SME

Canon EOS 5D mark II – fotoaparát či kamera?

V roku 2005 uzrel svetlo sveta vtedy prelomový fotoaparát Canon EOS 5D. Bola to prvá zrkadlovka so senzorom veľkosti kinofilmového políčka v kompaktnom tele za relatívne prijateľnú cenu.

Konkurencia hľadala odpoveď na tento fotoaparát tri dlhé roky, no tá napokon prišla v o to silnejšej údernej formácií v podobe Nikonu D700 a Sony α900. Reakcia Canonu na seba nenechala dlho čakať...

Špekulácie o podobe nástupcu pomaly už legendárnej päťky sa na internete začali objavovať vo väčšom množstve minulé leto. Vtedy Canon pre stále dobré predaje starého modelu a absenciu akejkoľvek konkurenčnej ponuky nový model pozdržal a počkal, ako sa vyvinie situácia na trhu.

Keby prišla 5D mark II na trh vtedy, zrejme by jej stačilo pridať iba zo dva – tri megapixle, zlepšiť rýchlosť a mala by vystarané na ďalších pár rokov. Vo svetle nováčikov by ale dnes vyzeralo takéto riešenie trochu ošumelo.

Nabitý funkciami
Nová pätka preto prináša oveľa viac, než len mierne navýšenie megapixlov a pár drobností. Do jej útrob totiž napratali 21-megapixlový čip z momentálnej vlajkovej lode Canonu, 1Ds mark III a ešte ho viac vylepšili. V porovnaní so starým modelom pribudol systém na čistenie prachu zo snímača, veľký 3“ displej s rozlíšením VGA a možnosťou náhľadu na scénu LiveView, fotoaparát dostal vylepšenú batériu a väčší hľadáčik.

Aj napriek takmer dvojnásobnému rozlíšeniu je novinka o 0,9 snímku za sekundu rýchlejšia v sekvenčnom snímaní. Canon EOS 5D mark II je navyše k tomu všetkému len druhou zrkadlovkou na svete, ktorá dokáže natáčať video a prvou, ktorá ho dokáže natáčať v rozlíšení full HD.

Budúci bestseller
Canon do svojho nového modelu vkladá veľké nádeje a zjavne má na to reálny dôvod. Dostať sa k prvým kusom, ktoré by mali byť k dispozícii už začiatkom decembra, bude zrejme iba záležitosťou vyvolených. Očakáva sa, že dopyt po 5D mark II sa podarí uspokojiť až niekedy na jar budúceho roku. Nám sa podarilo dostať k jednému z mála predprodukčných kusov na celom svete. Tu sú naše prvé dojmy...

V rukách...
Na zžitie sa s fotoaparátom veľa času potrebného nebolo. Ktokoľvek, kto držal v rukách aspoň niekedy zrkadlovku od Canonu sa v ovládaní zorientuje veľmi rýchlo. Nové menu prevzaté z profesionálnej rady 1D/Ds výrazne sprehľadnilo orientáciu v jednotlivých funkciách a nesmierne tak urýchlilo pokročilejšie nastavovanie fotoaparátu.

Množstvo ľudí isto ocení aj fakt, že málo využívané tlačidlo na priamu tlač z fotoaparátu Direct Print konečne dostalo pridruženú funkciu a slúži aj na spúšťanie režimu LiveView. Telo fotoaparátu pôsobí aj napriek pomerne ľahkej váhe solídne, v priamom porovnaní so starším modelom cítiť robustnejšie spracovanie. Rozloženie tlačidiel sa výraznejšie nezmenilo.

Preorganizované boli akurát v okolí stavového displeja na vrchnej strane fotoaparátu a v blízkosti zadného displeja. Pribudlo ešte jedno veľmi praktické tlačidlo AF-ON, ktoré, ako názov napovedá, aktivuje automatické zaostrovanie.

Vítané zmeny
Posúdiť, ako účinné je čistenie snímača od prachu bolo za tri dni skoro nemožné. Je však veľmi pravdepodobné, že nový model na tom bude v ochrane pred zanášaním čipu prachom podstatne lepšie. Veľmi vítanou novinkou je použitie 3“ LCD displeja s vysokým rozlíšením VGA (640x480). Obrázky na ňom vyzerajú skrátka úžasne, je dobre čitateľný aj na priamom slnku a kontrola, či sú vaše snímky ostré, nebola nikdy ľahšia.

