SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
TVÁRE SLOVENSKÉHO INTERNETU

JankoHrasko.sk: v krojoch na web

Prepojiť folklórnu hudbu a internet nemusí byť márne. Dôkazom je náš najväčší server o folklóre – JankoHrasko.sk.

Jozef Halcin, JankoHrasko.sk.Jozef Halcin, JankoHrasko.sk. (Zdroj: AUTOR)

Jozef Halcin, šéfredaktor folklórneho webu JankoHraško.sk, hovorí o folklóre s veľkým nadšením. Pred viac ako rokom ho pritom nezaujímal. „Minuloročná Východná bol môj prvý festival a odvtedy doma nepočúvame nič iné než folklór,“ hovorí Halcin.

JankoHraško.sk vznikol v marci minulého roka. Halcin síce nevie vysvetliť prečo, po jeho vzniku však ľudovej kultúre úplne prepadol. „Keď chodíme na zahraničné dovolenky, tak chodíme väčšinou v krojoch. Napríklad do Londýna chodíme každý rok a štandardne len v nich. Možno nás tam už poznajú,“ hovorí so smiechom.

Cestujú za informáciami
Projekt podobného rozsahu na slovenskom internete pred JankoHraško.sk neexistoval. Dnes ho každý mesiac navštívi 16-tisíc unikátnych návštevníkov a portál je denne aktualizovaný informáciami o podujatiach a novinkami z folklórneho života na Slovensku.

Spočiatku sa tvorcovia stretávali s istou nedôverou. „Bolo to niečo nové a ľudia potrebovali zistiť, že to vydrží viac ako týždeň. U nás ale mali výhodu, že nemuseli nič platiť, mali len možnosť spropagovať sa.“

V súčasnosti JankoHraško.sk nečaká, kým mu informácie niekto dá, ale ich aj aktívne vyhľadáva. Halcin a jeho spolupracovníci prešli napríklad minulý rok 19 folklórnych festivalov, robili z nich reportáže a zároveň propagovali portál. Zvesti o ňom sa totiž šíria najmä tradične – ústnym podaním.

Rádio učí starších
Súčasťou JankoHraško.sk je folklórne internetové rádio. To vysiela každý deň od ôsmej rána do polnoci folklórne piesne a relácie o tradičných slovenských tradíciách, varení alebo hitparádu. Moderované vysielanie, pri ktorom sa strieda desať moderátorov vrátane Halcina, začína zvyčajne o 19.30.

Každý mesiac rádio JankoHraško počúva 5-tisíc poslucháčov. A nie sú to len mladšie ročníky, ktoré majú najľahší prístup k počítačom a internetu, ale aj folkloristi nad 65 rokov.

„Ozývajú sa ľudia, ktorí nám povedali, že kvôli nám sa sčasti naučili pracovať s počítačom,“ hovorí Halcin.

Nekomerčný projekt
Kam sa chce JankoHraško.sk ďalej posunúť? Napríklad začať sa profilovať aj ako komunitný portál. „Je to mojím veľkým cieľom,“ hovorí Halcin. Zároveň však udáva klasickú prekážku, ktorá im v tom bráni – chýbajú peniaze.

„Náš projekt je nekomerčný,“ odpovedá Halcin na otázky, akým spôsobom je portál financovaný. „Nechceme žiadne peniaze od tých, ktorí sa snažia folklór zachovať. Sponzormi sme my.“ Peniaze sa snažia získať aj cez rôzne granty, tých je však podľa Halcina na Slovensku nedostatok.

Reklame sa nebránia, musí mať však spojitosť s folklórom. „Chceli sme ukázať, že sa takýto projekt dá vybudovať, že môže mať návštevnosť a počúvanosť, a potom príde aj na takéto témy.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie sa podľa Čaputovej nestihne. Matoviča vyzvala prehodnotiť postihy (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda vyriešila problémy, schránku so vzorkami z asteroidu uzavrela

Sonda nakoniec nabrala príliš veľa materiálu.

Sonda OSIRIS-REx.
Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.