Veľká medvedica (Ursa maior, skratka UMa) by mohla byť väčšou sestrou Malej medvedice, keby sa na oblohe a na starých hviezdnych mapách tak nelíšili.
Hlavy (a chvosty) ich obrazcov sú orientované opačným smerom, Malá medvedica dvíha chvost hore, Veľká medvedica ho má spustený, líšia sa aj veľkosťou.
Veľká medvedica je tretie najväčšie súhvezdie na pozemskej oblohe. V našich zemepisných šírkach jeho veľkú časť vidno celú noc. Populácia severnej zemskej pologule pozná obrazec siedmich hviezd, čo je však iba najnápadnejšia časť rozsiahleho súhvezdia.
Charakteristický obrazec má vo svete rôzne názvy, napríklad Európania ho poznajú ako Veľký voz, Angličania ho majú za Pluh, noví Američania mu hovoria Veľká naberačka či Panvica, pre domorodých Američanov je to Skunk.
Niekde na južnej pologuli sa občas vynorí nad obzor a na južnom póle ho ešte nevideli a ani neuvidia, podobne ako my nepoznáme povestný Južný kríž. A presne na rovníku je nad obzorom pol roka.
V súhvezdí nákladný priestor voza predstavuje chrbát medvedice, oje je chvostom a od korby voza na juh vybiehajú jej nohy. V gréckej mytológii pri tomto súhvezdí ide o nymfu Kallisto, ktorú na medvedicu premenil Zeus, aby ju ukryl pred svojou manželkou Hérou. Podľa inej verzie Kallisto na medvedicu premenila nazlostená Héra.