SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Gangs of London - jatky nad Temžou

Jediná séria, ktorá sa kedy mohla priblížiť svojou populárnosťou sérii Grand Theft Auto v tomto osobitom žánre, bola bezpochyby hra The Getaway. Dnes máme pred sebou jej debut v prenosnej verzii určenej exkluzívne pre PSP, ako dopadol, sa dočítate v dnešn

Ešte predtým, než nás zaplaví bohatá nádielka nových hier pre neustále sa rozširujúcu platformu PSP, zakotvíme pri plnení si restov z konca minulého roka a na vaše monitory neservírujeme recenziu kontroverzného titulu Gangs of London (ďalej už len GoL). Najnovšia hra zo série Getaway síce nenesie jej názov, no s maximálnou určitosťou vám môžeme povedať, že ide o jej nepriameho nasledovníka. Rozporuplnosť GoL a série ako takej vychádza z reakcií hráčov a v neposlednom rade i kritikov. Getaway buď jednoducho milujete, alebo zatracujete. V žiadnom prípade sa však nedá označiť za nevydarenú napodobeninu Grand Theft Auto, aj keď sú si v mnohom podobné, obe zaujmú odlišnú skupinu hráčov. Dnes sa preto vyhneme ich porovnávaniu a to aj napriek faktu, že ako GoL, tak aj GTA už na PSP vyšlo.

Zvláštnosťou GoL oproti konzolovým bračekom je podávanie príbehu medzi jednotlivými misiami. Tvorcovia sa tentoraz rozhodli vystriedať hlavnú dejovú líniu mozaikou malých príbehových zložiek. Tie namiesto ucelenej zápletky ponúkajú hráčovi možnosť stať sa jedným z londýnskych gangov a postupne tak rozdrviť konkurenčné prostredie. Fanúšikovia Krstného otca si môžu vydýchnuť. Gangs of London ponúka hráčovi bohatý výber, kde si svoje miesto našla ako klasická londýnska mafia, tak aj černošské gangy a ďalšie pofiderné skupiny. Zvolením jednej z nich, si vyberiete nielen tú časť príbehu, ktorá s ňou súvisí, ale aj jej vlastnosti a vybavenie. Každý gang disponuje unikátnymi štatistikami, vozidlami a samozrejme zbraňami. Prejsť tak hrou za každý gang zvlášť a otestovať výhody a nevýhody všetkých zúčastnených zaberie nie hodiny, ale dni. Pravdou však ostáva, že sa asi nikto s toľkou trpezlivosťou nenájde, no o tom už budú nasledujúce riadky recenzie.

Napriek skvelému enginu hry prebiehajú príbehové animácie vo forme akéhosi komiksu, teda sled udalostí sleduje na rôznych kresbách ohraničených bielymi prúžkami. Nesmú chýbať ani typické textové bublinky. Nakoniec budete tomuto spôsobu vyrozprávania príbehu aj naklonený. Enginovou grafikou by sa až do takej mieri ako na obrázkoch nedali vyjadriť emócie a navyše ako sa hovorí, “papier znesie všetko“, a tak o krvavé scény nebude núdza. S ničím však netreba preháňať. Obzvlášť nie v dobe, kedy sú hry napádané za ich vplyv na dnešnú mládež. Žiadne detailné nákresy popráv a povaľujúcich sa vnútorností sa preto nekonajú, čo mne osobne ani pri najmenšom neprekáža a môžem len dúfať, že so mnou väčšina v tomto smere súhlasí. Obrázky vždy len vnuknú predstavu a nechajú pracovať vašu fantáziu.

GRAFIKA 7 / 10
Technické spracovanie GoL síce už dnes nikoho nedostane na lopatky, no udiviť dokáže kedykoľvek. Hra nedosahuje kvalít The Getaway na PS 2, ale pochváliť sa stále môže obrovskou rozsiahlosťou Londýna, ako aj jeho úzkymi a poprepletanými uličkami. Exteriéry hádam ako jediné reprezentujú silu PSP. Detailmi síce dvakrát neoplývajú, ich sila však tkvie v množstve áut na cestách. Prirodzene opäť až v momente, ak v jednom z nich sedíte. Nejednému oku ulahodí pohľad na cestu doslova prepchatú autami, čo ale nanešťastie neplatí univerzálne. Jeden by mohol namietať vyľudnenými ulicami, no GoL sa za spracovanie Londýna v prenosnej verzii hanbiť určite nemusí. Veď keď už pre nič iné, tak pre fakt, že ide o zatiaľ najdetailnejšie spracované mesto podľa skutočnej predlohy v histórii handheldov. Interiéry sú už na tom o poznanie horšie, miestami obstojné, inde zase až odpudzujúce. Očividne sa tvorovia sústredili na prípravy pravého nasledovníka Getaway pre PlayStation 3.

