Sir David Lane, ktorý pochádza zo Škótska, si už zabezpečil miesto v histórii genetiky. Pred 28 rokmi bol jedným z hlavných objaviteľov génu p53. Tento gén je niečím ako strážcom zdravia našej bunky. Až doteraz sa iba o tomto géne a o bielkovine, ktorej produkciu riadi, publikovalo viac ako 40-tisíc vedeckých prác. Lane a ďalší genetici totiž zistili, že gén p53 je zmutovaný v mnohých druhoch rakovinových nádorov. Obnovenie jeho správnej funkcie je preto jednou z perspektívnych ciest liečby tejto metly súčasnej civilizácie.
Lane sa pred tromi rokmi stal riaditeľom Inštitútu molekulárnej a bunkovej biológie v Singapure. Založili ho pred 20 rokmi, robia v ňom ľudia z viac ako 20 krajín, má 40 výskumných tímov a niekoľko laboratórií. V rozhovore pre Science Lane povedal: "Nikdy som nemal lepšie zázemie a viac slobody na svoju prácu ako teraz. Máme vynikajúce zdroje, máme možnosti získať vzdelaných a usilovných mladých vedcov... Človek v tomto prostredí sústavne stretáva ľudí z firemnej sféry a z biznisu, čo je maximálne stimulujúce a vytvára to vysoko inovatívnu atmosféru."
Laneov inštitút je totiž súčasťou širšieho komplexu, kde sa robí základný výskum, ale kde sú aj možnosti realizácie. Jedným z jeho najlepších spolupracovníkov je Syndey Brenner, nositeľ Nobelovej ceny, ktorý pomáhal inštitút v roku 1987 založiť. Lane,ktorý sám študoval mechanizmy vzniku rakoviny na rybkách zebričkách, si pochvaľoval najmä príchod Neala Copelanda a Nancy Jenkinsovej. Keďže sú vedúcimi špecialistami na štúdium myších modelov rakoviny, dáva to veľkú šancu na rýchlejšie odhalenie mechanizmov tejto choroby. Lane povedal pre Science, že v dnešnej situácii je optimista, pokiaľ ide o rýchly vývoj novej generácie protirakovinových liekov založených na pôsobení p53.
Držíme palce.
(ač)