Nezvestných budú hľadať cez mobily

Polícia pri hľadaní nezvestnej osoby nebude potrebovať súhlas súdu. Stačí súhlas príbuzného.

Nezvestných v horách majú už vypátrať cez mobil rýchlejšie.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. Ak sa niekto stratí a bude mať pri sebe mobil, polícia ho nájde rýchlejšie ako doteraz. Mala by to umožniť novela zákona o policajnom zbore. Polícia už nebude potrebovať na lokalizovanie mobilu nezvestného súhlas súdu. Stačiť jej bude súhlas príbuzného.

Minister vnútra Robert Kaliňák aj minister spravodlivosti Štefan Harabin potrebu novely zdôvodňujú inak. Kaliňák hovorí, že príliš dlho trvalo, kým súdy vydali súhlas na lokalizáciu a pri nezvestných sú v hre minúty alebo hodiny.

((v2))

Ako príklad použil českého horolezca, ktorý bol vo Vysokých Tatrách včera nezvestný už šiesty deň. Mobil mohol tiež možno zachrániť aj dve dievčatá Veroniku a Adrianu, ktoré v novembri 2006 nechali list na rozlúčku a spáchali samo­vraždu.

Podľa polície sa v minulosti stalo, že súdy súhlas na lokalizáciu nedali. Ministerstvu spravodlivosti sa zdôvodnenie, že to dlho trvá, nezdá.

Hovorca Michal Jurči povedal, že štatistiky o súhlasoch na lokalizáciu nerobia, v praxi je to však takmer okamžite. Súdy podľa neho konajú veľmi rýchlo a ministerstvu sa pozdáva, že sa zo súdov odbúra istá agenda.

Polícia sa pokúšala získať podobnú kompetenciu, keď by bol vynechaný súhlas súdu pri zákonoch proti terorizmu. Vtedy bol Harabin proti. „V takýchto prípadoch nejde o zásah do ľudských práv. Prioritu má ochrana života,“ vysvetľuje Jurči.

Spoločnosti T-Mobile aj Orange prelomenie telekomunikačného tajomstva pri pátraní po nezvestných chápu ako adekvátne.

T-Mobile však upozorňuje, že novela nerieši, ako sa takáto lokalizácia bude platiť, Orange zasa na to, že zákon nemusí obstáť proti právnym argumentom, či nejde o prelomenie ochrany osobných údajov a súkromia.

Včera sme tri dni nemali mobil českého horolezca. Tak dlho to trvá.

Robert Kaliňák, minister vnútra
Polícia bude môcť zobrať agresorom kľúče od ich domácnosti

Polícia chce chrániť obete násilia vykázaním násilníka na dva dni z domu. Organizácie, ktoré s obeťami násilia pracujú, zhodne tvrdia, že za dva dni sa obeť nestihne ani spamätať.

BRATISLAVA. Napadol si svoju ženu? Odovzdaj kľúče od bytu a 48 hodín sa na tejto adrese neukazuj. Aj tak by mala po novom vyzerať pomoc polície obetiam domáceho násilia. Čo sú na Slovensku predovšetkým ženy. Polícia chce domáce násilie znižovať novými právomocami pre policajtov, ktoré ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti zapracovali do novely zákona o policajnom zbore.

((v1))

Násilník sa počas dvoch dní nemôže vrátiť do bytu a jeho bezprostredného okolia. Ak bude musieť odovzdať kľúče, musel by v prípade návratu prekonať prekážku. A to by malo byť potom už jasné sústo pre sudcu.

Novinka od Harabina

„Zavádza sa zároveň nová skutková podstata vo vzťahu k mareniu výkonu úradného rozhodnutia vykázania z bytu, čím by sa človek dopustil spáchania osobitného trestného činu,“ povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.

Počas dvoch dní, kým bude násilník vykázaný z bytu, má ohrozená osoba možnosť obrátiť sa na súd. To však odborná verejnosť nepovažuje za dostatočný čas. Ich skúsenosti hovoria, že za taký čas sa nestihnú zorientovať obete a väčšinou ani súdy.

Pochybnosti odborníkov

„Nezdá sa mi reálne, aby sudca rozhodol do 48 hodín,“ hovorí riaditeľka organizácie Pomoc obetiam násilia Jana Šípošová. Dva dni vníma ako krátke obdobie pre spôsob, akým u nás fungujú súdy, ale najmä preto, že obeť násilia často nie je tak rýchlo schopná obrátiť sa sama na súd. „Poškodení niekedy ani po dvoch týždňoch nevedia, čo majú robiť.“

V takýchto prípadoch by podľa Šípošovej pomohlo, keby boli zabezpečené nadväzné služby pre obete, aby mali kam ísť a na koho sa obrátiť. „Polícia v Česku sama informuje intervenčné centrá, organizácie na pomoc obetiam, o tom, že došlo k vykázaniu a poskytuje im údaje o osobe,“ vysvetľuje Šípošová. Organizácie potom môžu fungovať ako iniciátori, ktorí oslovujú poškodených a povedia im o možnostiach, ako môžu ďalej postupovať.