INTERFACE 8 / 10
Za široké možnosti GoL by sa nemusela hanbiť ani akákoľvek hra na dnešných konzolách. Herné ponuky zahŕňajú rýchle a zábavne “krčmové“ minihry, medzi ktoré patrí napríklad hádzanie šípiek do čiernobieleho terča, alebo biliard.

Tým však bohatá nádielka ponúk nekončí. K dispozícii sú popri hlavnej príbehovej línie aj ďalšie minihry, ktoré už ale bezprostredne súvisia s pôvodným herným obsahom a teda jazdením v Londýne, alebo strpčovaním života miestnym obyvateľom vytváraním chaosu v uliciach.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
To čo by malo byť gro každej hry, v tomto prípade pokuľháva. Aby sme však neostali len pri kydaní, treba hneď v úvode povedať, GoL obsahuje niekoľko výnimočných nápadov a zábavných prvkov. Žiaľ dobré jadro zrážajú slabé základy. Našťastie nie do takej miery, aby sa hra samotná dala nazvať nepodarok. V úvode hry si hráč vyberá z gangov, pričom každý z nich sa líši nielen vzhľadom, ale aj používanými autami a zbraňami. V herný misiách, kde je hlavnou náplňou, či už chrániť vozidlo alebo niektoré zničiť za pomoci svojho, hra dosahuje takmer kvalít konzolového brata. Dopravné prostriedky sa ovládajú jednoducho a vďaka stále prítomnej inteligentnej šípke, ukazujúcej najrýchlejšiu možnú cestu k cieľu i príjemne. GoL navyše obsahuje veľkú mapu celého Londýna, tak ako je zapracovaný do hry. Problém s orientáciou by tak mal predstavovať najmenší problém. Neodmysliteľnou súčasťou je možnosť z poškodeného auta vystúpiť.

Druhú stránku mince tvoria úlohy na gangsterských nohách, ktoré sa skladajú z misii, pri ktorých je hráčovou úlohou niekoho zneškodniť, alebo sa len tak nenápadne niekam vkradnúť. V prvom prípade sa k vám obvykle niekto z gangu pridá. Koná samostatne, no nie výhradne. Jeho činnosť môže hráč ovplyvňovať základnými pokynmi. Ich osvojením získate kľúč k porazeniu aj tých najväčších, po zuby ozbrojených, nepriateľských základní. Dobrou správou je, že sa môžete kedykoľvek prepínať medzi aktívnymi členmi partie a ak aj náhodou padnete v boji, automaticky sa ujímate ovládania nad ďalším žijúcim členom gangu. Akcie však strpčuje nemotorné ovládanie, druhá páčka by rozhodne prišla vhod. Nič by tiež autori nepokazili možnosťou zdvihnutia zbrane od padlého nepriateľa, nakoľko je hráč odsúdený používať len zbraň, s ktorou misiu začínal. V prípade misii à la Metal Gear Solid je hráčovou úlohou bez povšimnutia prekĺznuť až k cieľu označeného na malej mape. Hra však nekončí, ak vás nejaký zo strážcov zbadá. Tým síce odpadáva možnosť vzniku frustrácie, no zároveň sa otvára priestor pre podvádzanie. Keďže sa vami ovládanej postave automaticky doplňuje energia, stačí dobehnúť k protivníkovi, schytiť ho pod krk, stlačiť tlačidlo pre akciu a o jedného kumpána bude rázom menej.

Kapitolou samou o sebe sú viaceré minihry, ktoré sa otvárajú postupne ako napredujete hrou. Spočiatku máte na výber len z klasickej voľnej jazdy, kedy si môžete po dobu akú sami uznáte za vhodnú voľne jazdiť po Londýne. Časom sa sprístupnia ďalšie módy vrátane úžasného Four Weeks Later, kde je hráčovou úlohou v časom limite zneškodniť potrebný počet zombii. Áno, čítate správne, nemŕtvych. Zatiaľ čo v prípade GoL ide o pomerne zábavnú minihru, v prípade budúceho Getaway 3 by mohlo ísť o skutočnú lahôdku, ak zoberieme do úvahy technické možnosti PS 3 a rozsiahlosť Londýna.

