Štokholm. Francúz Albert Fert a Nemec Peter Grünberg sa stali držiteľmi tohtoročnej Nobelovej ceny za fyziku. Informovala o tom dnes švédska Kráľovská akadémia.
Významné ocenenie udelili dvojici vedcov za ich prácu v oblasti nanotechnológií.
Nobelova cena za fyziku je spojená s finančnou odmenou 10 miliónov švédskych korún (okolo 37 miliónov Sk).
Ferta (69) a Grünberga (68) odmenili za objav gigantickej magnetorezistencie, procesu využívaného miliardami ľudí na ich počítačoch a digitálnych hudobných prehrávačoch.
Peter Grünberg a Albert Fert neskrývali po oznámení rozhodnutia švédskej Kráľovskej akadémie vied svoje nadšenie.
"Je to ohromujúca správa," uviedol Grünberg "Niekto mi ešte pred vyhlasovaním držiteľov cien povedal, že ak budem mať telefonát zo Štokholmu, nemôže to byť ohľadne ničoho iného, než oznámenia o zisku Nobelovej ceny."
"Som taký dojatý. Som viac než šťastný, že sa o cenu môžem podeliť s Petrom Grünbergom, s ktorým sme si vždy férovo vymieňali výsledky svojej výskumnej práce," povedal Fert. "Je fantastické vidieť silu nášho objavu."
Per Carlson, predseda Výboru pre udeľovanie Nobelových cien na margo objavu dvoch fyzikov uviedol, že aj vďaka ocenenému objavu sa veľkosť počítačov podstatne zmenšila. "Veď si len predstavte obrie počítače z roku 1964."
Ako konštatuje Kráľovská akadémia vied, technika, známa pod označením GMR, môže byť považovaná za jednu z prvých skutočných aplikácií sľubného odboru nanotechnológií.
V roku 1988 Fert a Grünberg nezávisle od seba objavili úplne nový fyzikálny jav - gigantickú magnetorezistenciu, uviedla akadémia. Aplikácie tohto javu spôsobili revolúciu v technikách získavania dát z harddiskov.
Po medicíne alebo fyziológii ide už o druhú oblasť, v rámci ktorej vyhlásili tohtoročných laureátov Nobelovej ceny.
Ocenenia vo vedných oboroch, za literatúru a mier, nesúce meno Alfreda Nobela, vyhlasujú od roku 1901 v súlade s vôľou tohto vynálezcu dynamitu.