DAMASK. Archeológovia objavili v strednej Sýrii zvyšky 1200 rokov starého kresťanského chrámu, ktorý je pravdepodobne najväčším objaveným kostolom v tejto blízkovýchodnej krajine. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Associated Press.
Kostol datovaný do 8. storočia nedávno objavil spoločný sýrsko-poľský tím bádateľov. K výnimočnému nálezu došlo na archeologickej lokalite v starovekom meste Palmýra, vzdialenom 254 kilometrov severovýchodne od metropoly Damask.
Kostol je v poradí už štvrtým objaveným v Palmýre, ktorá bola v minulosti obchodným centrom a v súčasnosti je považovaná za významnú archeologickú lokalitu.
Novoobjavený chrám je najväčším svojho druhu v krajine a meria 47 x 27 metrov. Jeho stĺpy sú vysoké šesť metrov, pričom výška dreveného stropu je vyše 15 metrov.
V blízkosti svätyne vedci objavili malý amfiteáter, kde sa podľa nich mohli konať kresťanské rituály. V severnej a južnej časti kostola sú tri miestnosti, ktoré sa pravdepodobne využívali na krst, náboženské obrady, modlitby a iné obrady.
Palmýra, ktorú údajne založil izraelský kráľ Šalamún, bola významnou súčasťou Rímskej ríše, najmä po páde starobylej Petry v Jordánsku. Viedla cez ňu karavánová cesta do Mezopotámie a Perzie. Mesto sa stalo strediskom obchodu po tom, čo Rimania prevzali kontrolu nad oblasťou a slúžilo ako spojnica medzi stredomorskými a ázijskými krajinami.
Poľský tím pracuje v tejto oblasti od roku 1958 a urobil tu už veľa cenných historických nálezov.
FOTO - TASR/AP