
olila v južnej Číne v provincii Guangdong zatknutím 25 obvinených, v mnohých domových prehliadkach a prehliadkach nebytových priestorov.
Agenti pri prehliadkach našli viac ako 290 000 kusov pirátskych nosičov so softvérom a falošných certifikačných štítkov autenticity (COA). Na mieste zabavený softvér má trhovú hodnotu približne 500 miliónov amerických dolárov.
Chápadlá odhaleného zločineckého syndikátu siahajú až na Slovensko. Ešte v roku 2006 prekvapila systémového administrátora v nitrianskej nemocnici hláška na obrazovke počítača, že sa pravdepodobne stal obeťou softvérového pirátstva, a že kópia produktu Microsoft Windows XP Professional, na ktorej pracuje je nelegálna.
Toto sa opakovalo u viacerých zamestnancov. Nemocnica však mala všetok softvér legálne nadobudnutý od distribútora a ku všetkým produktom mala archivované aj účtovné nadobúdacie doklady.

Nemocnica následne zakúpený softvér reklamovala u svojho dodávateľa. Až znalecká expertíza nosičov ukázala, že ide o veľmi kvalitné falzifikáty produktov spoločnosti Microsoft, ktoré nemocnica nadobudla v dobrej viere ako originálne a aj za ne riadne zaplatila.
Falzifikáty sa na slovenský trh dostali prostredníctvom predaja cez webovú stránku www.pancena.sk. Stopa priviedla vyšetrovateľov až do Číny, práve ku syndikátu, na ktorý udrela čínska vláda v spolupráci s FBI. Na Slovensku bolo začaté trestné stíhanie voči dovozcovi a predajcovi týchto programov.
Falzifikáty, na nerozoznanie podobné originálom, si podľa predbežného vyšetrovania našli cestu z ilegálnych lisovní na juhu Číny do 27 krajín sveta vrátane Slovenskej republiky, na päť kontinentov a dodávané boli minimálne v ôsmich jazykových verziách.
Najviac kopírované boli produkty spoločností Microsoft a Symantec. Podľa predbežných odhadov stihli členovia syndikátu vyrobiť falzifikáty softvéru v hodnote minimálne dvoch miliárd amerických dolárov.
Bližšie informácie možno nájsť na stránke Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI): http://losangeles.fbi.gov/pressrel/2007/la072307.htm