Oceniť treba aj možnosť nastavenia automatického zaostrovania pre každý objektív zvlášť (AF microadjustment, nastavenia sa dajú aplikovať až na 20 rôznych objektívov), vďaka čomu sa vyhnete prípadným návštevám servisu, ak váš fotoaparát s daným objektívom nezaostruje presne. 5D mark II je len prvou zrkadlovkou Canonu, ktorej citlivosť ISO siaha natívne od 100-6400 s možnosťou rozšírenia od 50 až do 25600.

Mierne sklamanie
Po tom, ako Nikon D700 „zdedil“ superrýchly systém automatického zaostrovania po športovom modeli D3 sa množstvo ľudí nádejalo, že aj druhá generácia päťky dostane podstatne vylepšený systém zaostrovania. Bohužiaľ, nestalo sa tak a v novinke nájdeme ten istý ostriaci modul ako v starej 5D.


Výrezy testovaných snímok 1:1
Foto: autor článku

Čo znamená, že aj v slabom svetle ostrí precízne, no relatívne pomaly. Subjektívne je to predsa trochu rýchlejšie, čo môžeme zrejme pripísať na vrub novému rýchlejšiemu procesoru Digic 4. Čisto športový fotoaparát z nej ale asi nebude (i keď v núdzovej situácií sa nestratí ani v rýchlej akcii), vzhľadom k odlišnému zameraniu 5D mark II to ale nie je na škodu. Jej cieľovou skupinou sú totiž najmä svadobní a reportážni fotografi s krajinkármi.

Kvalita obrazu na prvom mieste
Stará pätka je dodnes považovaná za etalón v oblasti obrazovej kvality. Pri vývoji novej teda mali v Canone veľmi ťažkú úlohu, aby sa jej minimálne vyrovnali. Na zistenie, či sa im to podarilo, sme sa vybrali s oboma fotoaparátmi do štúdia a vzájomne ich porovnali. Nie je totiž samozrejmé, že väčší počet pixlov automaticky prinesie kvalitnejší obraz s väčším množstvom detailov.

Viac pixlov na rovnakej ploche takisto znamená aj ich väčšiu hustotu, čo sa zväčša odrazí na zašumenejších obrázkoch. Keďže ale od uvedenia 12 megapixlového snímača uplynuli už tri roky, vývoj v tejto oblasti nesmierne pokročil.

A aj napriek tomu, že nami testovaný fotoaparát bol iba nedoladený predprodukčný kus, pri fotení do nekomprimovaného formátu RAW bolo množstvo zachytených detailov citeľne väčšie než v prípade starého 5D, dokonca pri mierne nižšom šume.

Pri fotení do komprimovaného formátu JPG sa dokonca tieto rozdiely ešte viac prehĺbili, keďže sa naplno prejavila sila a prepracovanosť algoritmov nového procesora Digic 4.

Mimo štúdia sa situácia výrazne nemení, fotografie vyzerajú výborne, sú plné farieb a detailov. Nízka úroveň šumu pri najvyšších citlivostiach doslova otvára nové dimenzie pre fotografov, keďže sa dá bez blesku fotiť aj v relatívnej tme.

Video ako bonbónik
Niekto vidí za videom v zrkadlovkách zradu nutne sa odzrkadľujúcu na obmedzení funkcionality fotoaparátu, iní sa zas tešia na ďalšie rozvíjanie svojich umeleckých schopností. Tak či onak, z tejto funkcie sa zrejme čoskoro stane nutnosť pre každý nový fotoaparát na trhu.

Výhody sú zrejmé – možnosť využívať kvalitnú fotografickú optiku je zrejme najväčšou z nich.

Takisto z veľkosti snímača prameniaci nízky šum pri natáčaní za zlých svetelných podmienok robí z videa v zrkadlovkách výnimočný nástroj.

Zahraničné servery jeho kvalitu dokonca prirovnali k videokamerám za státisíce dolárov...

Jediné momentálne nevýhody sú nahrávanie zvuku, ktoré sa však dá v 5D mark II vyriešiť externým mikrofónom a automatické zaostrovanie, ktoré je zatiaľ nesmierne pomalé a nespoľahlivé.

Aj napriek tomu sa s ním však dajú robiť úžasné veci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu