SME

Školákov láka na internete zoznamovanie a porno

Žiakov druhého stupňa základných škôl láka na internete okrem hier a zábavy aj zoznamovanie, ale aj informácie o sexe a porne. Surfujúci školáci nemajú problém zverejňovať na internete svoju fotografiu, emailovú adresu či skutočné meno. Láka ich aj stretn

BRATISLAVA. utie s neznámym človekom, ktorého poznajú len virtuálne.

Vyplýva to z prieskumu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, v ktorom oslovili 518 školákov základných škôl. O možných nástrahách virtuálneho sveta a výsledkoch prieskumu informovali dnes počas diskusie iniciatívy Zodpovedne.sk.

((vid))

V prieskume niektorí školáci priznali, že sa už na internete stretli s ohováraním, agresivitou, ponižovaním a zosmiešňovaním. Nepríjemné následky riešili väčšinou samé deti, len málo z nich (11,3 percenta) sa obrátilo na kamaráta, rodiča či psychológa.

Odborníci upozorňujú, že medzi najčastejšie riziká, ktoré ich môžu postretnúť počas surfovania, patrí zneužitie osobných údajov, kyberšikanovanie, diskriminácia či násilie. Deti sa tiež veľmi ľahko "namotávajú" na stretnutie s neznámou osobou. Psychológovia varujú, že deti začínajú uprednostňovať komunikáciu len vo virtuálnej rovine a unikajú od reálnych vzťahov.

"Je ťažké rozlíšiť, kto je neznáma osoba, pretože deti ju berú na nete ako kamaráta," upozornila počas diskusie psychologička Katarína Trlicová z Linky detskej istoty pri UNICEF.

Podľa prieskumov 18,5 percenta z nich už na stretnutí s neznámym človekom bolo a nikoho o tom neinformovali. "Nepovedia o tom preto, že to považujú za svoje súkromie, rodičia podľa nich nie sú tými osobami, ktorým by sa mali zverovať," komentovala psychologička Monika Gregussová z ústavu, ktorý realizoval prieskum. Dodala však, že pri stretnutiach sú deti už uvedomelejšie a vyberajú si verejné priestranstvá.

Školákov ohrozuje virtuálna šikana

Ďalším veľkým nebezpečenstvom je pre školákov virtuálna šikana. "Dospelí ani deti si neuvedomujú, že proces šikanovania má ďaleko väčšie rozmery vo virtuálnom svete než v reálnom," upozornila Trlicová. Podľa nej práve v reálnom svete sa dá lepšie brániť a väčší strach ide z toho, keď ubližuje niekto neznámy.

"Väčšina rodín nemá vytvorené žiadne pravidlá pre používanie internetu, pričom takmer tretina rodičov sa vôbec nezaujíma o to, čo robia ich deti na internete," upozornil v diskusii Peter Čerešník, generálny riaditeľ Microsoft. Rovnaké nebezpečenstvo však umožňuje aj mobil. Veľa rodičov podľa odborníkov ani netuší, že na mobile dieťa využíva internet, video či posielanie zakázaných obrázkov.

Najviac ohrozené nebezpečenstvom virtuálneho sveta sú deti v pubertálnom veku. Odborníci sa zhodujú na tom, že v súčasnosti chýbajú pravidlá správania sa vo virtuálnom svete, prevencia a podceňovanie rizík. Jedným z východísk je podľa odborníkov zaúčať v tejto oblasti už tých najmladších. V ovládaní nových technológií sú pritom práve deti často zručnejšie než ich rodičia.

Najlepšie, čo môžu rodičia pre svoje deti urobiť, je podľa psychológov tráviť s nimi viac času. "Zaujímať sa o dieťa je jedna z najdôležitejších vecí. Ak im vyplním čas, nebude toľko času tráviť na internete. Zákazom sa nič nevyrieši," zdôraznila Gregussová.

Iniciatíva Zodpovedne.sk má za cieľ zvyšovať povedomie o zodpovednom používaní internetu, mobilnej komunikácie a prevencii pred trestnými činmi prostredníctvom projektu Bezpečne na internete. Ten je zameraný práve na deti. Projekt Zodpovedne.sk zastrešuje Európska komisia a beží už takmer v každej krajine EÚ. Na Slovensku ho realizuje ministerstvo vnútra, Slovenský výbor pre UNICEF a občianske združenie eSlovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu