SME

Presná zbraň proti nádoru: ióny

Jednou z rozšírených metód liečby nádorov je ožarovanie. Vedci vyvíjajú zariadenie, ktoré by zasiahlo iba nádor bez ožiarenia okolitých tkanív a dôležitých orgánov.

V snahe priblížiť sa tomuto ideálu rádioterapia neustále zdokonaľuje svoje techniky a usiluje sa využívať nové druhy žiarenia s vyššou fyzikálnou selektivitou. Účinky takéhoto druhu žiarenia je možné zamerať do veľmi malej oblasti v tele pacienta.

Jedným z nových druhov žiarenia v medicíne sú zväzky urýchlených nabitých častíc iónov, vytvárané novou generáciou medicínskych urýchľovačov. Sú také rýchle, že dosahujú až 70 percent rýchlosti svetla (tá je 300-tisíc km/s). Katedra jadrovej fyziky a techniky FEI STU v Bratislave sa podieľa na projektoch zameraných na vývoj a konštrukciu takýchto urýchľovačov. Najintenzívnejšia je spolupráca na projekte MedAustron v rámci medzinárodného projektu INTERREG IIIA, do ktorého sú okrem FEI STU zapojené Fachhochschule Wiener Neustadt, FOTEC GmbH Wiener Neustadt a inštitúcie z Maďarska.

Medicínske, tzv. lineárne urýchľovače sa zatiaľ v konvenčnej rádioterapii využívajú ako zdroje elektrónových zväzkov, premenených na zväzky fotónov (ide o tzv. brzdné žiarenie). Ióny, ktoré sa používajú na liečenie, sú až 24000-krát ťažšie ako elektróny a treba ich urýchliť na podstatne vyššie energie. To je možné iba v inom type urýchľovačov (v tzv. cyklických - cyklotrón alebo synchrotrón); technicky sú zložitejšie ako lineárny elektrónový urýchľovač. Snahou je vyvinúť medicínske iónové urýchľovače s optimálnymi liečebnými parametrami, ktoré budú konštrukčne vhodné na použitie v nemocnici.

Doteraz sa tieto urýchľovače budovali prevažne vo veľkých centrách. Prvé prototypy medicínskych urýchľovačov pre nemocnice nedávno uviedli do prevádzky v Japonsku a USA. V Európe je niekoľko projektov v štádiu realizácie, resp. prípravy.

Hlavnými prednosťami iónových zväzkov sú presný dolet v tele pacienta, možnosť ich zamerania do malého priestoru a rastrovania presne podľa tvaru nádoru. Ožarovanie preto možno lepšie sústrediť do nádoru. Ani v tomto prípade nie je ožiarený iba nádor. Okolité tkanivá však dostanú oveľa nižšie dávky ako pri ožarovaní fotónmi.

Na medicínskych urýchľovačoch je príťažlivé aj to, že ide o interdisciplinárnu oblasť. Nájdu v nej uplatnenie odborníci mnohých zameraní vrátane lekárov, fyzikov, inžinierov alebo špecialistov na informačné technológie.

Vľavo vidíme ožarovací plán pre nádor pri konvenčnej rádioterapii zväzkami fotónov. Vpravo je ožarovací plán toho istého nádoru pri využití zväzku protónov. V prípade nabitých častíc je ožiarenie okolitých orgánov, v tomto prípade mozgu, minimálne. FOTO - T. AUBERGER, E. GRIESMAYER (EDITORI): DAS PROJEKT MEDAUSTRON, FOTEC, WIENER NEUSTADT, 2004

Autor: Márius Pavlovič, Erich Griesmayer

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu