Nikon D40 – zrkadlovka pre rodinnú reportáž

Mnohí pri dokumentovaní rodinného života zistili, že kompakt ani ultrazoom nie sú ideálnym nástrojom pre fotografovanie neposedných detí a snímanie pri slabom svetle. Ak chcete byť svojimi fotografiami „in“ nemali by ste prehliadnuť prichádzajúcu generáci

+ malé kompaktné telo
+ intuitívne ovládanie
+ kompatibilita príslušenstva
- obmedzená podpora objektívov

u malých zrkadloviek, ktoré svojimi možnosťami rúcajú tradičné bariéry.

Zrkadlovky nie sú iba pre profíkov
Fotografovať so zrkadlovkou nemusí znamenať že sa musíte učiť čosi nové. Spotrebiteľské modely pre začiatočníkov ponúkajú rovnakú pomoc ako kompakty a stanú sa vašim odrazovým mostíkom. Výhodou je že si dokážu omnoho lepšie poradiť s dynamickými rozhýbanými scénami a umožňujú zachytiť atmosféru a dej i pri slabšom svetle bez toho, aby sa obrázky zmenili na mozaiku plnú šumu. Postupne môžete investovať do príslušenstva ktoré je kompatibilné i s vyššími modelmi, takže každý nový objektív vo vašej výbave predstavuje investíciu do budúcnosti.

Malý hráč s mocnou výzbrojou
Nová dé-štyridsiatka útočí na záujemcov svojimi malými rozmermi a zaujímavými parametrami. Jej telo je dostatočne malé na to, aby vám nebola príťažou na žiadnej rodinnej výprave, dovolenke či oslave. Výkon vás milo prekvapí – kvalita fotografií v ničom nezaostáva za vyššími spotrebiteľskými modelmi. Konštruktéri zmixovali technológie z modelov D50 a D80 a pripravili kokteil s odľahčeným arzenálom, ktorý ušetrí peniaze vo vašej peňaženke.

Kompaktné telo s dobrou ergonómiou
I keď pohodlie pri práci v podstatnej miere ovplyvňuje objem tela, neznamená to že nie je možné vyrobiť zrkadlovku malých rozmerov, ktorej grip je použiteľný a pohodlný. V prípade D40 Nikon neexperimentoval a kompletnú ergonómiu prevzal zo svojej úspešnej déčkovej línie. Kompaktné telo z húževnatého plastu skvele sadne do ruky a pokiaľ nemáte príliš hrubé prsty, nebudete sa sťažovať ani na slabšie vyhĺbený grip či užšiu štrbinu medzi gripom a objektívom. Setový objektív bol prispôsobený tak aby ste sa necítili pri úchope stiesnene, v rukách „drevorubača“ sa však telo stane rovnako útlym ako ktorýkoľvek kompakt či ultrazoom.

Pri troche skúmania zistíte, že nejde o zmenšeninu D80 v stanovenej mierke, ale veľkosti jednotlivých častí boli individuálne prispôsobené tak, aby ste sa pri ovládaní cítili čo najpohodlnejšie. Telo so svojim formátom neprekáža pri vychádzkach do terénu a vďaka nízkej 522 gramovej hmotnosti s ním dokážu pracovať i útlejší jedinci.

Odľahčené ovládacie prvky bez kompromisov
Začiatočník a rodinný fotograf má na fotoaparát úplne iné nároky ako profesionál. Preto boli ovládacie prvky redukované tak, aby ich nebolo príliš mnoho a nepôsobili na malom tele stiesneným dojmom.

Prvé čo si všimnete je chýbajúci vrchný LCD displej a presunutie rotačného voliča na pravú stranu. Zobrazovanie expozičných parametrov a nastavení na seba prevzal náhľadový displej a začiatočník môže voliť režimy snímania pravou rukou tak, ako bol zvyknutý doposiaľ. Na úzke telo by sa štandardný displej nevošiel a ak by ho výrobca zmenšil, príliš prehľadný by nebol. Nejde o žiadny experiment, podobný model používajú i iní výrobcovia zrkadloviek. Najdôležitejšie je, že v akčnom rádiuse pravého ukazováka a palca sa nachádzajú všetky dôležité prvky – spúšť s prstencovým vypínačom, rotačný volič režimu snímania, koliesko pre nastavovanie expozičných parametrov s preraďovačom pre kompenzáciu expozície či zmenu clony v manuálnom režime a tlačidlo ovládajúce informácie zobrazené na displeji. Pohodlne je zaistený prístup k zámku expozície a ostrenia, nechýba ani rýchlo dostupný päťsmerový ovládač a tlačidlo pre mazanie fotografií.

