SME

Web je raj hypochondrov

Googlite často príznaky vážnych ochorení? V skutočnosti možno netrpíte žiadnym z nich. Skôr ste iba špeciálnou odrodou hypochondra – kyberchonder.

Web robí z bežných používateľov lekárov, ktorí sami posudzujú svoj zdravotný stav.Web robí z bežných používateľov lekárov, ktorí sami posudzujú svoj zdravotný stav. (Zdroj: DAVIDSON /FLICKR.COM)

Čo je horšie ako každý deň hľadať svoju pomyselnú chorobu v zdravovede? Robiť to isté pomocou vyhľadávača, tvrdia vedci Microsoftu.

Minulý týždeň vydali štúdiu, ktorá ako prvá podrobnejšie opisuje kyberchondriu – chorobu, ktorá sa spája s masovým príchodom internetových vyhľadávačov.

Vždy myslia na to najhoršie
Vedci Microsoftu Ryen White a Eric Horvitz skúmali súvislosť medzi jednotlivými výrazmi zo zdravotníckej oblasti, ktoré používatelia zadávajú do vyhľadávača Live Search.

Drvivá väčšina vyhľadávaní sa začína tým, že používatelia do vyhľadávača zadávajú bežné symptómy ako „bolesť hlavy“ alebo „horúčka“. Informácie, ktoré následne získajú, sa však už týkajú najzákernejších a zároveň najmenej častých ochorení, ktoré týmto príznakom zodpovedajú – teda napríklad aidsu alebo zhubnému nádoru – tumoru.

Ak používatelia najskôr zadali „bolesť v hrudníku“, potom väčšina z nich zamierila ku stránkam o srdcovom infarkte. Iné, menej závažné a oveľa bežnejšie príčiny si už však nevšimli.

Podľa štúdie podobným spôsobom posudzuje svoj zdravotný stav množstvo ľudí – až dve percentá všetkých vyhľadávaní na internete sa týka chorôb. Informácie o konkrétnej chorobe aspoň raz počas skúmaného obdobia hľadalo až 250-tisíc surferov, teda štvrtina skúmanej vzorky, s ktorou vedci pracovali.

„Web má obrovský potenciál vystrašiť chorobami ľudí, ktorí nemajú žiadne vzdelanie v oblasti zdravotníctva. Najmä ak ho používajú ako jediný diagnostický nástroj,“ napísali autori v štúdii.

Môžu za to aj vyhľadávače – kyberchondrii prajú
V čom je však web nebezpečnejší pri vyhľadávaní chorôb než klasické encyklopédie, ktoré ľudia používali doteraz? V tom, ako vyhľadávače radia pod seba informácie, tvrdia vedci.

Kým samotné zdravotnícke stránky jednotlivým symptómom a chorobám venujú pozornosť primerane, vo vyhľadávači sa na prvých priečkach objavia najzávažnejšie choroby a ostatné sú až nižšie. „Ľudia sa pozrú len na prvé výsledky a ak je medzi nimi nádor na mozgu alebo ALS, to je miesto, odkiaľ sa odrážajú pri hľadaní ďalších informácií,“ povedal Horvitz pre New York Times.

Vedci vo svojej práci pritom poznamenávajú, že ani samotné zdravotnícke stránky nemusia ľudí nasmerovať na správne informácie – predchádzajúce výskumy týkajúce sa stránok venovaných konkrétnym ochoreniam ukázali, že chybné informácie o nich obsahovali až skoro tri štvrtiny webových zdrojov.

Kyberchondria

Pojmom kyberchondria ako druhom hypochondrie sa vedci začali zaoberať okolo 2000.

VVedci Horvitz a White z Microsoftu ju definujú ako „neopodstatnené obavy z domnelého zdravotného stavu, získaného na základe vyhodnotenia výsledkov vyhľadávania a literatúry na webe.“

Podľa prieskumu Harris Interactive z roku 2007 je kyberchondria medzi používateľmi dosť častá – viac ako tri štvrtiny Američanov v priebehu mesiaca aspoň raz vyhľadávajú informácie o svojom zdravotnom stave na internetových zdravotníckych stránkach, viac ako polovica to urobí aspoň dvakrát. Rovnaký počet ľudí pri návšteve lekára argumentuje informáciami z internetu.

Zdravotníctva sa týkajú dve percentá vyhľadávaní na webe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu