predaja operačného systému Windows.
AT&T namietala, že Microsoft zasahuje do ich patentov, keď predáva kópie Windows v zahraničí. Podnik chcel dosiahnuť toho, aby softvérový kód Microsoftu, ktorý porušuje patentovú ochranu, bol považovaný za súčasť počítača. V takom prípade by bol predaj Windows na zahraničných trhoch v rozpore s americkým patentovým právom.
Súd rozhodol pomerom hlasov sedem ku jednej v prospech firmy Billa Gatesa. Verdikt by podľa agentúry AP mohol ovplyvniť i priebeh ďalších súdnych sporov, ktoré sú namierené proti Microsoftu.
Vzhľadom na to, že rozhodnutie sa týka predaja kópií Windows v globálnom meradle, Microsoft by vďaka nemu mohol ušetriť až miliardy dolárov.
AT&T podala na Microsoft žalobu so zdôvodnením, že počítače, na ktorých beží systém Windows, porušujú patentové práva k technológii, ktorá komprimuje reč do počítačového kódu. AT&T preto požadovala náhradu škôd v súvislosti s používaním každého počítača vyrobeného v zahraničí, na ktorom je inštalovaný systém Windows s dekodérom digitálneho záznamu reči.
Microsoft priznal porušovanie patentového práva v USA, trval však na tom, že nie je možné toto porušenie vzťahovať globálne. Najvyšší súd okrem iného jednomyseľne rozhodol, že súd nižšej inštancie nepostupoval v definícii štandardu ochrany správne.