SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kerber - komplexné riešenie bezpečnosti

Kerber je komplexný produkt určený pre ochranu lokálnych sietí voči nebezpečenstvu, ktoré číha z internetu. Ak chcete získať kontrolu nad svojou sieťou a mať prehľad o tom čo robia užívatelia siete je Kerber ten správny nástroj pre vás.

kerber52.jpg


Kerber je komplexný produkt určený pre ochranu lokálnych sietí voči nebezpečenstvu, ktoré číha z internetu. Ak chcete získať kontrolu nad svojou sieťou a mať prehľad o tom čo robia užívatelia siete je Kerber ten správny nástroj pre vás.


Kerber – komplexné riešenie bezpečnosti

Kerber je komplexný produkt určený pre ochranu lokálnych sietí voči nebezpečenstvu, ktoré číha z internetu. Riešenie od spoločnosti SOMI Systems, a.s. je určené na umiestnenie ako brány do iných sietí, ktorá zaručuje bezpečnú komunikáciu. Kerber je modulárne riešenie postavené nad operačným systémom Linux a podľa toho aj patrične využíva jeho možnosti. Samotné ovládanie je realizované cez web prehliadač a administrátori, ktorí sa snažia vyvarovať sa príkazovému riadku môžu byť spokojní, keďže všetky deklarované moduly sú pohodlne ovládateľné cez grafické rozhranie, ani administrátori, ktorí potrebujú prístup k príkazovému riadku nezostávajú ukrátení. Môžu ku Kerberu pristupovať či už pomocou SSH protokolu alebo priamo cez lokálnu konzolu. Výhoda modularity spočíva či už po obchodnej stránke, kde si zákazník môže vyskladať Kerber na mieru podľa toho aké moduly ho práve zaujímajú, ale aj po technickej stránke, kde si jednotlivé moduly môže rozložiť na viaceré miesta v sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

SAS – Secure Antispam Solution
SAS je modul, ktorý je postavený nad SMTP serverom Sendmail a používa rôzne praktiky na odhalenie nevyžiadanej pošty ako je napr. Greylisting, Riadenie rýchlosti a analýza integrity, Bayesove filtre, filtre REGEX a URLBL. Ochranu voči obrázkovému spamu zabezpečujú filtre na princípe OCR a Fuzzy logiky. SAS taktiež v rámci kontroly vykonáva funkcie ako riadenie rýchlosti spojení, kontrola spojení cez DNS, filtrovanie spojení na základe access listov, detekciu tzv. directory attacks a taktiež kontrolu správnosti správ podľa odporúčaní RFC. Pomocou týchto praktík je každému mailu prideľované skóre na základe ktorého sa určí či sa jedná alebo nejedná o spam.

HTTP Filtrovanie
Pod pojmom HTTP filtrovanie sa neskrýva nič iné ako transparentný proxy server (squid), ktorý v sebe obsahuje zároveň redirector, pomocou ktorého je možné definovať kto, kde, kedy a kam má prístup na webovský obsah. Taktiež je možné zapnúť už preddefinované blacklisty z rôznych kategórií. Súčasťou HTTP filtrovania je aj content filter, ktorý kontroluje web na prítomnosť rôzneho malwaru v spolupráci s ClamAV. Všetky údaje sú ukladané do logov, čo poskytuje okamžitý prehľad o tom, kde a kedy sa konkrétny používateľ pohyboval na Internete, ako aj množstvo prenesených dát.

Skryť Vypnúť reklamu

VPN – Privátne siete
V Kerberi sa nachádza VPN riešenie (konkrétne OpenVPN), ktoré je možné použiť či už na prepájanie firemných pobočiek alebo road warriorov pohybujúcich sa kdekoľvek po svete. V grafickom rozhraní je možné vytvoriť si certifikačnú autoritu voči ktorej sa budú podpisovať jednotliví klienti a taktiež je možné vytvárať klientské kľúče, certifikáty a samozrejme konfiguračné súbory pre programy OpenVPN GUI (Windows), Tunnelblick (Mac OS X) a pre samotné OpenVPN v Linuxe alebo Solarise a ich jednoduchý export priamo z prehliadača vo formáte zip.

Firewall
Firewall je postavený nad známymi iptables a tak poskytuje veľké možnosti riadenia sieťovej komunikácie. Jeho súčasťou je tiež modul pre blokovanie p2p sietí. Dokáže blokovať množstvo známych či menej známych p2p sietí ako napr. BitTorrent, DirectConnect, eMule, eDonkey, Kazaa, Gnutella, Ares a pod.).

Skryť Vypnúť reklamu

IDS
Intrusion Detection System, ktorý zabezpečuje upozorňovanie na nebezpečnú sieťovú prevádzku a obsahuje prednastavené rôzne typy útokov a prístupov ako je napríklad skenovanie portov, zneužívanie aplikačných chýb a pod. Jednotlivé varovania je možné nájsť v grafickom prehľade na ktoré môže správca patrične reagovať.

Bandwidth monitor
Modul, ktorý sa stará o monitorovanie šírky pásma na IP úrovni, čiže pomocou neho je možné napr. zistiť koľko internetovej kapacity linky spotrebúva tá ktorá IP adresa v sieti (napr. mail server, prípadne užívatelia, ktorí majú priamy prístup k sieti internet).

DHCP
Samozrejmosťou každého podobného riešenia ako Kerber je DHCP, ktoré slúži na automatické prideľovanie sieťových parametrov klientských počítačov. Ani v Kerberi nie je ničím výnimočný a obsahuje bežné vlastnosti ako určenie rozsahov IP z ktorých bude rozdávať adresy alebo statické prideľovanie na základe mac adries.

Skryť Vypnúť reklamu

Single point of Failure
Po preštudovaní si všetkých modulov vás určite napadla myšlienka, že Kerber je ľahko napadnuteľný vďaka tomu, že obsahuje veľké množstvo služieb. Áno, je to možné, ale tomu sa nedá vyhnúť ani pri iných all-in-one riešeniach. V prípade Kerbera je však obrovskou výhodou, že je modulárny - jednotlivé moduly môžu byť teda nasadené na rozličných serveroch a fungovať nezávisle na sebe a predísť tak známemu problému Single Point Of Failure, kde útočník v prípade získania kontroly nad jednou zo služieb môže na tomto základe získať kompletný prístup do systému.

Ak chcete získať kontrolu nad svojou sieťou a mať prehľad o tom čo robia užívatelia siete je Kerber ten správny nástroj pre vás.

SOMI Systems, a.s.
ČSA 25
974 01 Banská Bystrica
www.somi.sk
www.kerber.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik prichádza na pojednávanie.

Dokazovanie v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom je ukončené.


3 h
Prieskum politických strán september 2021. (AKO)

Do parlamentu by prešlo osem strán.


a 1 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

K nepríjemným príznakom alergie na roztoče patrí aj nádcha.

Skutočné nobelovky ohlásia o mesiac.


3 h

O veľkostnom zanedbaní (extension neglect) a naturalistickom faule (naturalistic fallacy)


a 1 ďalší 9. sep
Ozónová diera (modrá) je tento september väčšia ako Antarktída.

Medzinárodný deň ozónu je 16. septembra.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu