SME

Full HD televízory sú tak trochu podvod

I keď sú televízory s plným HD rozlíšením vybavené až 1080 riadkami, pri zobrazovaní videa môže byť kvalita videa redukovaná až na štvrtinu. Výrobcovia plochých televízorov o parametroch svojich produktov mlčia. Namiesto obrazu hodnotia v parametroch iba

použitý panel.

Test, ktorý uskutočnil Gary Merson zo servera hdguru.com ukázal, že ani tie najdrahšie ploché televízory s HD rozlíšením na trhu nevyužívajú potenciál zobrazovacích panelov, ktorými sú osadené. Kým pri statickom obraze vykreslia scénu s plným rozlíšením 1080 riadkov, pri videu nepracujú viac ako s 880 riadkami. Najlacnejšie modely iba s ťažkosťami zvládnu spracovanie obrazu s redukovaným rozlíšením 360 či 400 riadkov. Kvalitatívne rozdiely jednotlivých modelov sú viac ako priepastné.

Príčinou degradácie kvality sú príliš nízke výkony čipov, ktoré stoja za tvorbou obrazu. Nižšia cena plochého televízora indikuje použitie lacnejších komponentov, čo sa môže nemilo prejaviť na výsledku. Ten však bez špeciálnych testov spotrebiteľ vyhodnotiť nedokáže.

Z LCD televízorov si najlepšie počínali firmy Sharp a LG, ktoré pracovali pri pohyblivom videu so 600 riadkami obrazu. Sony a Samsung využívajú 500-riadkovú technológiu. Pri plazmových televízoroch exceloval Panasonic s modelmi 50PZ700 a 50PZ750 s 880 riadkami a Samsung s technológiou využívajúcou 830 obrazových riadkov.

Nie je vylúčené, že podobná situácia je i v segmente HD Ready televízorov, takže orientovať sa výhradne podľa parametrov udávaných výrobcami pravdepodobne nie je to najlepšie riešenie.

Autor: mg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu