SME

Prenosné DVD prehrávače - ako vybrať ten správny?

Na prvý pohľad vyzerajú ako malé notebooky, vo vnútri sa však skrýva plnohodnotný multimediálny prehrávač diskov a LCD displej pre komfortné sledovanie filmových trhákov v teréne. Navrhnuté boli tak, aby ponúkli zábavu nielen v automobile, ale i v teréne.

Na prvý pohľad vyzerajú ako malé notebooky, vo vnútri sa však skrýva plnohodnotný multimediálny prehrávač diskov a LCD displej pre komfortné sledovanie filmových trhákov v teréne. Navrhnuté boli tak, aby ponúkli zábavu nielen v automobile, ale i v teréne. Nie všetky sú však rovnaké. Poradíme vám, ako si vybrať ten správny.

Mnohí argumentujú, že na prehrávanie filmov postačí i notebook. Prenosný prehrávač je však menší, nemusíte mrhať čas starostlivosťou o operačný systém a softvér a na sedačke automobilu či autobusu sa s ním nebudete cítiť stiesnene. Na príležitostné používanie je investícia privysoká, ak však chcete sledovať filmy pravidelne, kúpa prehrávača je dobrou voľbou.

Displej rozhoduje

Displeje prehrávačov sa nelíšia iba uhlopriečkou, ale aj rozlíšením, formátom a vlastnosťami. Keďže väčšina DVD titulov je distribuovaná v širokouhlom formáte, displeje majú zväčša stranový pomer 16:9. I keď sa môžete stretnúť s klasickým televíznym formátom 4:3, ide skôr o zriedkavosť, ktorá mrhá priestorom - film je ohraničený horizontálnymi čiernymi pásmi.

Najlacnejšie modely sú vybavené 7-palcovou uhlopriečkou, komfortnejšie sledovanie môžete očakávať pri 8,5-palcovom formáte, najvyššie pohodlie si užijete s 10-palcovou uhlopriečkou. I keď pri notebookoch nie je vysoké rozlíšenie problémom, väčšina lacných prehrávačov používa raster 480 x 234 bodov, čo je na vykreslenie detailov primálo. Ak chcete zobraziť všetok potenciál čo DVD ponúka, rozlíšenie 800 x 480, alebo 800 x 600 bodov je rozumnejšou voľbou. Všímať si treba i farebnosť, kontrast a kvalitu zobrazenia pri pohľade z uhla - obzvlášť v prípade, ak ich chcete používať v exteriéri alebo sa o sledovanie titulu chcete pri cestovaní podeliť so svojimi priateľmi.

Všímajte si kĺby

Existujú tri spôsoby, akými je displej pripevnený k základni. Najpoužívanejšia je dvojica pántov, ktorá umožňuje vyklopenie displeja tak, ako je tomu pri notebooku. Ak je však uhlopriečka väčšia, nie je to príliš pohodlné. Niektorí výrobcovia preto siahajú po stredovom kĺbe, ktorý umožňuje displej nielen naklápať, ale aj priblížiť ho bližšie k očiam. Vtedy prekryje optickú mechaniku a tlačidlá, aby ste ho mali čo najbližšie k sebe.

Zlatou strednou cestou je stredový kĺb používaný pri tabletoch. Displej je možné po vyklopení natáčať do strán a môžete ho preklopiť tak, aby bol prehrávač zavretý a displej bol na jeho vrchnej strane. Používanie takéhoto prehrávača je extrémne pohodlné v stiesnenom priestore. Najlacnejšie modely kúpite od 4500 korún, za tie lepšie vybavené zaplatíte i viac ako 10 tisíc korún.

Ozvučenie býva kompromisom

Reproduktory zabudované v prehrávači príliš kvalitne film neozvučia. Niektorí výrobcovia sa snažia ponúknuť maximum, daňou je však neštandardný tvar a veľkosť. Počíta sa skôr s použitím slúchadiel alebo externých reproduktorov na batérie. Dvojkanálový zvuk dokážu prehrávače vyextrahovať z Dolby Digital i DTS stopy, komfort dodajú pri skupinovom sledovaní dva slúchadlové výstupy. Investícia do kvalitných slúchadiel sa vyplatí. Kvalita zvuku by za obrazom rozhodne zaostávať nemala.

Pozor na formáty

Nie každý prehrávač si poradí s ľubovoľným diskom, ktorý dokáže prehrať počítač. Mechaniky sa líšia hlučnosťou, ale i podporou formátov. Napaľované CD a DVD nosiče sú čítané spoľahlivo, dvojvrstvové médiá však môžu v niektorých mechanikách spôsobovať problémy. Ak používa vaša kamera alebo rekordér médiá DVD-RAM, uistite sa, že ich budete môcť prehrávať.

Okrem štandardných formátov DVD, VCD a SVCD si prehrávače poradia i so súbormi v MPEG2 a MPEG4. Podpora profilu s funkciami QPEL a GMC je pomerne rozšírená, jednoduchšie prehrávače však nemusia byť pri prehrávaní úspešné. S prehrávaním WMV súborov a MPEG streamov z digitálneho vysielania nepočítajte. Naopak, prehrávače si hravo poradia s hudbou v takmer akomkoľvek formáte.

S formátom MPEG4 súvisí i zobrazovanie titulkov uložených v samostatnom súbore. Súčasné prehrávače s touto možnosťou zväčša počítajú, naraziť však môžete na chýbajúcu podporu diakritiky. Ak si robíte zálusk práve na filmy z internetu, uistite sa, že budú titulky zobrazované správne. Neurobíte chybu, ak prídete do predajne s diskami, ktoré si na prehrávači otestujete.

