SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Na CeBIT-e sa hovorilo o zelenej

Technologické firmy čoraz viac myslia na ekológiu. Spotrebitelia sú ochotní priplatiť za elektroniku, ktorá je úspornejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Všetko sa však prejaví na cenách produktov.

Potápači, ktorí chcú pod vodou fotiť, majú vďaka špeciálnym potápačským okuliarom o starosť menej – novinka predstavená na CeBIT-e im umožní vytvárať fotografie bez toho, aby museli v ruke držať fotoaparát.Potápači, ktorí chcú pod vodou fotiť, majú vďaka špeciálnym potápačským okuliarom o starosť menej – novinka predstavená na CeBIT-e im umožní vytvárať fotografie bez toho, aby museli v ruke držať fotoaparát. (Zdroj: REUTERS)

V nedeľu sa v Hannoveri zavreli brány najväčšieho veľtrhu informačných technológií, na ktorom sa prezentovalo 5500 vystavovateľov zo 75 krajín sveta. I napriek bohatej účasti v 27 pavilónoch však bolo zrejmé, že veľtrh sa stáva každým rokom chudobnejším. Vytrácajú sa firmy pôsobiace v segmente spotrebnej elektroniky, expozície nadnárodných gigantov sa scvrkávajú. Návštevníci však pribúdajú.

Tento rok sa ich zúčastnilo 495 tisíc. Organizátori hľadajú pre veľtrh novú tvár. Zamerať sa chcú na odbornú verejnosť, ktorá vytlačí „zberačov igelitiek“ a stredobodom pozornosti sa stanú citlivé témy. Tento rok šlo hlavne o ekológiu.

Účasť je pridrahá
Na veľtrhu sa zúčastnilo zo Slovenska iba 6 firiem. Nájsť ste tu mohli stánky spoločností Eset, RadioCOM, Sygic, TrioCom, Zadako a 2J Antennae. Za skromnou účasťou však nie je nedostatok záujmu. Náklady sa pohybujú rádovo v státisícoch, čo je pre firmy zatiaľ primnoho. Česká republika to rieši štátnou dotáciou pokrývajúcou priestor vo výmere 6 metrov štvorcových. Tú využilo tento rok 20 vystavovateľov.

Momenty, ktoré zaskočili
Nemeckým návštevníkom skomplikoval dostupnosť veľtrhu štrajk na letiskách. Zrušených bolo viac ako 300 vnútroštátnych letov, záujemcovia museli využiť tradičné spôsoby dopravy. Zápchy na cestných komunikáciách sa však nekonali.

Mobil, s ktorým sa môžete aj kúpať? Vystavovatelia na CeBIT-e predviedli, že mobilné telefóny a vrecková elektronika si dokážu poradiť i vo vode. Špeciálny latexový povrch odpudzuje vodu bez toho, aby musela byť konštrukcia úplne vodotesná.

FOTO – REUTERS

V stredu zasahovala v priestore výstaviska polícia. Cieľom razie sa stalo 51 vystavovateľov, ktorí sú podozriví z porušovania autorských práv a licencií, za čo im hrozí pokuta a 5 rokov väzenia.

Ako prvý bol zavretý stánok spoločnosti Meizu ponúkajúcej zariadenie nápadne podobné iPhonu, nasledovalo ďalších 23 čínskych, 12 taiwanských a 9 nemeckých firiem. Zvyšní vystavovatelia pochádzajú z Poľska, Holandska a Kórei. 183-členná zásahovka sa zamerala hlavne na firmy ponúkajúce vreckové prehrávače, zabavila však i navigátory, LCD monitory či mobilné telefóny.

Otázkou zostáva, čomu sa colníci, prokuratúra a polícia venovali v minulých rokoch. V ázijskej sekcii sa pod lacnými kópiami pulty prehýbali i v minulých rokoch.

Pre ekológiu sa otvára trh
IT firmy na ekológiu v minulosti nezabúdali. Zanedbávali ju, pretože trh nebol ochotný platiť za produkty viac, ako treba. Situácia sa však začína meniť a výrobcovia prichádzajú s novými iniciatívami, ktorými sa snažia osloviť hlavne firmy. Stredobodom pozornosti sú servery a dátové centrá, pri ktorých je možné podstatne obmedziť spotrebu. Intel napríklad predviedol slnečnou energiou napájané mobilné dátové centrum osadené procesormi Intel Xeon 5400.

Nový monitor z dielní Fujitsu-Siemens má v pohotovostnom režime nulovú spotrebu. Jeho zapínanie zabezpečuje priamo počítač, ktorý aktivuje špeciálny obvod použiteľný v akomkoľvek zobrazovacom zariadení. Do pracovných staníc a stolových počítačov sa začínajú montovať zdroje s vyššou účinnosťou, prehodnocuje sa aj ekológia výroby. Nové, úspornejšie mikroprocesory predstavili firmy AMD a Intel.

Domácnosti má osloviť nový spôsob chladenia čipov, ktorý využíva teplo meniace sa špeciálnym motorom na kinetickú energiu. Firma ASUS excelovala s ionizátorom vzduchu zabudovaným v notebooku, prekvapila aj nová technológia EPU, ktorá precíznym sledovaním vyťaženia procesora dokáže v bežnej prevádzke znížiť jeho spotrebu až o 80 percent.

Úspornejšie budú aj skenery, kopírky a multifunkcie. Tie si vďaka novému zrkadlovému systému vystačia so slabšími lampami. Nebolo možné neprehliadnuť ani stánok združenia GreenPeace, ktorý upozorňoval na enormne narastajúci objem elektroodpadu, ktorého sa ročne vyprodukuje až 50 miliónov ton.

Ovládanie počítačov myšlienkami je síce stále v plienkach, každoročne sa však návštevníci CeBIT-u presvedčia o tom, že vedci napredujú. Inak tomu nebolo ani v tomto roku.

FOTO – TASR/AFP

Displeje stagnujú, boom zažíva GPS a DVB-T
Zdá sa, že výrobcom plochých televízorov dočasne dochádza dych a sústreďujú sa na silný predaj súčasných technológií zákazníkom. S výnimkou OLED technológie, panelov s QuadHD rozlíšením a čoraz lepším, avšak stále nezrelým 3D zobrazovaním nemali čo vystavovatelia spotrebiteľom ponúknuť.

Podstatne viac inovácií ponúkol tento rok segment navigačných zariadení. Zariadenie nDrive G400 je vybavené analyzátorom dychu, ktorý na displeji vyhodnotí pred jazdou úroveň alkoholu. Dokonalejší model G800 je vybavený fotonavigáciou, ktorá prináša do sveta máp nový rozmer.

Namiesto tradičného pohľadu v štýle Google Maps sa vodič pozerá na dopravnú situáciu z vtáčej perspektívy pod 40 stupňovým uhlom. Pokryté sú veľké európske mestá, na ďalších sa pracuje. Garmin Nuvi 860 vyrukoval na trh s plnohodnotným hlasovým ovládaním, takže vodič má po celú dobu jazdy ruky na volante – zariadenie ovláda kompletne hlasovými povelmi. Hitom sa stávajú veľké uhlopriečky navigátorov, ktoré slúžia pre zobrazenie TV signálu z DVB-T prijímača.

Osloviť má spolujazdcov a vodičov pri nútených prestávkach. Rovnaké prijímače sa stávajú súčasťou mobilných telefónov, čím posúvajú televíziu vpred. Mobilná zábava za cenu koncesionárskych poplatkov je na dosah ruky.

Inovácie na CeBIT-e
  • Hama predstavila webkameru s dvojicou optík, ktorá ponúka alternatívne pohľady – zoom na tvár internetistu a širokouhlý záber na prostredie, v ktorom sa nachádza
  • Icy Box je externý disk novej generácie, ktorý bez vašej prítomnosti uchová údaje v utajení. Vybavený je RFID čítačkou, v ktorej blízkosti sa musí nachádzať kľúč, ktorý nosíte pri sebe.
  • Belkin predviedol technológie pre bezdrôtový prenos HD signálu až na vzdialenosť 30 metrov. Zbavíme sa v obývačkách káblov?
  • Fraunhofer inštitút vyvinul tričko, ktoré monitoruje rýchlosť a intenzitu dýchania. Športovým lekárom umožní lepšie vyhodnotiť zdravotný stav zverencov.
  • Amatérski potápači sa zaobídu bez drahých puzdier na fotoaparáty. Na trhu sú plávacie okuliare so zabudovaným fotoaparátom.
  • Asus prelomil na komunikátoroch doterajšiu bariéru zobrazovania v rozlíšení 240x240 bodov a do novej M536 vložil displej s rozlíšením 320x320 bodov. Samozrejmosťou je podpora EDGE/UMTS/HSDPA, Windows Mobile 6.0, Bluetooth, WiFi, 3-mpix fotoaparát a 128 MB RAM.
  • Firma Acer pohltila po spoločnostiach Gateway a Packard Bell ďalšiu značku. Tentokrát ide o známeho výrobcu mobilných zariadení, spoločnosť E-Ten.
  • Ohlásený bol nový štandard ExpressCard 2.0, ktorý je pripravený pre plnú podporu USB 3.0 so stropnou priepustnosťou 4,7 Gb/s.
(mg)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vykonali viac ako 10-tisíc PCR testov.


32m
Predseda Smeru Robert Fico.

V prvej vláde odpísané záverečné práce spolustraníkov neriešil.


13 h
Eduard Žitňanský

Vôbec neplatí, že kto má čisté svedomie, nemá sa čoho báť.


20. sep

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 3 h
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


14 h
Skryť Zatvoriť reklamu