Ľavá ruka naopak ovláda tlačidlo blesku a programovateľný gombík s funkciou ktorú si predvolíte. Palec je nad štvoricou funkčných tlačidiel, ktoré sú skvele zakomponované do ovládania funkcií pri prehliadaní snímok a prácou s menu. Dá sa povedať, že malý počet tlačidiel nenarušil jednoduchosť ovládania, pretože začiatočník si i tak zvykne pracovať s obmedzeným množstvom funkcií. Náročný používateľ však zistí že rýchly prístup k zmene režimu ostrenia, merania expozície, nastavenia úrovní bielej, ISA či kvality snímok sú okresané na jediné tlačidlo, ktoré môže plniť iba jedinú funkciu.

Gigantický displej a svetlý hľadáčik
I keď je telo osadené rovnakým 2.5“ displejom ako D80, pôsobí na používateľa gigantickým dojmom. Zaberá podstatnú časť zadného panelu a so svojimi 230 tisícmi bodmi ponúka množstvo detailov pri náhľade fotografií. Z výbavy sa vytratila plastová krytka displeja, pribudlo však množstvo informácií, ktoré sú na ňom zobrazené. I laik získa okamžitý prehľad o tom čo sa s jeho prístrojom deje.

Na to že hľadáčik využíva päticu odrazných zrkadielok je prekvapivo jasný a poskytne vám 0.8x zväčšenie scény, čo je vyšší komfort ako pri D50. V jeho spodnej časti je zobrazený tradičný set expozičných informácií, matnica zobrazuje trojicu zaostrovacích bodov. Pri fotografovaní architektúry a krajiny sa budete musieť uspokojiť s vlastným zmyslom pre vnímanie rovín. V ponuke chýba možnosť zobrazenia pomocných kompozičných čiar, elektronická časť matnice s LCD segmentami vypadla.

Ak chcete trochu vylepšiť novú D40, určite sa oplatí vymeniť štandardnú očnicu DK16 za alternatívu DK20 ktorá lepšie zatieni hľadáčik a poskytne vám mäkšiu oporu pri prikladaní k oku.

Objektívy radšej s motorom
Portál bajonetu je pre lepšie držanie na spodnej strane zaoblený, takže vypadlo tlačidlo pre náhľad hĺbky ostrosti. Nie každý túto možnosť používa a pri dokumente sa prakticky zaobídete bez nej – pri makrách vám naopak môže chýbať.

Špecifikom dé-štyridsiatky je, že jej bajonet je pripravený pre použitie objektívov s interným zaostrovacím motorčekom. Znamená to že ak nechcete ostriť manuálne, použiť musíte objektívy AF-S alebo AF-I z dielní Nikonu, inak budete odkázaní na svoj zrak. Ak ste si doposiaľ na bajonete nevšimli rozdiel, v spodnej časti chýba mechanicky ovládaný rotor umožňujúce zaostrovanie objektívov, ktoré vlastný motorček nemajú. Inak je D40 kompatibilná s objektívmi radov D a G ktoré umožňujú využiť všetky funkcie okrem autofokusu, pre ostatné druhy objektívov patria rovnaké limity ako pri D50 či D80.

Rýchle ostrenie a meranie s limitmi
Telo je vybavené trojbodovým autofokusom, ktorý si v slabých svetelných podmienkach pomáha zabudovaným reflektorom. Dokáže pracovať v troch rôznych režimoch, pripravení budete i na snímanie pohyblivých objektov. Z trojice bodov si môžete voliť aktívny, výber môžete nechať na firmvéri, alebo môžete ostriť na najbližší predmet. Pokiaľ váš objektív nie je vybavený prepínačom pre manuálne zaostrovanie, túto voľbu aktivujete prostredníctvom firmvéru. Ostrenie je rýchle a precízne, ak nemáte extrémne nároky na zaostrovanie v netradičných podmienkach, budete spokojní.