Väčšina prehrávačov umožňuje aktualizovať ich softvér, takže podpora zo strany výrobcu je kľúčová. Nie je vylúčené, že v novšej verzii softvéru sa objaví podpora pre kodeky, ktoré v súčasnosti prehrávač nepodporuje. Podobne je to i s podporou diakritiky. Sila značky sa môže na podpore prejaviť, zázraky však neočakávajte.

Niektoré prehrávače majú zabudovaný digitálny tuner pre príjem vysielania vo formáte DVB-T. Ide o nadštandardný doplnok, ktorý dokáže v oblasti pokrytia rozšíriť možnosti využitia prehrávača. V automobile si tak môžete vychutnať nielen záznam z optických nosičov, ale aj živé vysielanie. Digitalizácia vysielania u nás postupne prebieha, v zahraničí však môžete digitálny tuner využiť už teraz.

Multimédiá aj z karty či USB kľúča

Zabudovaný slot pre čítanie pamäťových kariet formátu Secure Digital nie je zriedkavosťou. Poslúži na prezeranie fotografií z digitálneho fotoaparátu na veľkom displeji, počítať môžete i s prehrávaním krátkych videosekvencií. Výhodou pamäťovej karty je, že filmy nemusíte pred pozretím vypaľovať na optické nosiče. Po prezretí ich vymažete, takže nemusíte mrhať peniazmi a priestorom na skladovanie nosičov, ktoré už možno nikdy nebudete potrebovať.

Univerzálnym riešením je aj zabudovaný USB konektor, ku ktorému môžete pripojiť ľubovoľné zariadenie typu USB Mass Storage. Či už ide o USB kľúč, čítačku pamäťových kariet alebo vreckový prehrávač, vždy budete mať prístup k ďalšiemu digitálnemu obsahu. Počítajte však s tým, že káblik alebo vyčnievajúci kľúč vám uberú časť mobility.

Ak máte iPod, hľadajte jeho podporu

Na trhu sú i prehrávače, ktoré majú zabudovanú štandardizovanú kolísku pre prehrávače iPod. Tie nahradia vložený diaľkový ovládač bez toho, aby prekážali. Pripojený prehrávač nielenže pridá niekoľko desiatok gigabajtov diskového priestoru, ale aj hudbu a filmy, ktoré ste si zakúpili z internetu s ochranou autorských práv. Jediným obmedzením je, že akumulátor prehrávača sa vybije o čosi skôr, ako pri prehrávaní DVD nosičov.

Mobilný prehrávač ako monitor

Vďaka audio-video rozhraniam dokáže prehrávač komunikovať i s okolím. V závislosti od výbavy sa môžete stretnúť s kompozitným vstupom a výstupom, vyspelejšie modely pridávajú aj komponentné konektory. Keďže rozmery prehrávača sú obmedzené, neraz sú konektory kombinované, takže vstup a výstup nemožno použiť súčasne. Čo to znamená pre používateľa? Prenosný DVD prehrávač je možné pripojiť k televíznemu prijímaču namiesto stolového, k videovstupu je možné pripojiť analógovú priemyselnú kameru, alebo kamkordér s vašim videom z dovolenky. K niektorým prehrávačom si môžete dokúpiť sekundárny displej, takže v automobile môžete na opierky predných sedadiel nainštalovať dva displeje súčasne.

Napájanie na film, dva či tri

Výrobcovia jednoduchších prehrávačov počítajú s tým, že budú nainštalované v automobile a v teréne poslúžia iba pre príležitostné sledovanie filmov. Batéria vystačí pre sledovanie dvojhodinového filmu, takže pri dlhometrážnych filmoch sa bez napájacieho adaptéra ku koncu neprepracujete.

S-bajt je prílohový časopis denníka SME venovaný technológiám, počítačom a mobilom. Ďalšie číslo sa v novinových stánkoch objaví 6. novembra 2007

Neznamená to však, že ide o pravidlo. Dokonalejšie modely sú vybavené batériou, ktorá má 3,5- či dokonca 6-hodinovú výdrž. Ak batéria nie je pevne zabudovaná v prehrávači, môžete si pokojne ako k notebooku dokúpiť batériu externú, ktorá pri výmene predĺži čas sledovania na dvojnásobok.

Externé napájanie je zväčša riešené tak, aby bolo možné prehrávač pripojiť k zapaľovaču automobilu prostredníctvom CL adaptéra, na chate v lesnej samote môžete počítať s využitím autoakumulátora.

Diaľkový ovládač je bežným príslušenstvom, nie každý model ho však dostane do vienka automaticky. Ak chcete ušetriť, neraz si môžete vybrať variant bez neho.

Pozor na bezpečnosť

Ak uvažujete o inštalácii prehrávača do automobilu, myslite na bezpečnosť spolucestujúcich, ktorých chcete filmami zabávať. Nie každá montážna súprava prešla dôkladnou certifikáciou, takže prehrávač, ktorý pri náraze vykĺzne, môže spôsobiť vážne zranenia. Výrobcovia sa certifikátom radi chvália už na obale výrobku, zvyčajne ide o húževnaté plastové stojany a nie o látkové vrecká, do ktorých prehrávač zasuniete.

Podrobný test troch najpredávanejších prenosných DVD prehrávačov nájdete na http://pocitace.sme.sk/prenosnedvd/

Autor: S-Bajt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu