Digitálna fotografia od A po Z

Digitálny fotoaparát neprináša iba radosť z cvakania spúšťou “zadarmo”, ale i starosti čo s fotografiami uloženými na pamäťovej karte. Kým pri analógovom kompakte všetko skončilo odložením negatívu a založením papierových fotografií do albumu, pri digitál

S-bajt je prílohový časopis denníka SME venovaný technológiám, počítačom a mobilom. Ďalšie číslo sa v novinových stánkoch objaví 24. júla 2007

e je situácia komplikovanejšia.

Z karty do počítača
Pri kopírovaní fotografií do počítača môžete zvoliť dve taktiky. Buď pripojíte fotoaparát pomocou USB kábla ktorý nájdete v dodávke, alebo využijete čítačku pamäťových kariet. Kým pri malej karte nie je dôležité pre ktorý spôsob sa rozhodnete, pri veľkých kapacitách vyhráva čítačka – vo väčšine prípadov ponúka rýchlejšie kopírovanie, čím šetrí drahocenný čas.

Ak používate Windows XP, operačný systém sa dokáže postarať o to, aby boli snímky skopírované do priečinka fotografií, kde sú automaticky rozdelené podľa dátumov do adresárov. Získate tak bez práce prehľad pre neskoršie prehliadanie snímok. Aby ste sa v spleti dátumov neskôr nestratili, dobrou pomôckou je pridať do názvu adresára miesto, či názov udalosti, kde ste fotografovali.

Existuje množstvo softvérov, ktoré vám so sťahovaním obrázkov pomôžu. Základnú softvérovú výbavu nájdete zvyčajne na CD nosiči pribalenom k fotoaparátu, môžete však preskúmať i web, kde nájdete napríklad jednoduchý a prehľadný softvér cam2pc.

Obnovenie stratených snímok
Ak pamäťová karta zlyhá, vo väčšine prípadov existuje šanca na obnovenie fotografií. To preto, že obrazové dáta sú sekvenčne zapisované od začiatku po koniec, takže šikovný softvér si so zberom grafických dát poradí. ilustračné foto - nikon Použiť môžete skvelý PC Inspector Smart Recovery, experimentovať však môžete i s ďalšími softérmi, ktoré nájdete na internete. Ak to vaša pamäťová karta umožňuje, pre každý prípad ju pred obnovou prepnite do režimu ochrany proti zápisu. Ak niektoré z dát omylom prepíšete, ďalšia obnova môže byť nemožná.

S obnovovaním sa môžete zoznámiť i bez toho aby karta zlyhala. Softvér z ľubovoľnej karty načíta vymazané fotografie a sami budete prekvapení, aké snímky sa môžu na jej konci objaviť.

Triedenie je dôležitejšie ako si myslíte
Čím viac fotografujete, tým rýchlejšie vám archív fotografií prerastie cez hlavu. Preto je vhodné po každom stiahnutí snímok pustiť sa do ich triedenia. V prvej fáze odstráňte tie, ktoré sú technicky nedokonalé, v druhej sa snažte vytriediť všetky duplicity a nudné motívy. Môžete si byť istí že v tisíckach fotografií vám bude každá zbytočnosť príťažou. Ideálne je, ak si ponecháte iba tie fotografie, ktoré by ste radi mali i v papierovej podobe.

Ak sa neviete rozhodnúť ktoré snímky si ponecháte a ktoré nie, môžete sa k triedeniu vrátiť pri sťahovaní ďalšej várky fotografií. Neskôr na to už nikdy nebudete mať čas.

ilustračné foto - nikon

Úpravy môžu byť nevyhnutné
Digitálne fotoaparáty majú svoje obmedzenia a preto sa rôznych situáciách nevyhnete úpravám. Niekedy je potrebné upraviť farebnosť, jas, či ostrosť inokedy musíte siahnuť po drobnej retuši, ktorá z fotografie odstráni rušivé elementy. Bez ohľadu na to, pre aký softvér sa rozhodnete, každá úprava so sebou nesie stratu časti detailov. Preto je vhodné pracovať s kópiou fotografie.

Google Picasa ponúka sadu nástrojov pre jednoduchú úpravu fotografií, ktorá do fotografie samotnej nezasahuje. Namiesto toho si do doplnkového dátového súboru poznačí, aké úpravy si želáte uskutočniť a vždy pri prehliadaní zobrazí úpravy tak, ako keby existovali. Takto upravené fotografie však môžete tlačiť alebo odosielať iba s použitím tohto softvérového balíku. Výhodou je, že kedykoľvek môžete ľubovoľný krok úprav vziať späť.

Rovnako pohodlnú prácu s fotografiami ponúka napríklad FxFoto, Photobie, PhotoFiltre či Pixia, náročnejší používatelia môžu siahnuť po všestrannom GIMPe.

Nuly a jedničky patria na papier
Žiadny monitor nedokáže zobraziť celú škálu farieb a detailov, ktoré digitálny snímač fotoaparátu zachytil. Rozlíšenie monitora pokrýva iba zlomok rozlíšenia fotografie a s farebnou škálou je to ešte horšie. Preto by najlepšie z fotografií nemali zostať iba na disku počítača ale mali by dostať príležitosť ocitnúť sa na papieri. ilustračné foto - stock.xchng Či už zvolíte fototlač na domácej tlačiarni, siahnete po fotokiosku v obchodnom dome alebo využijete služby špecializovanej spoločnosti, výsledok vždy očarí živými farbami a jedinečným detailom.

Ak sa rozhodnete pre prehliadanie fotografií výhradne na televíznej obrazovke či monitore, honba za megapixelmi je zbytočná a neefektívna.Iba na papieri pocítite rozdiel.

Podeľte sa s priateľmi
Ak potešia fotografie vás, potom môžu zapôsobiť i na vašich priateľov. Môžete ich osloviť prostredníctvom e-mailu, alebo kolekciou fotografií na webe. Picasa ponúka zabudovaný nástroj na prenos fotografií na internet – podmienkou je však existujúci účet služieb Google. Úložisko ponúka gigabajt priestoru a okrem samotného prehliadania verejných a privátnych fotoalbumov nechýba ani režim automatickej pojekcie.

ilustračné foto - olympus

Podobných serverov je viacero, najznámejší je Flickr. Veľmi praktickým pomocníkom je aj softvér ShrinkPic, ktorý zmenší fotografie bez toho, aby ste o tom vedeli. Vždy keď sa niektorú pokúsite odoslať e-mailom alebo pomocou IM klienta, odošle sa jej zmenšenina v prednastavenom formáte.

Archivujte naviackrát
Keďže digitálne fotografie sú iba nehmotné kolekcie núl a jedničiek, bez dôkladného prehliadania každej z nich nikdy neviete povedať, či je archív vporiadku. Kým papierovú fotografiu zohnutý rožok, natrhnutie či rozliata voda nezničí, pri digitálnej snímke stačí drobná chybička a môžete sa s ňou naveky rozlúčiť. Preto je dobré zálohovať snímky priebežne a vytvoriť si nie jednu, ale dve záložné kópie.

Každá z nich by mala byť skladovaná oddelene, pretože nikdy neviete, aká pohroma môže váš byt navštíviť. Zálohovanie na optické nosiče by nemalo skončiť iba pri samotnom napaľovaní, ale dobré je obsah nosičov skontrolovať, aby ste mali istotu, že na diskoch sú čitateľné snímky. Môžete to spraviť manuálne, alebo si môžete pomôcť niektorým zo softvérov, napríklad CD Check.

Téma: Foto a Video


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: Kiska odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho

Pellegrini má do piatku prezidentovi navrhnúť novú zostavu ministrov.

DOMOV

Kňažko: Bugár ma už dlho neprekvapuje, nežije pre politiku, ale z politiky

Politika v ankete OTO môže byť, tvrdí Kňažko.

KOMENTÁRE

Keď začnú Smer a SNS zapĺňať námestia

Tieto strany sú zatiaľ k občianskej spoločnosti prezieravé.

DOMOV

Ministrom vnútra sa stane syn speváka Elánu

Jozef Ráž ml. vytvoril s Tomášom Druckerom dokonalú dvojičku.

Neprehliadnite tiež

Umrel posledný samec nosorožca tuponosého severného

Nosorožec mal 45 rokov a bol dlhodobo chorý.

Autonómne auto po prvýkrát zabilo chodca

Taxík od Uberu zrazil ženu v americkej Arizone.

Facebook spustil na Slovensku online bazár pre všetko

Nasledujúce dni sa nová služba objaví na Facebooku používateľov na Slovensku, na webe aj v mobilných aplikáciách.

Každý Číňan dostane od vlády skóre svojho života, nízke ho vyradí zo spoločnosti

Čína plánuje zaviesť povinný systém sociálneho kreditu v roku 2020. Ľudia s nízkym skóre sa nemusia dostať do vlaku či lietadla.

Kde sledovať živé vysielanie na slovenskom internete

Zoznam televízií, archívov a rádií, ktoré môžete sledovať a počúvať cez internet.