Expozimeter pracuje v trojici režimov, takže môžete použiť maticové meranie, bodové meranie a meranie s dôrazom na stred. Narozdiel od vyšších modelov, nebudete môcť v tomto prípade určiť priemer stredovej časti. Rovnako chýba aj bracketing, takže softvérová výbava je o čosi ľahšia ako je zvykom. Expozimeter pracuje podľa očakávaní, firmvér sa snaží udržať expozičné parametre medzi optimálnymi mantinelmi.

Nastavenie bielej si môžete sprístupniť na samostatné tlačidlo, takže s voľbou správneho profilu nie je problém. Možno nebudete spokojní s tým ako si automatika poradí s umelým osvetlením, v exteriéroch však pracuje presne podľa očakávaní. Manuálne nastavenie je dostupné, obsluha je tradične jednoduchá.

Bez povšimnutia by nemal zostať ani zabudovaný blesk so smerným číslom 17 s automatickým vyklápaním, ktorý je možné nahradiť externým bleskom zasunutým do ISO lišty. Pre D40 bol pripravený i vhodný blesk – SB400.

Snímač sa za megapixelmi neženie, citlivosť na úrovni
Nikon odolal výzve trhu a udržal pri tomto modeli rozumné 6.1 megapixelové rozlíšenie s 12 bitovým výstupom, takže úroveň šumu je extrémne nízka. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu od 200 do 1600, dostupný je i režim znásobenia citlivosti HI-1, ktorý zodpovedá hodnote ISO 3200.

Praktické je, že používateľ má možnosť nastaviť ISO automatiku tak, aby presne sadla do jeho plánov. Môže určiť maximálnu hodnotu ktorú pri automatike firmvér použije, rovnako môže odvodiť zvolené ISO od nastaveného expozičného času. Žehlička šumu je samozrejmosťou a môžete si ju pre dlhšie expozičné časy povoliť.

Snímky „maľované“ na želanie
Ani pri najnižšom modeli zrkadloviek výrobca neupustil od toho, aby fotografovi umožnil podľa kriviek upraviť výstup tak, aby zodpovedal jeho predstavám. Regulovať je možné prostredníctvom nastavení nielen farebný priestor, ale aj kontrast, ostrosť, sýtosť farieb či tonalitu. Pripravený je i režim pre čiernobielu fotografiu, takže fotografie budú vyzerať tak ako si želáte i bez toho, aby ste ich museli upravovať v počítači.

Úpravy priamo na karte
Ak by ste predsa len chceli snímky upravovať, čaká na vás kompletné riešenie vo firmvéri. Dostupná je úprava dynamického rozsahu funkciou D-lightning, odstraňovať je možné defekt červených očí, fotografie je možné orezávať, prekrývať do jednej snímky, môžete ich konvertovať na odtiene šedi či aplikovať na ne niekoľko tonálnych filtrov. Všetko je pripravené na to, aby ste pomocou rozhrania USB 2.0 podporujúcim štandard PictBridge mohli tlačiť priamo.

Ovládanie je príjemné a na veľkom displeji s dostatočným rozlíšením vidíte výsledný efekt tak, aby ste dokázali posúdiť obsah výtlačku ešte pred jeho vytlačením. Ak máte fototlačiareň, túto funkciu sa oplatí vyskúšať.

Detaily kráčajú s dobou
Ako úložné médium si vývojári zvolili platformu Secure Digital, pričom nechýba ani podpora nových vysokokapacitných kariet SDHC. Rozhranie USB 2.0 poskytuje rýchly prístup k RAW a JPEG obrázkom uloženým na karte, možné je pomocou voliteľného softvéru zrkadlovku i plne ovládať.

Pre napájanie bol vyvinutý nový typ akumulátora s označením EN-EL9, výdrž je nadmieru uspokojivá. Samozrejmosťou je videovýstup, kovový závit na statívovú skrutku, skvele spracovaný záves na popruh či doplnkový softvér priamo v balení.

Objektív navrhnutý na mieru
V kite sa D40 dodáva s vynoveným objektívom Nikkor AF-S 18-55mm G II ED DX, ktorý ponúka svetelnosť v rozsahu 1:3.5-5.6. Výrobca sa sústredil na to aby sa svojim vyhotovením a rozmermi hodil k malému telu zrkadlovky, avšak súčasne aby cenový kompromis nebol na úkor jeho optických vlastností.

