Nezvestných budú hľadať cez mobily

Polícia pri hľadaní nezvestnej osoby nebude potrebovať súhlas súdu. Stačí súhlas príbuzného.

Nezvestných v horách majú už vypátrať cez mobil rýchlejšie.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. Ak sa niekto stratí a bude mať pri sebe mobil, polícia ho nájde rýchlejšie ako doteraz. Mala by to umožniť novela zákona o policajnom zbore. Polícia už nebude potrebovať na lokalizovanie mobilu nezvestného súhlas súdu. Stačiť jej bude súhlas príbuzného.

Minister vnútra Robert Kaliňák aj minister spravodlivosti Štefan Harabin potrebu novely zdôvodňujú inak. Kaliňák hovorí, že príliš dlho trvalo, kým súdy vydali súhlas na lokalizáciu a pri nezvestných sú v hre minúty alebo hodiny.

((v2))

Ako príklad použil českého horolezca, ktorý bol vo Vysokých Tatrách včera nezvestný už šiesty deň. Mobil mohol tiež možno zachrániť aj dve dievčatá Veroniku a Adrianu, ktoré v novembri 2006 nechali list na rozlúčku a spáchali samo­vraždu.

Podľa polície sa v minulosti stalo, že súdy súhlas na lokalizáciu nedali. Ministerstvu spravodlivosti sa zdôvodnenie, že to dlho trvá, nezdá.

Hovorca Michal Jurči povedal, že štatistiky o súhlasoch na lokalizáciu nerobia, v praxi je to však takmer okamžite. Súdy podľa neho konajú veľmi rýchlo a ministerstvu sa pozdáva, že sa zo súdov odbúra istá agenda.

Polícia sa pokúšala získať podobnú kompetenciu, keď by bol vynechaný súhlas súdu pri zákonoch proti terorizmu. Vtedy bol Harabin proti. „V takýchto prípadoch nejde o zásah do ľudských práv. Prioritu má ochrana života,“ vysvetľuje Jurči.

Spoločnosti T-Mobile aj Orange prelomenie telekomunikačného tajomstva pri pátraní po nezvestných chápu ako adekvátne.

T-Mobile však upozorňuje, že novela nerieši, ako sa takáto lokalizácia bude platiť, Orange zasa na to, že zákon nemusí obstáť proti právnym argumentom, či nejde o prelomenie ochrany osobných údajov a súkromia.

Včera sme tri dni nemali mobil českého horolezca. Tak dlho to trvá.

Robert Kaliňák, minister vnútra
Polícia bude môcť zobrať agresorom kľúče od ich domácnosti

Polícia chce chrániť obete násilia vykázaním násilníka na dva dni z domu. Organizácie, ktoré s obeťami násilia pracujú, zhodne tvrdia, že za dva dni sa obeť nestihne ani spamätať.

BRATISLAVA. Napadol si svoju ženu? Odovzdaj kľúče od bytu a 48 hodín sa na tejto adrese neukazuj. Aj tak by mala po novom vyzerať pomoc polície obetiam domáceho násilia. Čo sú na Slovensku predovšetkým ženy. Polícia chce domáce násilie znižovať novými právomocami pre policajtov, ktoré ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti zapracovali do novely zákona o policajnom zbore.

((v1))

Násilník sa počas dvoch dní nemôže vrátiť do bytu a jeho bezprostredného okolia. Ak bude musieť odovzdať kľúče, musel by v prípade návratu prekonať prekážku. A to by malo byť potom už jasné sústo pre sudcu.

Novinka od Harabina

„Zavádza sa zároveň nová skutková podstata vo vzťahu k mareniu výkonu úradného rozhodnutia vykázania z bytu, čím by sa človek dopustil spáchania osobitného trestného činu,“ povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.

Počas dvoch dní, kým bude násilník vykázaný z bytu, má ohrozená osoba možnosť obrátiť sa na súd. To však odborná verejnosť nepovažuje za dostatočný čas. Ich skúsenosti hovoria, že za taký čas sa nestihnú zorientovať obete a väčšinou ani súdy.