MULTIPLAYER 7 / 10
Ťažko tomu uveriť, ale Gangs of London obsahuje, aj keď nie plnohodnotný, multiplayer. Hráči nemôžu prechádzať jednotlivými levelmi vo dvojici, namiesto toho môžu spolu hrať niektoré z minihier alebo misii. Hra pre viacerých hráčov prostredníctvom gamesharingu umožňuje hrať aj keď je k dispozícii len jedno UMD s hrou, pričom zaujímavosťou je, že hráči obdržia odlišný, unikátny level.

ZVUKY 7 / 10

Zvuky by sme mohli jednoducho charakterizovať ako nevýrazné, podpriemerné a ničím nezaujímavé. Dabing ako obvykle v prípade série Getaway prevyšuje šedý priemer vo svojej kategórii. Zachraňuje čo sa dá a dodáva hre lesk vysoko nadpriemerného titulu.

HUDBA 6 / 10
Hudobný doprovod predstavuje na možnosti PSP mierne sklamanie. Dokopy žiadne poriadne skladby, nič čo by hráča skutočne oslovilo a čím by sa v konečnom dôsledku mohla zvýšiť hodnota samotnej hry. Veď vysoko kapacitné UMD dokáže pohltiť omnoho väčší počet dát, než je tomu v prípade Nintendo DS.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10

Gangs of London ponúka hráčovi na výber z troch rôznych obtiažnosti, no vďaka nie príliš vydarenému konceptu sa v niektorých oblastiach ani na okamih nezapotíte a v iných pre zmenu budete preklínať všetky gangy až do centra Londýna. Pokúsim sa aspoň čiastočne priblížiť niekoľko hlavných chýb, aby ste nakoniec neboli prekvapení po kúpe hry. Misie za volantom mne osobne za celú dobu hrania nespôsobovali žiadne ťažkosti, avšak úlohy pri ktorých musíte strieľať, už vyčaria nejednu vrásku. Ako už bolo vyššie spomenuté, kedykoľvek môžete zadávať príkazy svojím spolubojovníkom, žiaľ vo väčšine prípadov zadanú úlohu splnia absolútne nepremyslene, proste urobia bezhlavo to, čo im prikážete. Našťastie úbohú umelú inteligenciu z Gears of War tak skoro nič neprekoná, a preto sa v tomto smere tvorcovia z londýnskeho štúdia nemusia obávať pádu na dno. Špionážne misie predstavujú najnepodarenejšiu časť hry, tieto pasáže sú doslova výsmechom podobných pasáží v Metal Gear Solid, nielenže sa vám automaticky doplňuje energia, ale nepriatelia sú od seba tak ďaleko, že sa navzájom nepočujú a vy k ním môžete bežať, aj keď v ruke držíte len nôž. Zabiť vás aj tak nestihnú a z bezprostrednej blízkosti nemajú šancu.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,5 / 10
Londýnske štúdio Sony Computer Entertainment Europe tentoraz šliaplo vedľa a Gangs of London vysiela hráčom zmiešané signály. Celkovým dojmom na mňa hra pôsobí akoby bola šitá horúcou ihlou. Viem, že ani predošlé “veľké“ diely pre herné konzoly výrazne neoslovili hráčske osadenstvo, no obsahovali niečo, čo tejto hre chýba, dušu. Môžeme sa na Gangs of London pozerať z ktorejkoľvek strany, vždy uvidíme iba priemerný titul. Neveril by som, že to raz poviem, ale tvorcovia nám mohli radšej naservírovať vylepšený port z PS 2 a pridať k nemu hŕstku bonusov, s ktorými prišla táto hra. Gangs of London môžeme pokojne označiť ako za gangy Londýna v predkrme pred veľkým finále, ktorým tretie, regulárne, pokračovanie bezpochyby bude. Ak by sa však medzi vami našli zarytí fanúšikovia mestských akcii, neváhajte si hru zaobstarať, v opačnom prípade počkajte na platinovú edíciu, ak vôbec niekedy vyjde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

10 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

8 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

8 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

2 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

12 h