BRATISLAVA. Za nálezy z pleistocénu vďačíme riečnym štrkovým terasám, sprašovým nánosom z oblasti Podunajskej nížiny, travertínom najmä v strede a na východe krajiny a, samozrejme, jaskyniam a previsom. Príkladmi sú objavy pozostatkov neandertálcov v Gánovciach a v štrkových terasách rieky Váh pri meste Šaľa.
Nemenej zaujímavé sú mladšie nálezy zo záveru staršej doby kamennej. O žiadnom z nich však nemožno povedať, že pochádza priamo zo slávneho magického obdobia magdalénienu. Klasickými objavmi sú zuby z jaskyne Dzeravá skala pri Plaveckom Mikuláši a zo Silickej Brezovej. Pomerne málo sa vie o náleze úlomku hornej čeľuste dospelého človeka zo známej archeologickej lokality Moravany nad Váhom v okrese Piešťany počas výskumov ešte v roku 1941. Na jeseň 1998 vybagrovali z Váhu pri obci Neded (okres Šaľa) úlomok skamenenej sánky so znakmi Homo sapiens, ktorý bol možno dokonca súčasníkom spomenutých neandertálcov. Z Dunaja pri obci Moča v okrese Komárno pochádza o čosi mladšia, ale o to zachovalejšia lebka. V Ratnovciach (okres Piešťany) nedávno objavili ľudské zuby, taktiež azda zo staršej doby kamennej.
Okrem jediného prípadu (Moča), ktorý je teoreticky časovo najbližšie magdalénienu, no s nejasnou kultúrnou príslušnosťou, sú všetky ostatné nálezy staršie. Datovanie niektorých navyše treba preveriť.
Priblížme si nález pri obci Moča. V roku 1990 tam počas bagrovania štrku na slepom ramene Dunaja v hĺbke troch metrov objavili ľudskú lebku bez sánky so stopami skamenenia. V rádiouhlíkovom laboratóriu v Oxforde vo Veľkej Británii určili jej vek približne na 11 255 rokov. Je veľmi dobre zachovaná napriek dlhému pobytu v štrku vo vode, čo sa očividne podieľalo na jej tmavohnedokávovosivom sfarbení.
Dlhá, úzka a vysoká, jemne stavaná lebka má stredný svalový reliéf. Na ľavej temennej kosti má tri zreteľné priehlbiny, možno poranenia. Patrila dospelej žene, ktorá zomrela vo veku približne 35 - 45 rokov. Všetky zuby sú bez kazu, avšak opotrebované takmer až ku krčku. Lebka rozmermi celkovo zodpovedá nevyhranenej stredoeurópskej oblasti s istým náznakom väzieb na východoeurópske populácie. Uložili ju v antropologickom oddelení Slovenského národného múzea - Prírodovedného múzea v Bratislave.
Alena Šefčáková
(autorka je antropologička
Slovenského národného múzea v Bratislave)