Do roku 2010 chce americká armáda investovať štyri miliardy dolárov do projektu, ktorý jej má priniesť robotického vojaka, informoval britský Daily Telegraph.
Dôvodom na tento krok pritom nie je ani tak snaha ušetriť ľudské životy v čase vojny, ale nájsť alternatívu za vojakov, ktorí pod stresom často konajú skratovo.
Podľa Daily Telegraphu Pentagon motivovali najmä štúdie o vplyve vojnového prostredia na vojakov v Iraku, ktoré ich viedlo napríklad k podporovaniu mučenia alebo podnikaniu odvety voči nepriateľovi.
„Otázka, ktorú chcú výskumom zodpovedať, je, či dokážeme vyrobiť automatizované zbrane, ktoré budú podliehať etickým zákonom vojny. Dokážeme využiť teóriu etiky pri návrhu takého zariadenia?“ citoval denník Colina Allena z Indiana University, ktorý je autorom knihy Morálne stroje: Učenie robotov, čo je správne z toho, čo je nesprávne.
„Roboty nepotrebujú chrániť seba a môžu byť navrhnuté bez emócií, ktoré by ovplyvnili ich úsudok alebo vyústili do zlosti alebo frustrácie,“ tvrdí Ronald Arkin, počítačový vedec z Georgia Tech university. Arkin pracuje na softvérových riešeniach pre americkú armádu.
Armáda už robotické stroje používa aj dnes, čiastočne ich však naďalej musia ovládať ľudia. Nový projekt má predstaviť úplne automatizovaného robota, ktorý bude robiť rozhodnutia samostatne.
To v mnohých vyvoláva obavy. Jedným z nich je Noel Sharkey zo Sheffield University.
„Pri tejto predstave mi po chrbte steká studený pot. Dlhé roky som robil v oblasti umelej inteligencie a myšlienka, že robot robí rozhodnutia o človeku, je pre mňa nepredstaviteľná,“ citoval ho Daily Telegraph.