Sudcovia sa majú ponáhľať

Minister spravodlivosti tvrdí, že naši sudcovia za dva dni rozhodnúť stihnú. „V prípade, že sa poškodený obráti na súd, toto vykázanie platí až do vykonateľnosti rozhodnutia súdu o predbežnom opatrení,“ povedal Harabin. Súdy podľa Harabina dokážu zabezpečiť tak, aby službukonajúci sudca kedykoľvek konal.

Pôvodne novela navrhovala možnosť policajtom vykázať násilníka z bytu na desať dní, rovnako ako to platí v Českej republike. Napokon to skrátila na dva dni.

„Samozrejme, že tyran nemôže byť vo výhode, ale na druhej strane musíme chrániť právnou úpravou aj to, aby sa nezneužíval tento inštitút, preto sa dáva možnosť poškodenej obeti do 48–hodinovej lehoty, keď rozhodne policajt o vykázaní, podať návrh na súd,“ povedal Harabin.

Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že v súčasnosti je znenie ešte výhodnejšie, pretože ak sa obeť do 48 hodín obráti na súd a ten skutočne rozhodne o vykázaní z bytu - ako sľubuje minister spravodlivosti - bude váha takého súdneho rozhodnutia väčšia.

Novela zákona by mohla byť účinná po schválení parlamentom od polovice decembra.

Marcela Glevická
Týranie u nás
 • Rok 2007, počet skutkov týrania 457.
 • Počet páchateľov týrania 263
 • Ženy sú obeťami násilia v 87,5 percentách.
 • Páchateľmi sú v 63 percentách manželia.
 • V 12 percentách týra rodič.
 • Vlastného rodiča týrali vlani v 11 prípadoch.
Na odchod sa žena odhodláva mesiace

Stihne sa žena za 48 hodín uchýliť do azylového domu?

„Ak si predtým zistila podmienky prijatia, tak jej 48 hodín pomôže. Ak má azylový dom voľné miesto. Všetko si pripraviť za dva dni je dosť ťažké.“

Aká lehota by bola vhodná?

„Ženy sa na odchod z domu dlhodobo pripravujú. Odchod však nefunguje tak, že žena schytí tašku a od násilníka odchádza. Aj keď násilie znáša dlh­šie, je pre ňu ťažké odísť. Napriek násiliu ide o jediné zázemie.“

Majú azylové domy miesta?

„Teraz máme voľné štyri miesta, nahlásených máme osem ľudí, na ktorých čakáme. Stalo sa, že sa nám žena nahlásila v máji a dodnes neprišla, buď sa neodvážila odísť, alebo sa jej to nepodarilo.“

Platí sa za azylový dom, ako dlho v ňom môže zostať ?

„U nás je to 60 korún za poskytnutie sociálnej služby na 24 hodín na osobu – to je len prístrešie, poskytnutie kuchynky a paplóna, obliečok a uteráka. Je to limitované z pohľadu, aby sa vrátila čo najskôr do normálneho života. Najprv dostávajú zmluvu na tri mesiace, prípadne sa predlžuje na rok, výnimočne na viac ako rok. Azylový dom nie je normálne bývanie, to je izolácia. Priemerná dĺžka, ktorú potrebujú ženy na vyriešenie situácie, je pol roka.“

Koľko žien u vás požiadalo o azyl za dva roky?

„Bolo ich 14. Nedá sa povedať, či záujem žien vyhľadať takúto pomoc je väčší, alebo menší. Azylovému domu sa nedá robiť reklama z dôvodu utajenia adresy. Máme štyri prevádzky s rôznym zameraním a všade rok trvalo, kým sa prevádzka dostala do povedomia, a to sme robili kampaň, že existujeme.

Aké ženy prichádzajú do azylového centra?

