Pravidlo by mal dávno poznať každý: neklikajte na prílohy od neznámych ľudí, najmä ak vám ponúkajú zaujímavé video, šetrič obrazovky, alebo posielajú odkaz na údajne skvelú webovú stránku.
Potom však ošiaľ okolo Valentína, Vianoc alebo najnovšie – olympiády – spôsobí, že mnohí internetisti sa zasa pozabudnú.
Olympiádabude v Atlante
Tohtoročná olympiáda prišla webovým kriminálnikom vhod viac než všetky štandardne obľúbené obdobia roka, keď sa množí počet tematických spamov a e-mailov s vírusmi.
Do vašich schránok v posledných dňoch mohlo prísť rekordné množstvo rôznych olympijských e-mailov: tlačová správa Medzinárodného olympijského výboru (jedna z jej päťdesiatich deviatich rôznych verzií) spolu s infikovaným súborom PDF, upútavka na skvelé reportážne video CNN z otváracieho ceremoniálu a odkazy na jednu z desiatok internetových stránok o olympiáde, ktoré sa následne pokúsia napadnúť váš počítač. Alebo pokojne aj e-maily informujúce o tom, že olympijské hry v Pekingu boli zrušené a sťahujú sa do Atlanty, prípadne, že atléti zvažujú použitie masiek v boji proti smogu.
Po kliknutí na návnadu sa však športová eufória zaručene vytratí.
Jednoducho neklikajte!
„Ľudia by mali mať na pamäti, že nesmú klikať na prílohy ani odkazy v e-mailoch od neznámych ľudí, nech už by im zato núkali hoci aj zlatú medailu,“ povedal pre BBC News Con Mallom z antivírusovej spoločnosti Symantec. Firma zaznamenala v posledných dňoch v súvislosti s olympiádou všetky známe formy webových útokov.
Kým niektoré mohli skončiť iba stratou dát, prípadne nutnou reinštaláciou systému, iné obete vyšli draho.
Neexistujúce lístky
Odhaduje sa, že len v Austrálii tesne pred olympiádou prišli občania spolu minimálne o 45 tisíc dolárov pri nákupe neexistujúcich lístkov cez falošné webové stránky. Šesť z nich bolo tesne pred olympiádou odstavených na podnet Medzinárodného olympijského výboru, obete však tvrdia, že reakcia prišla príliš neskoro. Stránky vyzerali ako presná kópia oficiálneho webu.
„Najhoršie na celej situácii je, že množstvo ľudí doteraz netuší, že si kúpili lístky, ktoré v Pekingu nebudú môcť použiť,“ tvrdí Jim Moriarty z právnickej firmy, ktorá zastupuje niektoré z obetí. „Viacerí boli vyzvaní, aby si vyzdvihli lístky priamo v Pekingu, tam však nikoho nenájdu. Odhadujem, že takto boli podvedené tisícky ľudí,“ povedal pre Reuters.