, aj keď sú stovky kilometrov ďaleko. Ale napríklad aj miesto, kde bezvýsledne premárnite všetok voľný čas. Alebo, naopak, web, ktorý vám svojimi neustálymi žiadosťami o pridanie priateľa, začlenenie sa do skupiny, zapojenie do webovej hry, totálne otrávi život.

Psychológovia už v spojitosti s Facebookom dokonca stihli pomenovať niekoľko celkom nových ochorení. „Facebook status syndróm" je podľa doktorov z losangeleského Cedars-Sinai Medical Center chorobnou túžbou informovať svoju sociálnu sieť o každom vašom kroku.

Vedci z kanadskej University of Victoria zase postrehli nárast „závislosti od Facebooku" – najmä u študentov vysokých škôl, ktorá je však na rozdiel od kokaínu
alebo alkoholu horšia v tom, že sa jej nemôžete nikdy vzdať úplne. A vedci zo Stony Brook University v New Yorku len pred pár dňami uverejnili štúdiu, podľa ktorej každodenné používanie Facebooku môže u tínedžerov viesť k depresiám.

Ako byť milionárom, a zarobiť pritom nejaké peniaze

Mark Zuckerberg už tri roky nie je študentom školy, pre ktorú svoju službu pôvodne vytvoril, zato je však jeden z najbohatších a najvplyvnejších ľudí vo webovom svete.

Dnes, päť rokov po štarte svojej služby a na vrchole jej slávy, však bude musieť namiesto osláv myslieť na ďalší z problémov, ktoré treba prekonať: ako donútiť web, ktorého hodnota sa odhaduje na miliardy dolárov, aby podobné peniaze začal aj zarábať.

Jeden spôsob už našiel a chce ho aj na vás vyskúšať ešte tento rok – umožní firmám primiešať sa medzi vašich priateľov, vytypovať si vás a klásť vám po zapnutí stránky marketingové otázky.

Napríklad: „Aký šampón používate v lete? Aký v zime? Čo robíte v piatok večer?" Prípadne: „Na ktorú sociálnu sieť odídete po položení tejto otázky?"

To najhoršie na Facebooku
  • Stratíte súkromie – bez ohľadu na to, čo napíšete, množstvo ľudí bude písať do vášho profilu a označovať vás na fotkách zo súkromných párty. Budete musieť vyriešiť dilemu, či si do svojho súkromia pustiť kolegov a šéfa.
  • Budú vás otravovať – bude vám chodiť denne tona pozvánok do používateľských skupín ako „pozvite sem čo najviac používateľov".
  • Budú vás chcieť predať – priatelia vám budú posielať virtuálne alkoholické nápoje, kopnutia do zadku a pozvánky do množstva nezmyselných hier. A pokojne vás budú predávať vo virtuálnej mene.
  • Budú vás vydierať – napíšu vám, že váš priateľ o vás vyplnil nejakú pikantnú informáciu, ak si ju však budete chcieť pozrieť, budete musieť zaspamovať všetkých ostatných priateľov alebo zaplatiť reálne peniaze.
  • Budete ako známka – ľudia, ktorých ste v živote ledva stretli, si vás budú zbierať ako známky. V jednej skupine vedľa seba bude manžel, kolega, spolužiak zo základnej školy a človek, ktorého nepoznáte. Všetci si budú listovať vo vašom živote.
Najlepšie na Facebooku
  • Budete stále blízko - aj keď žijete stovky kilometrov od seba a hovorili ste naposledy pred mesiacmi, aj tak budete každý deň vedieť, čo sa deje s vašimi priateľmi. A nezabudnete na ich narodeniny.
  • Nájdete stratených – tých, čo vám boli blízki, a teraz ani neviete, kde sú. Dievča z ulice, kde ste vyrástli, alebo starú partiu z prvej práce.
  • Zorganizujete pivo ľahko - väčšina vašich spolužiakov zo strednej je už na Facebooku. Za pár minút zorganizujete stretávku, a hneď budete vedieť, kto na ňu príde a kto nie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu