S príchodom astronomickej jari (20. 3.) sme sa začali lúčiť so zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes so Síriom. Znova ich uvidíme až o pol roka - na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy. Teraz sú hneď večer vysoko Blíženci aj Býk, na západe azda ešte zazrieme kúsok z Andromedy. Západnej až severozápadnej oblohe vládnu Povozník s Perzeom. Neskoro večer sa od juhu k západu presunie Lev, nasleduje ho Panna a neskôr v noci nenápadné Váhy. Vysoko nad južným obzorom kulminuje Pastier. Po polnoci ho nahradí Herkules s lichobežníkovým trupom. Medzi sebou zvierajú dobre viditeľné menšie súhvezdie - neúplný kruh Severnej koruny. Juhovýchod v tom čase ovládajú žiarivé hviezdy nastupujúcich letných súhvezdí. Popri obrazcoch Labute a malom kosodĺžniku Lýry sa nad východný obzor vynára Orol a vedľa neho drobný a roztomilý Delfín. Pred nimi sa pod Herkulom nasúva rozložitý Hadonos a nad juhovýchodným obzorom začína vystrkovať klepietka Škorpión. Na opačnej strane oblohy, nad severným obzorom okolo Polárky opisujú oblúky u nás nikdy nezapadajúce súhvezdia okolo Malého voza. Vždy nápadný je obrazec "W" (alebo "M" pri opačnom pohľade) súhvezdia Kasiopeja, ktoré sa počas noci presúva zo severozápadu nižšie nad severný obzor; nadránom sa znova dvíha na severovýchode. Priamo nad našimi hlavami, v zenite, uprostred noci Veľký voz uvoľňuje priestor kľukatému Drakovi s výraznou hlavou a Cefeovi.
V apríli Merkúr prechádza za Slnkom hornou konjunkciou a keďže obe telesá majú na oblohe rovnaký smer svojho zdanlivého pohybu, do konca mesiaca sa od seba veľmi nevzdialia. Až v posledných aprílových dňoch stúpa nádej, že Merkúr zbadáme večer nízko na ZSZ oblohe nedlho po západe Slnka. S jeho pozorovaním sa netreba náhliť, počkajme si radšej na jeho priaznivú májovú polohu. Venuša sa na istý čas stratí, nie z oblohy, ale nášmu pozemskému zraku. Takmer za Slnkom je iba o niečo lepšie pozorovateľná na južnej pologuli.
Mars v Blížencoch uvidíme okrem rána celú noc. Pomerne jasný a zreteľne červenkastý sa nestratí medzi jasnými hviezdami krásnych susedných súhvezdí. Jupiter nájdeme nadránom nízko nad juhovýchodným obzorom medzi Strelcom a Kozorožcom. Vychádza čoraz skôr pred Slnkom a jeho pozorovateľnosť sa bude zlepšovať. Sledovanie Galileových mesiacov si pripravte až na leto. Najkrajšou a najvďačnejšou planétou v apríli bude Saturn. Tesne pod hlavným obrazcom Leva ho uvidíme okrem rána takmer celú noc. Aj malým ďalekohľadom ponúka pohľad na už pomaly sa zatvárajúce prstence. Zo zvyšných dvoch málo jasných planét je Urán teraz pre blízkosť pri Slnku (na oblohe, nie v priestore) nepozorovateľný a Neptún môžeme pri troche šťastia nájsť nadránom pred východom Slnka v Kozorožcovi nízko nad JV obzorom.
Aktivitu meteorického roja Lyridy zaregistrujeme od 16. do 27. apríla. Najviac meteorov by sme mali vidieť nadránom 22. apríla.
Štefan Gajdoš