Slnečná sústava nie je okrúhla, ale asymetricky sploštená, aspoň čo sa týka interakcií vplyvov Slnka s medzihviezdnym prostredím. Potvrdili to údaje medziplanetárnej sondy Voyager 2 (umelecká vízia NASA/JPL ju zachytáva na hranici Slnečnej sústavy), spracované tímami Johna Richardsona z MIT, Roberta Deckera z Univerzity Johnsa Hopkinsa, Edwarda Stonea z Caltech, Leonarda Burlaga z NASA, Donalda Gurnetta a Williama Kurtha z Iowskej a Linghuu Wanga z Kalifornskej univerzity v Berkeley.
Zdroj: Nature
Tím Kristophera Karstena z Oklahomskej štátnej univerzity v Stillwater (USA) objavil na suchom juhozápade Madagaskaru chameleóna (na snímke Christophera J. Raxworthya), ktorý je medzi vyše 28-tisícmi známych druhov štvornožcov takmer unikátny podenkovo krátkym, zhruba jednoročným životom. Aj z toho asi 8-9 mesiacov strávi vo vajíčku a po vyliahnutí žije iba 4-5 mesiacov. Za dva mesiace pohlavne dospeje a rozmnožuje sa, potom celá dospelá populácia uhynie. Počas sucha žijú len vajíčka. Nazvali ho Furcifer labordi.
Zdroj: PNAS
Martin Beye z Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfe s kolegami objavil a overil funkciu kľúčového génu, ktorý určuje pohlavie včelích robotníc (na snímke Martina Hasselmanna/Heinrich Heine Universität Düsseldorf). Jeho zablokovanie produkuje trúdy. Nazvali ho feminizer resp. fem. Zdroj: Nature
Berend Stoel z Leidenskej univerzity potvrdil prostriedkami lekárskej diagnostiky, najmä CT "vyšetreniami", že tajomstvo vynikajúcich nástrojov cremonských husliarov ako bol Stradivari (1644-1737) a del Gesu (1698-1744) spočíva v homogénnosti hustoty dreva, z ktorého boli vyrobené.
Zdroj: PloS ONE
Zdeněk Urban © SME
FOTO |
Tím Nikolaosa Alexopoulosa z Aténskej lekárskej školy získal ďalšie dôkazy, že pitie zeleného čaju rýchlo zlepšuje funkciu bunkovej výstelky ciev, čím sa predchádza ateroskleróze.
Zdroj: European Journal of cardiovascular Prevention and Rehabilitation |