Objektív využíva konštrukciu s výsuvnou čelnou optikou, ktorá pri zaostrovaní rotuje. Manuálne zaostrovanie aktivované prepínačom síce dostupné je, nie je to však riešenie pre jemné doostrovanie – jednak kvôli krátkej dráhe rotácie ale i tomu, že prstami čelný tubus vychyľujete z jeho osi.

Kresba je príjemne detailná s takmer nebadateľným degradovaním k okrajom, súdkovité skreslenie je hravo potlačené a chromatická chyba je takmer nevšimnuteľná. Snímky sú krásne prekreslené v celom poli, pri dokumente, jednoduchom portrétovaní a krajinnej fotografii ide o dobrý štart s akceptovateľnou mocou nad hĺbkou ostrosti. Zaručene sa vyplatí kúpiť nie samotné telo ale ponúkaný set.

Prevádzka
Dé-štyridsiatka je skvelým strojom s malými rozmermi, ktorý dokáže i v rukách začiatočníka ponúknuť pekné fotografie, ktoré sú po technickej stránke za hranicami kompaktov a ultrazoomov. Používateľ získava podporu zo strany motívových programov, ale i zo strany firmvéru, ktorý mu ponúka pomocnú ruku. Na prispôsobiteľnom stavovom displeji sú zobrazované výstražné hlásenia, ku ktorým je i krátka rada ako problém vyriešiť. Ak je scéna podexponovaná, zabudovaný pomocník radí ešte pred fotografovaním aktivovať blesk, všetko má človek pod kontrolou.

V rukách skúsenejšieho fotografa ponúka telo možnosti ako jeho vyšší a dokonalejší kolegovia. Ak oželiete možnosť nastavenia krokovania expozície, bracketing, možnosť definovania priemeru stredu pri meraní, náhľad hĺbky ostrosti a menší počet tlačidiel, zistíte že dokážete s výbavou určenou pre vyššie modely dosiahnuť takmer to isté, ako na rozmernejších telách. Nechýba podpora infračerveného diaľkového ovládača či kreatívneho zábleskového systému ak do príslušenstva investujete.

Poteší vás rýchly reakčný čas a snímanie s rýchlosťou 2.5 snímky za sekundu, využijete množstvo zabudovaných funkcií. Niet pochýb že kompromisy robil Nikon práve tam, kde ich budete najmenej hľadať a cítiť.

Technické parametre: Senzor: RGB CCD 23,7 x 15,6 mm * Rozlíšnie 6.1 mpx * Formát: 3:2 JPEG, NEF-RAW * Ostrenie: 3 bodové pracujúce v 3 režimoch * ISO - 100-1600 + boost režim H1 * Čas: bulb-1/4000 * Režimy: 11 kreatívnych a programových automatov + plná automatika * Úložisko SD/SDHC/MMC * Napájanie Li-Ion * Displej 2,5" * Konektivita: USB, PictBridge, AV out, napájanie * Rozmery: 126 x 64 x 94 mm * Hmotnosť 475g

Dostupnosť: www.nikon.cz
Orientačná cena: 23 590,- Sk s DPH

Nikon D40 je skvelá malá zrkadlovka pre rodinnú fotografiu a fotografov, ktorí potrebujú výkon zrkadlovky avšak nie sú ochotní akceptovať veľké rozmery tela. Výhodou je že všetko zostalo pri štandarde a zvyklostiach výrobcu bez umelého obmedzovania možností tela, vyhotovenie je precízne a kvalitné, očakávať môžete krásne fotografie ktorých tonalitu a kresbu si prispôsobíte nastaveniami. Jediné na čo je potrebné brať zreteľ je možnosť využitia autofokusu iba pri objektívoch AF-S a AF-I, zabudnúť nesmiete ani na to že chýba bracketing.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 32 686
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 21 704
 3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 20 365
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 10 399
 5. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 9 821
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 6 401
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 4 731
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 660
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 792
 10. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku 2 247

Téma: Foto a Video


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.

Neprehliadnite tiež

Čo robiť, aby sa vám v lete neprehrieval telefón

Nedávajte telefón do mrazničky.

PODCAST ZOOM

Zoom: Globálne otepľovanie ukázali cyklistické preteky

Čo nám cyklistika hovorí o zmene klímy.