Vyplýva to zo správy "o pokroku v telekomunikáciách", ktorú zverejnila Európska komisia. Brusel v nej tvrdí, že sú ceny za prenos čísla výrazne vyššie, ako je priemer v únii. Ten je na úrovni 640 slovenských korún, pričom Česi zaplatia zhruba 900 korún.
Českí operátori sa bránia tým, že ich klienti za prenesenie čísla nič neplatia a komisiou spomínané poplatky si platia firmy medzi sebou. "Klienti za prechod ku konkurencii so svojím číslo zaplatia nanajvýš symbolickú korunu," tvrdia operátori. "Inu, Brusel je ďaleko," podotkla hovorkyňa českého T-Mobilu Martina Kemrová.
Na Slovensku platia klienti
Pre porovnanie, na Slovensku platia klienti T-Mobilu za prenesenie telefónneho čísla ku konkurencii 595 korún. Klienti Orange, ktorí idú k T-Mobilu alebo O2, zaplatia 1190 korún. Jedine O2 nevyžaduje žiaden poplatok od odchádzajúcich klientov. Tieto poplatky platia klienti priamo a výška medzioperátorských poplatkov nie je známa. Nie je totiž súčasťou prepojovacích zmlúv.
Slovenský telekomunikačný úrad nedávno vyzval operátorov, že ak si medzi sebou platia za prenos čísel, aby nemuseli ich klienti nič platiť. Okrem toho sa úrad zaoberá aj dĺžkou lehôt na prenos čísla či administratívnymi prekážkami, ktoré celý proces v konečnom dôsledku ešte predlžujú.
Medzioperátorské poplatky v Česku stanovil regulátor
Českí mobilní operátori si účtujú medzi sebou za prenos čísel poplatky, ktoré sa odvíjajú od ich nákladov. Konečnú výšku však musel stanoviť Český telekomunikačnú úrad, pretože sa operátori nedokázali dohodnúť.
"Vytrvalý nárast prenesených čísel ukazuje, že spotrebitelia chcú využívať výhody trhu, na ktorom funguje súťaž," tvrdí eurokomisia. V Česku sa od januára 2005 doteraz medzi operátormi prenieslo 160 tisíc čísel. Na Slovensku sa zatiaľ nepreniesla ani desatina tohto počtu.