SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Východisko z dilemy biopalív - tráva

Biopalivá áno, ale ako? Cestu ukázalo pokusné pestovanie kultivaru aj u nás známej okrasnej trávy na dosiaľ najväčšej výmere v USA. Rieši veľmi efektívne kľúčový problém získavania palív z rastlinnej masy.

Kukurica, proso prútnaté a ozdobnica čínska - kultivar giganteus - bok po boku v druhom roku pokusného veľkoplošného pestovania na poliach štátu Illinois.Kukurica, proso prútnaté a ozdobnica čínska - kultivar giganteus - bok po boku v druhom roku pokusného veľkoplošného pestovania na poliach štátu Illinois.

BRATISLAVA. Úsilie čeliť vysokým cenám fosílnych palív bionaftou a etanolom z poľnohospodárskych plodín sa ukázalo ako dvojsečné. Produktivita síce uspokojuje, pestovateľov tešia aj výkupné ceny. Mohutný nástup pestovania plodín na výrobu biopalív však zdvihol ceny potravinárskych a krmovinárskych plodín a tým aj cien potravín. Osobitne sa to týka kukurice. Nárast cien spochybnil ciele EÚ ako celku - aj jednotlivých krajín - pokryť významnú časť spotreby biopalivami. Iným nepriaznivým faktorom je, že pestovanie plodín pre biopalivá začína viazať veľkú časť výmery, čo ďalej prispieva k rastu cien potravín a krmovín.

Netreba ich odpisovať

Biopalivá ako riešenie problému fosílnych zdrojov však netreba odpísať. Alternatívou je buď ich výroba z odpadu potravinových a krmovinových plodín, alebo z lesníckeho odpadu, prípadne z rýchlo rastúcich drevín, pestovaných na plantážach. Treba na to však nájsť vhodné spôsoby premeny celulózy, obsiahnutej v týchto odpadoch, na etanol. Práve okolo nej sa krúti mnoho experimentov s geneticky upravenými mikróbmi.

Výsledky sú sľubné, ale komerčnej praxi stále nevyhovujú. Vedci preto skúmajú aj prechodné riešenia v podobe zefektívnenia terajších postupov. V prvom rade ide jednak o zníženie nárokov na výmeru, jednak o náhradu potravinársko-krmovinárskych plodín (kukurica) inými zdrojmi.

Súčasný cieľ Bieleho domu je pokryť etanolom 20-percent spotreby benzínu. To by však viazalo plnú štvrtinu výmery, na ktorej sa dnes v USA pestujú potravinárske a krmovinárske plodiny. Preto sa už dlhšie najmä v Severnej Amerike (ale aj v EÚ) experimentuje so špecifickými druhmi tráv, dosiaľ využívanými ako okrasné v záhradách a parkoch.

Predovšetkým s prosom prútnatým (Panicum virgatum) a ozdobnicou čínskou (Miscanthus sinensis). Sú to vysoké trávy, rastúce v hustých trsoch, nenáročné na pôdu i živiny; proso je vyše jednometrové, ozdobnica až štvormetrová.

S pomocou Slnka

Najrozsiahlejšie pokusy na poliach amerického štátu Illinois spočívali v porovnávacom pestovaní oboch spomenutých tráv a kukurice. Preukázali, že ekvivalentné množstvo etanolu z ozdobnice čínskej, konkrétne z jej kultivaru giganteus, by viazalo iba 9,3 percenta tamojšej poľnohospodárskej výmery. Ozdobnica je teda etanolovo asi 2,5-krát výhodnejšia ako kukurica. Proso prútnaté produkuje na hektár približne toľko etanolu ako kukurica. No rovnako ako ozdobnica vyžaduje oveľa menej vstupov, napríklad hnojív, ako kukurica.

Výhoda ozdobnice spočíva v mimoriadne vysokej účinnosti premeny slnečnej energie na biomasu. Kým pri väčšine rastlín je to zhruba 0,1 percenta, pri ozdobnici jedno percento. Vďaka tomu má zelené listy

o šesť týždňov skôr ako kukurica a v illinoiskej klíme jej vydržia do konca októbra, kým kukurica tam vädne už koncom augusta. Vegetačné obdobie prosa prútnatého je podobné ako vegetačné obdobie ozdobnice, no výrazne za ňou zaostáva v účinnosti premeny slnečnej energie.

Ozdobnica dobre rastie na nekvalitných pôdach, ktoré nevyhovujú potravinárskym plodinám a bežným krmovinám.

Je to viacročná rastlina, takže viaže viac uhlíka ako jednoročné plodiny typu kukurice či sóje, čo znižuje obsah skleníkových plynov v ovzduší.

Najvýhodnejšia plodina

Kultivar ozdobnice giganteus je však sterilný hybrid, preto treba vysádzať podzemné časti, rhizómy. No v Európe sa už predáva strojové zariadenie, ktoré to dokáže tempom až 20 hektárov denne.

V ďalších rokoch sadiť netreba. Keď sa nadzemná časť ozdobnice zožne v decembri či januári, po návrate živín do pôdy, netreba ju ani zvlášť hnojiť. Jej sterilné kultivary navyše neunikajú do prírody.

V súhrne sa javí ako dnes najvýhodnejšia biopalivová plodina, napriek tomu, že ju doteraz intenzívne nešľachtili.

Výnosy kukurice stúpli šľachtením za posledné polstoročie trikrát, s ozdobnicou by to mohlo byť podobné. Tým by ďalej klesli nároky výroby biopalív na poľnohospodársku výmeru.

Výsledky nových pokusov uverejnil v časopise Global Change Biology tím Stephena Longa z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign. Pokusné či maloplošné pestovanie ozdobnice zamerané na produkciu etanolu prebieha aj na Slovensku.

Zdeněk Urban © SME

Stephen Long medzi ozdobnicou čínskou kultivaru giganteus v období pred žatvou. Foto - Andrew Leakey, Don Hamerman

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so správou o stave republiky.

Spravodlivosť a právny štát boli súčasťou jej druhej správy o stave republiky.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo nám o Slovensku povedala správa o stave republiky.


a 2 ďalší 57m

Neprehliadnite tiež

O stredovekej teórii transcendentálií.


14 h
Mikroskopický záber buniek (zelená), ktoré sú infikované vírusom SARS-CoV-2 (fialová). Záber je vo falošných farbách pre lepšie rozoznanie častíc vírusu.

Ako sa vírus dostal do Číny, nie je jasné.


27. sep
Ilustračná fotografia.

Odkedy Yersinia pestis sprevádza ľudstvo?


a 1 ďalší 27. sep
Skryť Zatvoriť reklamu