SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

S klávesnicou na kolenách, s myšou v kresle

Ak pripojíte počítač k televíznej obrazovke, bez kvalitnej bezdrôtovej klávesnice a myši sa nezaobídete. Digitálna komunikácia je kľúčová, výdrž batérií rozhoduje a ergonómia by tiež nemala stáť stranou – aj vtedy, ak ide o také drobnosti, akými je podsvi

etenie. Dnes sme sa pozreli za zúbky riešeniu, ktoré ponúka Microsoft.

Sada Microsoft Wireless Entertainment Desktop 8000 nie je produktom, ktorý by bojoval o kancelárske stoly. Práve naopak – svojou koncepciou mieri do domácností a obývačiek, kde surfovanie a multimédiá prevládajú nad písaním. Tomu zodpovedá i vyhotovenie, ktoré je možné charakterizovať niekoľkými slovami - do pohodlia pohovky, na stôl i na kolená.

Dômyselné a praktické
Sada komunikuje s počítačom prostredníctvom rozhrania Bluetooth, ktoré je integrované priamo v štvorportovom USB rozbočovači.

Ten po pripojení k ľubovoľnému voľnému USB portu plní viacero úloh. V 2,4-gigahertzovom pásme zaisťuje digitálnu komunikáciu s klávesnicou a myšou na vzdialenosť desiatich metrov a súčasne slúži ako nabíjačka pre obe.

Je zrejmé, že výrobca myslel rovnako na pravákov, ako na tých, čo s myšou pracujú ľavou rukou. Klávesnicu hravo zasuniete pod kolísku a pri ukladaní myši na odpočívadlo nemusíte hľadať, či sú kontakty pravo, alebo vľavo. Myš hravo zapadne na miesto, kam patrí.

Keďže pri záťaži nemožno počítať s tým, že jediný USB port by v krátkom čase nabil 6 NiMH akumulátorov, je zrejmé, že bez doplnkového napájacieho adaptéra sa nezaobídete. Počítajte teda s jednou zásuvkou navyše.

Softvér zaistí, čo treba
Sprevádzkovanie zariadení Bluetooth nie je vždy jednoduchou otázkou, a preto padne vhod, ak všetko zabezpečí softvér, ktorý je súčasťou dodávky. Balík Microsoft Intellipoint sa postará ako o inštaláciu potrebných ovládačov, tak o spárovanie a zladenie funkcií s operačným systémom. Počíta sa s platformami XP a Vista, rozšírený balík MediaCenter tiež nezostane bez povšimnutia. S inštaláciou sme uspeli na prvýkrát i napriek tomu, že zostava, na ktorej sme tento set testovali, nebola v najlepšej kondícii.

Ak myš, tak s laserom (po čase lepkavá)
Myš dostala do vienka laserovú technológiu snímania a konzervatívny, symetrický dizajn, ktorý je známy z predchádzajúcich produktov tohto výrobcu. Vzhľadom na batériové napájanie nejde o najľahšiu myšku na trhu, používateľ sa však s touto skutočnosťou pomerne rýchlo zmieri.

Myš citlivo reaguje na pohyb a zrýchlenie, pomocou softvéru umožňuje priradenie funkcií ku každému z pätice tlačidiel. Chod rolovacieho kolieska je tuhý, časom sa však uvoľní. Bohužiaľ, silikónový povlak kolieska nevydrží naveky – pri intenzívnom používaní sa rozleptáva a tak pred koncom záruky sa pravdepodobne vrátite k predajcovi. Či uspejete, jasné nie je. Táto chyba sa objavovala už aj pri predchádzajúcich modeloch.

Citlivosť a akcelerácia je pod kontrolou, takže problémom nie je ani práca na neštandardných povrchoch, akými je napríklad koberec, poťah pohovky a podobne. Práve tu sa javí byť laserové snímanie viac, ako dôležité.

Aj pre klávesnicových analfabetov
Nočné vysedávanie pred televízorom a náhodný chat nemusia skončiť množstvom preklepov. I keď ide o bezdrôtovú klávesnicu, vybavená je nastaviteľným LED podsvietením, ktoré presvetlí popisky všetkých tlačidiel a ich okrajové kontúry. Znamená to, že aj keď nepíšete desiatimi, i v noci pomocou tlačidiel „naťukáte“ do okna vyhľadávača, čo potrebujete, alebo si prelistujete televízny program.

Komfort na nezaplatenie
Poloblúkovito prehnutá klávesnica s jemne rozšírenými tlačidlami v stredovej partii a hybridnými dotykovými plôškami namiesto klasickej Ef-parády nepôsobí príliš dôveryhodne. Ako sme však mali možnosť presvedčiť sa, výrobcovi sa podarilo skĺbiť technológie s dizajnom tak, aby priniesli komfort ako pri prstovom ovládaní, tak pri písaní desiatimi.

Intuitívne umiestnenie tlačidiel a funkcií vás nevyvedie z miery, a ak sa naučíte palcami obsluhovať bočné partie klávesnice, budete mať prístup k ovládaniu kurzora myši, prepínaniu kanálov, nastavovaniu hlasitosti, telefonovaniu cez internet či záznamu programov. Dotyková plôška s prepínateľnými funkciami síce pri surfovaní myš nenahradí, pri práci s MediaCenter systémom však exceluje.

Klávesnica má precízne vyhotovenie, dýcha z nej moderný štýl a skúsenosti pri práci podávajú rovnaký výsledok. Ak máte sedenie v pohovke s klávesnicou kdekoľvek okolo seba v krvi, toto riešenie sa vám zapáči.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 8000 je klávesnicový set, ktorý komunikuje plnohodnotným jazykom Bluetooth a nemá problémy spárovať sa s čímkoľvek – od vlastnej základne, cez notebook až po vreckový počítač. Na prvý pohľad sa zdá, že prioritou je dizajn, pri dlhšom zoznámení však človek zisťuje, že komfort za ním nezaostáva ani o krok. Klávesnica je ideálna k systémom MediaCenter, svoje uplatnenie si však nájde i pri domácom počítači tam, kde rozpočet vyššia cena nenaruší.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Z deviatich stretnutí v poľovníckej chate pozná verejnosť zatiaľ len pár minút.


a 1 ďalší 12 h
Covid mapa platná od 1. novembra.

Počet čiernych okresov sa zdvojnásobí.


a 1 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast oslavuje stú epizódu poslucháčskymi otázkami.


a 1 ďalší 10m
Skryť Zatvoriť reklamu