
Asi polovica lacného tovaru, ktorý je na trhu, nezodpovedá prísnym normám na jeho bezpečnosť. Očakávaná cenová výhoda sa nie zriedka premieta do škandálnych chýb výrobkov, konštatuje ústav.
Týka sa to hlavne diskontných obchodov, ktoré sa predbiehajú v lacných ponukách. To, čo je možné ešte akceptovať napríklad pri sklenenej váze, môže v prípade elektrospotrebičov byť človeku nebezpečné.
Prístroje môžu začať horieť alebo skratovať
VDE je nezávislá inštitúcia, ktorá robí testy okrem iných aj pre Európsku úniu a medzinárodne tiež kontroluje bezpečnosť a kvalitu elektrotechnických výrobkov a systémov. Len minulý rok ústav v Offenbachu uskutočnil viac ako 100 000 skúšok výrobkov, či odpovedajú národným a medzinárodným normám.
"Okolo 50 percent výrobkov neobstálo vo vstupných testoch," hovorí vedúci ústavu Wilfried Jäger. "Honba za zľavami ide na úkor bezpečnosti."
Problémy sú hlavne s dovozom produkcie z Ďalekého východu. V nemeckých skúšobniach tak len minulý rok prepadlo 137 elektrospotrebičov, 94 detských hračiek a 41 strojov. 34 percent týchto výrobkov pochádzalo z Číny.
Nedostatky boli zrejmé v súčiastkach, ktorými prechádza elektrický prúd, vo vodezábranných tesneniach vonkajších svietidlách až po tepelné izolácie v žehličkách. Experti zistili nedostatočnú kvalitu spracovania, nevhodné umelé hmoty vo ventilátoroch, elektrických prístrojoch, varičoch a kávovaroch.
Lacní výrobcovia sa podľa VDU navyše snažia ústav balamutiť nesprávnym označovaním výrobkov. "Každý rok odhalíme okolo 100 takých prípadov," hovorí Jäger. Ich počet sa neustále zvyšuje. Preto tiež VDE buduje svoju prítomnosť v Ázii. Cieľom je kontrolovať už kompletizáciu výrobkov. Celosvetovo tak technici ústavu uskutočňujú kontroly v asi 7000 továrňach.