Pochybnosti odborníkov

„Nezdá sa mi reálne, aby sudca rozhodol do 48 hodín,“ hovorí riaditeľka organizácie Pomoc obetiam násilia Jana Šípošová. Dva dni vníma ako krátke obdobie pre spôsob, akým u nás fungujú súdy, ale najmä preto, že obeť násilia často nie je tak rýchlo schopná obrátiť sa sama na súd. „Poškodení niekedy ani po dvoch týždňoch nevedia, čo majú robiť.“

V takýchto prípadoch by podľa Šípošovej pomohlo, keby boli zabezpečené nadväzné služby pre obete, aby mali kam ísť a na koho sa obrátiť. „Polícia v Česku sama informuje intervenčné centrá, organizácie na pomoc obetiam, o tom, že došlo k vykázaniu a poskytuje im údaje o osobe,“ vysvetľuje Šípošová. Organizácie potom môžu fungovať ako iniciátori, ktorí oslovujú poškodených a povedia im o možnostiach, ako môžu ďalej postupovať.

Sudcovia sa majú ponáhľať

Minister spravodlivosti tvrdí, že naši sudcovia za dva dni rozhodnúť stihnú. „V prípade, že sa poškodený obráti na súd, toto vykázanie platí až do vykonateľnosti rozhodnutia súdu o predbežnom opatrení,“ povedal Harabin. Súdy podľa Harabina dokážu zabezpečiť tak, aby službukonajúci sudca kedykoľvek konal.

Pôvodne novela navrhovala možnosť policajtom vykázať násilníka z bytu na desať dní, rovnako ako to platí v Českej republike. Napokon to skrátila na dva dni.

„Samozrejme, že tyran nemôže byť vo výhode, ale na druhej strane musíme chrániť právnou úpravou aj to, aby sa nezneužíval tento inštitút, preto sa dáva možnosť poškodenej obeti do 48–hodinovej lehoty, keď rozhodne policajt o vykázaní, podať návrh na súd,“ povedal Harabin.

Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že v súčasnosti je znenie ešte výhodnejšie, pretože ak sa obeť do 48 hodín obráti na súd a ten skutočne rozhodne o vykázaní z bytu - ako sľubuje minister spravodlivosti - bude váha takého súdneho rozhodnutia väčšia.

Novela zákona by mohla byť účinná po schválení parlamentom od polovice decembra.

Marcela Glevická
Týranie u nás
 • Rok 2007, počet skutkov týrania 457.
 • Počet páchateľov týrania 263
 • Ženy sú obeťami násilia v 87,5 percentách.
 • Páchateľmi sú v 63 percentách manželia.
 • V 12 percentách týra rodič.
 • Vlastného rodiča týrali vlani v 11 prípadoch.
Na odchod sa žena odhodláva mesiace

Stihne sa žena za 48 hodín uchýliť do azylového domu?

„Ak si predtým zistila podmienky prijatia, tak jej 48 hodín pomôže. Ak má azylový dom voľné miesto. Všetko si pripraviť za dva dni je dosť ťažké.“

Aká lehota by bola vhodná?

„Ženy sa na odchod z domu dlhodobo pripravujú. Odchod však nefunguje tak, že žena schytí tašku a od násilníka odchádza. Aj keď násilie znáša dlh­šie, je pre ňu ťažké odísť. Napriek násiliu ide o jediné zázemie.“

Majú azylové domy miesta?

„Teraz máme voľné štyri miesta, nahlásených máme osem ľudí, na ktorých čakáme. Stalo sa, že sa nám žena nahlásila v máji a dodnes neprišla, buď sa neodvážila odísť, alebo sa jej to nepodarilo.“

Platí sa za azylový dom, ako dlho v ňom môže zostať ?

„U nás je to 60 korún za poskytnutie sociálnej služby na 24 hodín na osobu – to je len prístrešie, poskytnutie kuchynky a paplóna, obliečok a uteráka. Je to limitované z pohľadu, aby sa vrátila čo najskôr do normálneho života. Najprv dostávajú zmluvu na tri mesiace, prípadne sa predlžuje na rok, výnimočne na viac ako rok. Azylový dom nie je normálne bývanie, to je izolácia. Priemerná dĺžka, ktorú potrebujú ženy na vyriešenie situácie, je pol roka.“

Koľko žien u vás požiadalo o azyl za dva roky?

„Bolo ich 14. Nedá sa povedať, či záujem žien vyhľadať takúto pomoc je väčší, alebo menší. Azylovému domu sa nedá robiť reklama z dôvodu utajenia adresy. Máme štyri prevádzky s rôznym zameraním a všade rok trvalo, kým sa prevádzka dostala do povedomia, a to sme robili kampaň, že existujeme.

Aké ženy prichádzajú do azylového centra?

„Ťažko odhadnúť. Hlavne sú to ľudia, ktorých rodinné zázemie je veľmi slabé. Ak okolitá rodina nefunguje, tak sa nemajú na koho obrátiť. Inteligentnejšie ženy paradoxne toto násilie zakrývajú, pretože to pociťujú ako hanbu. Partner je často úspešný človek a má pocit, že jej by nikto neveril. Často sa ozve až potom, keď deti odrastú a žena odchádza až vtedy, keď už aj deti ju začnú týrať.(mgl)
Ukradnuté autá chcú vypátrať rýchlejšie

Podobne rýchlo ako nezvestného, nájde polícia aj auto. Ak v ňom bude potrebné zariadenie. Majú ho luxusnejšie autá, ktoré sa aj najviac kradnú.

Polícia si od novely policajného zákona sľubuje, že jej pomôže pri hľadaní ukradnutých áut. Ak dá majiteľ auta súhlas na lokalizáciu mobilného zariadenia v ňom, polícia sa už zaobíde bez súhlasu súdu.

Najmä luxusnejšie autá majú komunikačné zariadenie, ktoré možno lokalizovať. Niektoré autá, najmä firemné, majú tiež podobné zariadenie namontované na kontrolu jázd vodiča.

Podľa policajného zdôvodnenia teraz sudca dáva súhlas na lokalizáciu takéhoto zariadenia najskôr o 24 hodín, najneskôr o sedem dní. „V prípade ukradnutého vozidla je riziko oneskorenia výrazné,“ píše sa v zdôvodnení polície.

Ako príklad uvádzajú policajti ukradnutie Tatry 815 v apríli tohto roku. Majiteľ mal namontované GPS, ktoré slúžilo ako kniha jázd. Sudca okresného súdu dal súhlas na lokalizáciu po šiestich dňoch. Polícia už len zistila, že zariadenie je nefunkčné.

Lokalizácia napríklad pomohla objasniť krádež štyroch áut z autosalónu v nemeckom meste Lindau pri Bodamskom jazere. Jedno auto lokalizovali a zaistili na Slovensku – v aute bolo zariadenie, ktoré automaticky zasielalo majiteľovi telefónnu textovú správu o násilnom vniknutí. Na základe týchto sms zasiela aj približné miesto, kde sa auto nachádza.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 2. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 5. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 6. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 7. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 8. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 9. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 10. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 22 320
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 629
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 598
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 427
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 6 173
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 4 757
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 431
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 754
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 932
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 554

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Milan Kňažko: Fico klame, keď tvrdí, že nevedel, kam sa sťahuje

Keď nie ste aktívny v obrane svojich práv, prídete o ne, tvrdí MILAN KŇAŽKO.

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Preverovanie zásielok robí aj pošta. Obálky však neotvárajú.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: v čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia úroveň a normálnosť na úspech v politike? Alebo budú práve naopak, hendikepom?

Neprehliadnite tiež

Mopslík zmenšoval iné psy. Ukázali najrozsiahlejší strom psích plemien

Do spoločných skupín patria aj psy, ktoré sa na seba vôbec nepodobajú.

Ako sa zo starých fliaš stanú lepšie batérie

Drvené sklo namiesto uhlíka môže byť novým krokom vo vývoji lítiových batérií.

Hacker premenil 2 milióny hardvérov na nefunkčné tehly

Škodlivý kód môže napadnúť aj set-top boxy.

Veľké finále sa začalo. Sonda Cassini sa prvýkrát vnorila medzi prstence a Saturn

Sonda začína finále nabité vedou, nakoniec zhorí ako meteoroid.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop