Tímy Jacka Tuellera z NASA/GSFC (USA) a Jošihira Uedaa z Kjótskej univerzity (Japonsko) objavili satelitmi Swift a Suzaku dosiaľ neznámy typ galaxií s aktívnymi jadrami (na umeleckej vízii). Ich jadrá obsahujú supermasívne čierne diery, ktoré pohlcujú hmotu a vydávajú mohutné žiarenie. Nový typ však má okolo čiernej diery toľko plynu a prachu, že v jej žiarení pri pohľade zvonku celkom chýba bežné svetlo.
(Zdroj: The Astrophysical Journal Letters)
Santanu Bag z Michiganskej štátnej univerzity (USA) s kolegami vyvinul nový typ vysoko porózneho aerogélu ("tuhá pena"), ktorý dokáže z roztoku odsať takmer všetky ťažké kovy vrátane jedovatých (ortuť, ale aj organické zlúčeniny). Popri čistení životného prostredia gél poslúži aj v chemickom priemysle. (Zdroj: Science)
Podľa analýzy tímu Matta Friedmanna z Chicagskej univerzity (USA) umožnil nedávny unikátny nález fosílnej plutvy lalokoplutvej ryby Shoshonia arctopteryx (na obrázku vľavo fosília, vpravo rekonštrukcia vzhľadu ryby, červene je vyznačené miesto, kam fosília patrí) v prvohorných sedimentoch na severe štátu Wyoming doplniť viaceré chýbajúce podrobnosti k prechodu od plutiev ku končatinám stavovcov. Ryba žila pred približne 400 miliónmi rokov.
(Zdroj: Evolution & Development)
Tím Deana Felshera zo Stanfordovej univerzity (USA) definitívne dokázal na myšiach, že "vypnutie" jediného nesprávne fungujúceho génu, Myc, zastaví neohraničené delenie tumorových buniek. (Zdroj: PNAS)
William Ripple z Oregonskej štátnej univerzity (USA) s kolegami konštatoval, že po návrate vlkov do Yellowstonského národného parku (na obrázku) v roku 1995, kde ich predtým vystrieľali, na severe parku prvý raz po vyše 50 rokoch znovu voľne rastú mladé osiky, ktoré predtým hrýzla jelenia zver, lebo vlky premnožené jelene vrátili k normálu.
(Zdroj: Biological Conservation)