Úlohou hráča v hre Grand Theft Auto je jazdiť po rušných uliciach mesta a zapájať sa do rôznej kriminálnej činnosti od kradnutia áut a peňazí, sexu s prostitútkami až po rôznu násilnú trestnú činnosť.
„Povedal, že chcel zistiť, či je v skutočnom živote rovnako ľahké vykradnúť taxík ako v hre,“ povedal hlavný vyšetrovateľ Veeravit Pipattanasak. Pôvodne vraj 54-ročného taxikára, ktorého si vyhliadol z dôvodu veku, nechcel zabiť, zaútočil na neho až vtedy, keď sa začal brániť.
Študenta zadržali v sobotu večer po tom, ako sa ukradnutý taxík snažil riadiť. Taxikár ležal ťažko zranený na zadnom sedadle. Mladík sa pred políciou v aute zamkol.
Hra stiahnutá z obehu
Publikovanie prípadu vyvolalo v Thajsku veľké zdesenie. „Táto časovaná bomba už explodovala a situácia sa môže ešte zhoršiť,“ povedal na margo škodlivosti hier pre mládež Ladda Thangsupachai, riaditeľ thajského Kultúrneho dozorného centra. „Dnes je to vodič taxíka, ale zajtra to môže byť majiteľ obchodu s videohrami,“ povedal.
Distribútor hry ihneď reagoval jej stiahnutím z obehu. „Všetkým predajcom posielame žiadosť, aby hru stiahli z pultov a nahradíme ju inými titulmi,“ povedal Sakchai Chotikachinda, marketingový riaditeľ spoločnosti New Era Interactive Media.
Thajské ministerstvo kultúry chce v reakcii na prípad posilniť reguláciu obzvlášť násilných videohier.
Zakázať násilné hry?
Hra Grand Theft Auto má už štyri pokračovania a je častým terčom kritiky verejnosti i politikov. V americkej Alabame vedú aktivisti s tvorcami a marketingovými pracovníkmi hry niekoľkomiliónový súdny spor. Tvrdia, že niekoľkomesačné hranie hry viedlo tínedžera k vražde dvoch policajtov a dispečera záchrannej linky.
Kritici volajú po zakázaní násilných počítačových hier pre mladistvých, lebo na rozdiel od televízie a iných médií umožňujú hráčom násilie aj priamo páchať v hernom prostredí.
Viaceré štúdie však ukazujú, že priamy, príčinný vzťah medzi hraním násilných hier a skutočným násilím neexistuje. Vedci zo Swinburne University of Technology napríklad zistili, že zvýšenú agresivitu spôsobujú násilné hry iba u tých detí, ktoré už mali predtým k násiliu vyvinutú predispozíciu.
„V skutočnosti neexistujú žiadne fakty, ktoré by dokazovali, že videohry spôsobujú násilie,“ povedal Lawrence Kutner z Harvardovej univerzity o výsledkoch zatiaľ poslednej veľkej štúdie o škodlivosti násilných hier u detí, v ktorej bolo skúmaných 1 200 školákov.
Thajskému tínedžerovi hrozí za vraždu trest smrti.