„Ťažko odhadnúť. Hlavne sú to ľudia, ktorých rodinné zázemie je veľmi slabé. Ak okolitá rodina nefunguje, tak sa nemajú na koho obrátiť. Inteligentnejšie ženy paradoxne toto násilie zakrývajú, pretože to pociťujú ako hanbu. Partner je často úspešný človek a má pocit, že jej by nikto neveril. Často sa ozve až potom, keď deti odrastú a žena odchádza až vtedy, keď už aj deti ju začnú týrať.(mgl)
Ukradnuté autá chcú vypátrať rýchlejšie

Podobne rýchlo ako nezvestného, nájde polícia aj auto. Ak v ňom bude potrebné zariadenie. Majú ho luxusnejšie autá, ktoré sa aj najviac kradnú.

Polícia si od novely policajného zákona sľubuje, že jej pomôže pri hľadaní ukradnutých áut. Ak dá majiteľ auta súhlas na lokalizáciu mobilného zariadenia v ňom, polícia sa už zaobíde bez súhlasu súdu.

Najmä luxusnejšie autá majú komunikačné zariadenie, ktoré možno lokalizovať. Niektoré autá, najmä firemné, majú tiež podobné zariadenie namontované na kontrolu jázd vodiča.

Podľa policajného zdôvodnenia teraz sudca dáva súhlas na lokalizáciu takéhoto zariadenia najskôr o 24 hodín, najneskôr o sedem dní. „V prípade ukradnutého vozidla je riziko oneskorenia výrazné,“ píše sa v zdôvodnení polície.

Ako príklad uvádzajú policajti ukradnutie Tatry 815 v apríli tohto roku. Majiteľ mal namontované GPS, ktoré slúžilo ako kniha jázd. Sudca okresného súdu dal súhlas na lokalizáciu po šiestich dňoch. Polícia už len zistila, že zariadenie je nefunkčné.

Lokalizácia napríklad pomohla objasniť krádež štyroch áut z autosalónu v nemeckom meste Lindau pri Bodamskom jazere. Jedno auto lokalizovali a zaistili na Slovensku – v aute bolo zariadenie, ktoré automaticky zasielalo majiteľovi telefónnu textovú správu o násilnom vniknutí. Na základe týchto sms zasiela aj približné miesto, kde sa auto nachádza.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní
 2. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 3. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 4. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 5. Top First moment dovolenky na leto 2018
 6. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 7. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 8. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté
 9. Reportáž: Jaternice a klobásy pred jedením netreba šúpať
 10. Toto sú najlepší umelci za uplynulý rok
 1. Bezplatné rozšírenie do prehliadača
 2. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 3. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 4. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 5. HB Reavis sťahuje žiadosť na pridelenie osvedčenia o Smart City
 6. Do zóny Nové Nivy v Bratislave pribudne projekt
 7. Ako sa zmenili autá za štvrťstoročie?
 8. Accessible Urban Living
 9. RPSP – A good intention ruined by execution
 10. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní
 1. Top First moment dovolenky na leto 2018 8 290
 2. Reportáž: Jaternice a klobásy pred jedením netreba šúpať 5 498
 3. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 3 494
 4. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní 2 831
 5. Toto sú najlepší umelci za uplynulý rok 2 268
 6. Ako pôjdu vlaky po novom? Mení sa cestovný poriadok 2 185
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 7,25 % p.a. 1 804
 8. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám 1 777
 9. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté 1 579
 10. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová 1 367

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kiska vymenuje za ústavných sudcov Laššákovú aj Mamojku

Spor týkajúci sa vymenovania ústavných sudcov sa ťahá už viac ako tri roky.

DOMOV

Faktúra za Kiskove lety stojí na vode

Premiér Fico sa už takmer mesiac vyhráža.

KOMENTÁRE

Faktúra za Kiskove lety pripomína šmejďácku historku

Niekto sa pokúša navodiť dojem, ako keby sa jednotlivé lety nemuseli schvaľovať.

Neprehliadnite tiež

Chcú zistiť, či medzihviezdny asteroid neposlali mimozemšťania

Ak asteroid vysiela signály, výsledky by mohli mať už do niekoľkých dní.

OBJEKTÍV

Hudobník má protézu namiesto ruky. Dokáže s ňou hrať na piano

Protéza využíva ultrazvuk, ktorým prenáša svalové zášklby do pohybu umelých prstov.

Múdre selfie a komix z videa. Google ukázal nové fotoaplikácie

Aplikácie s najnovšími technológiami stiahnete do Androidu aj iOS.

Nudné úlohy zvládnu deti lepšie, ak sa prezlečú za Batmana, naznačuje štúdia

Deti, ktoré sa dokážu odosobniť, sa dokázali viac sústrediť aj na nezaujímavé úlohy.

V stredu pozorujte Geminidy, meteorický roj dosiahne maximum

Spolu s Geminidami bude možné na oblohe vidieť aj asteroid Phaeton.