SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Multitouch už čoskoro na každom stole

Ovládanie notebooku viacerými prstami na touchpade spustilo na strojoch z dielní Apple vlnu záujmu. Ako prvá zareagovala firma Elantech, ktorá svoje „smart-pady“ montuje do rôznych značiek notebookov – mimo iného aj Asus Eee PC vyšších tried. Teraz sa pri

Ovládanie notebooku viacerými prstami na touchpade spustilo na strojoch z dielní Apple vlnu záujmu. Ako prvá zareagovala firma Elantech, ktorá svoje „smart-pady“ montuje do rôznych značiek notebookov – mimo iného aj Asus Eee PC vyšších tried. Teraz sa pridáva aj Synaptics.

S novými touchpadmi a softvérovým balíkom Synaptics Gesture Suite 2009 nastáva zmena, ktorá sa bude týkať takmer všetkých notebookov na trhu. Tu totižto Synaptics už dlhé roky kraľuje. Programovateľné rohy, horúce zóny pre rolovanie a ostatné funkcie upadnú do úzadia. Do popredia mieria gestá.

Gestá pohybom prstov

Dva zbiehajúce sa a rozbiehajúce prsty aktivujú funkciu zoom, otáčanie dvoch prstov rotuje obrázkami. Dvojica či trojica prstov položená na touchpade umožňuje rolovať obsah okna bez toho, aby ste museli mieriť na vopred vyčlenenú zónu. Ovládať nimi môžete aj internetový prehliadač. Možností je samozrejme viacero, môžete si definovať ďalšie.

Cieľom nového spôsobu ovládania je využiť možnosti touchpadov naplno. Nie je tajomstvom, že už čoskoro sa na trhu objavia aj modely s 5,8-palcovou uhlopriečkou. Tie otvoria ešte viac priestoru pre inovácie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu