tom zástupcovia ich výrobcov, predajcov, ale aj ich priaznivci.
Moderné spoločenské hry sa od klasických hier odlišujú hlavne tým, že sa ich výrobcovia snažia znížiť mieru náhody, napríklad závislosť úspechu či neúspechu po hode kockou. "U moderných spoločenských hier náhoda zohráva menšiu úlohu. Záleží viac na strategických, komunikačných alebo diplomatických schopnostiach hráčov," povedal ČTK Peter Dudjak zo spoločnosti Albi, ktorá spoločenské hry vyrába.
Jeden z priaznivcov spoločenských hier Marián Matušák, ktorý o nich založil internetovú stránku, a v Námestove vedie klub spoločenských hier pre dospelých aj mládež, dodal, že moderné hry robí zaujímavými práve chýbajúca "náhoda". "Človek má pocit, že môže reagovať svojím ťahom na priebeh hry," povedal ČTK.
Moderné spoločenské hry sa na Slovensku vo väčšom predávajú až od roku 2003. Stolné hry však boli na trhu aj v minulosti, napríklad Dostihy a stávky alebo Monopoly, ktoré tento týždeň oslávia 75 rokov od začiatku predaja.
"Ide však u nás stále o nový druh zábavy, ktorá nemá masový rozmer. Trh s modernými spoločenskými hrami každoročne rastie a ľudia prijali hry veľmi pozitívne," dodal Dudjak.
Odhadol, že ročne sa na Slovensku predajú desiatky tisíc moderných spoločenských hier.
Zvýšený záujem potvrdil aj Miroslav Lakatoš, obchodný riaditeľ obchodov Brloh, ktoré spoločenské hry tiež ponúkajú. "Lepšie sa predávajú hry, ktoré sú preložené do slovenčiny alebo češtiny," poznamenal pre ČTK. Vlani sa podľa neho najlepšie predávali hry Carcassonne, kde sa hráči skladaním kartičiek snažia získať nadvládu nad mestom a Osadníci z Katanu, v ktorej hráči postupne osídľujú ostrov Katan a cesty a dediny.
Matušák pripomenul, že moderné hry sú od klasických drahšie, a ich ceny sa pohybujú zhruba od 700 korún, môžu však presiahnuť aj dve tisícky. Ľudí na stolových hrách podobne ako aj v minulosti láka hlavne to, že si ich môžu zahrať so svojimi známymi či rodinou a zabaviť sa pri tom.
"Moderné spoločenské hry popri zábave pomáhajú rozvíjať komunikačné schopnosti, analytické a strategické uvažovanie. Deti učia zmyslu pre čestnosť a dodržiavanie pravidiel," poznamenal Dudjak. Spoločenskú funkciu hier vyzdvihol aj Matušák. "Človek môže hrať hry aj na internete, ale je pri tom sám," povedal.